רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
שבת עברית

'מי שחלם'

facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
3909

עורכים:יואב חנני ודלית עופר

בואו להאזין לשירים היפים של שבת עברית המתובלים בשיריו הגדולים של המלחין הדגול יוחנן זראי, שהלך לעולמו ב-29 בדצמבר 2016.


יוחנן זראי נולד בבודפשט שבהונגריה, ניצול שואה לאחר ששהה בגטו ובמחנה ריכוז במערב הונגריה. לאחר סיום המלחמה למד באקדמיה למוזיקה בבודפשט ובאוסטריה. הוא עלה לישראל בשנת 1950, התגורר ביפו ובעין גב ולימד באקדמיה למוזיקה בירושלים.

זראי הלחין מספר רב של שירים ללהקות צבאיות שונות, בהם "רוח סתיו", "אחד גבוה ושניים קטנים", "כוכב הצפון" ושירי הזיכרון "אחי הצעיר יהודה" ו"מי שחלם". הוא עבד בקול ישראל כמנצח, ויצר מוזיקה לתסכיתי רדיו רבים. הוא הלחין מוזיקה ושירים להצגות תיאטרון ולסרטי קולנוע ישראלים, ובין היתר עבד יחד עם הפזמונאית נעמי שמר על ההפקה המוזיקלית של המחזמר "חמש-חמש". זראי הלחין גם את פסקול הסרט "סאלח שבתי" עם השירים "לי ולך" ו"משיח הזקן".

במהלך שנות השישים הלחין שירים לאמנים מובילים ושיתף פעולה רבות עם הפזמונאים חיים חפר ודידי מנוסי. בין שיריו: "אם רק תבואי בחמש", "צריף ישן", "תן לגמור מילה" ו"תפוח הזהב" בביצוע שלישיית גשר הירקון, "שיר הקטר", "הסלע האדום", "למה לא אמרת לי" ו"שיר ההד" בביצוע אריק לביא. חלק משיריו בוצע על ידי אשתו, הזמרת ריקה זראי, כשבין להיטיה היו "גן השקמים" ו"קול אורלוגין".

בשנת 1971 ירד לגרמניה, שם עבד עם ילדים פגועים ובתרפיה במוזיקה. בשנת 1992 עבר לגור בהולנד. בהמשך עבר לגור בשווייץ. הוא נפטר ב-29 בדצמבר 2016.

(מקור: ויקיפדיה)

האזינו גם לראיון מיוחד שערכה רבקה מיכאלי עם זראי בתוכניתה באה לשבת 

10/01/2017