רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גבי גזית

הטוב, הרע והמכוער

facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
1917

"הפעם החלטתי להתרכז רק במכוער אריה דרעי שהוא לא רק פושע אלא גם גאון"


גבי גזית פתח את תוכניתו בסיפור קשה על תינוקת שנמנע ממנה טיפול רפואי: "אין אזרחות, אין קופת חולים, אין 'טיפת חלב'. דרעי, אתה פושע שזורק לכלבים פגה כי אבא שלה מת". על דו"ח המבקר: "מתחת לרגל השולחן במשרד ראש הממשלה"

בשוך הסערה, עוד רגע דו"ח מבקר המדינה יזכה לשימוש הנפוץ ביותר שזוכות לו חוברות ממשלתיות נשכחות. עוד רגע מישהו במשרד ראש הממשלה או במטכ"ל יגיד, אה, חבר'ה, השולחן שלי מתנדנד, רגל אחת קצרה מדי. יש למישהו משהו לשים מתחת הרגל הקצרה? ואז הפקידה תאמר, אה, הנה יש כאן איזה חוברת ישנה, דו"ח מבקר המדינה על "צוק איתן', נראה לי שזה בדיוק העובי שמתאים מתחת לרגל של השולחן שלא יתנדנד. והופ, הדו"ח יורד אל הרווח שבין הרצפה לרגל השולחן, שם נמצא לו המקום, שם נחלתו ושם הוא ינוח מנוחת עולם.

לישראלי שנפטר הייתה בת זוג אתיופית, שאבוי היא איננה יהודיה. נולדו להם שני ילדים בעלי אזרחות ישראלית, כי היהודי, האבא, עדיין היה חי. אחר כך באה לעולם עוד תינוקת שנולדה פגה. אבל  לרוע מזלן של התינוקת ושל אמה, האב הולך לעולמו בעת ההיריון. ואז קורה דבר נורא. התינוקת נולדת, האבא היהודי איננו בין החיים, והאמא איננה יהודיה. בום. טראח. בלגן נורא. מה עושים?. אגב, התינוקת גם שחורה. אולי לא שחורה לגמרי, כי האבא שמת היה ישראלי לבן, אבל היא בטח לא לבנה. לא לבנה כמו אוסטרית או שוויצרית.

והנה הזדמנות הפז, הנופלת בחלקו של הפושע, המכהן כרגע כשר הפנים, הדרעי הזה, שמיד מזנק על הסיטואציה ובתור התחלה מעכב את קבלת האזרחות של התינוקת. האחים שלה כן אזרחי המדינה, היא לא. האחים שלה כן, כי האבא היהודי היה חי כשהם נולדו, והיא לא כי האבא היהודי היה מת כשהיא נולדה. וואוו, דרעי, אתה לא רק פושע, אתה גאון. גאון. התינוקת שנולדה פגה צריכה טיפול רפואי, כמו כל פג. כנהוג במצבה היא צריכה סיוע תומך, קופת חולים. אבל, הנה הנוסחה - אין אזרחות, אין קופת חולים. אין אזרחות, אין 'טיפת חלב'. אין אזרחות, אין רופא. אין טיפול. ושי לי הקטנה, זה שמה, נופלת קורבן לאכזריות של הפושע דרעי. אין כסף למעון, אין כלום, יש רק פושע.

תגובת משרד הפנים מפותלת, מתחמקת, מתחמנת: 'בן הזוג לא נשוי לאם'. בטח שהוא לא יהיה נשוי לאם, הוא מת. איך הוא יהיה נשוי לאם מאם הוא מת? דבילים. 'אכן הנסיבות מצערות', אומר משרד הפנים, ומוסיף משהו בסגנון 'בלה בלה בלה'. בסדר? ובינתיים, במציאות, תינוקת פגה, ביתו של ישראלי וזוגתו, נזרקת לכלבים באדיבות הפושע. וככה דרעי מתחיל את יומו, והוא וודאי יפזם לו מיד 'יום גדול עומד בפתח'.

אוקיי, משרד הפנים, גמרתם להתעלל בתינוקת פגה? ככה מתחילים את השבת? דופקים אישה אתיופית קשת-יום כי בעל מת ולתינוקת שלה אין אזרחות. אגב, אני רק מזכיר את משפחת חגוס מקרית-גת. כבר שנה שאני פונה ומבקש ממשרד הפנים לתת אזרחות לאנשים הנפלאים האלה, אבל דרעי, כנראה שיש לו טראומת כלא, והוא לא בדיוק מתפקד גם בעניין הזה.

02/03/2017