רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

"בעבר התאגיד עניין פחות את רוה"מ, אז לא צריך לתקן?"

facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
3776

שרת התרבות מירי רגב שוברת שתיקה


בראיון לאיילה חסון העבירה רגב מסר לכחלון: בואו נרגיע, לאף אחד אין אינטרס ללכת עכשיו לבחירות. התאגיד קם בחטא ואני מתפללת שלא יקום. ראש הממשלה אומר טעיתי, בואו נתקן. עובדי רשות השידור הם 'שקופים'. על מה ראשי המפלגות 'מתחממים'? תם עידן נתניהו? הוא ייבחר שוב בעוד שנתיים. על הרב לוינשטיין: שיחזור בו ויתנצל, מה שהוא מתכוון לא מעניין כי אין לו השפעה

שרת התרבות והספורט מירי רגב התראיינה הבוקר (חמישי) אצל איילה חסון, אחרי שאמש השתתפה בערב הגיבוש של הקואליציה, שהוביל לפרוץ המשבר הקואליציוני הנוכחי. "היה אתמול ערב נחמד, למה אתם כאלה ציניים על כל דבר שקורה בקואליציה?", שאלה השרה רגב. "היה ערב נחמד, שמח, רובי לוי שר והיה בסך הכל מאוד נחמד. באו הח"כים השרים והעוזרים וכל מי שביום יום כל הזמן במלחמות על הצבעות ו'כנסו למליאה' ו'צריך לעשות ככה'. אז הייתה אווירה טובה. היו גם דברים שצריך לתת עליהם את הדעת. אני שמחה על מה ששמעתי מראש הממשלה, שהוא אמר שייבנה יישוב חדש. אמר את זה באופן ברור וחד, הבטחתי ואני אקיים. בעניין סוגיית עמונה. וזה מאוד מאוד משמח אותי".

חסון ציינה את העימות המתפתח בין ראש הממשלה לשר האוצר משה כחלון, סביב נושא תאגיד השידור הציבורי ואת האיום של האחרון לפרק את הממשלה וללכת לבחירות, והדגישה שכחלון עזב אמש את האירוע לפני שנתניהו נאם. רגב הגיבה: "השר כחלון דיבר לפני נתניהו, ומראש אמרו שהשר כחלון צריך ללכת. אני חושבת ששמעתי את ביטן, או מישהו אחר שמנחה, שאמר מראש שהשר כחלון צריך ללכת, ולכן הוא ידבר עכשיו. ככה אני שמעתי, יכול להיות שלא שמעתי טוב".

"אז אני לא יודעת אם הוא עזב בגלל הנאום, כתוצאה ממה שרוה"מ אמר, או כתוצאה ממה שרוה"מ לא אמר, והוא לא עזב בגלל הנאום, אני לא מכירה שם את מה שהיה", הוסיפה רגב. "בכל מקרה, אני לא יודעת מי אותם אנשים שמצטטים את כחלון. אני מהיכרותי עם השר כחלון יודעת שהוא יודע להגיד את מה שהוא אומר. לא שמעתי ממנו מילה אחת אתמול בעניינים האלה. אני לא יודעת מה זה מקורבים אומרים. בדרך כלל מי שמפיל ממשלות והולך לבחירות, הם בדרך כלל באמת בעיתונים. לא כל כך קל להפיל ממשלה ואני לא חושבת שיש אינטרס למישהו בקואליציה הזאת להפיל את הממשלה, כי זאת באמת הממשלה הטובה ביותר לרוב הציבור במדינת ישראל, שמביעה את אותן עמדות כלכליות ולאומיות".

בנושא המחלוקת על תאגיד השידור הציבורי אמרה השרה רגב: "אני לא חושבת שהקטטה היא קטטה חדשה. אנחנו שומעים עליה. אמר ראש הממשלה אתמול, ואני לא חושבת שהרבה פעמים אנחנו שומעים את ראש הממשלה אומר, טעינו. טעיתי, אני לוקח עלי את האחריות. בממשלה האחרונה, לא זאת, אני כראש הממשלה אישרתי תאגיד, תאגיד היום אני מבין שהוא טעות. טעויות צריך לתקן. הוא אמר את זה בצורה כל כך ברורה, כל כך מנהיגותית. התאגיד הוא טעות, משום שהוא (ראש הממשלה) חושב את מה שאני אמרתי כבר לפני מספר חודשים, שתקציב ציבורי של 700 מיליון שקלים, שהוא לא מפוקח, שהוא לא מבטא את מגוון הקולות בחברה הישראלית, הוא בעייתי".

חסון הזכירה שכרגע המדינה מממנת הן את התאגיד והן את רשות השידור, ותהתה מה יקרה בעוד חצי שנה, אם אכן פתיחת שידורי התאגיד תידחה. השרה רגב השיבה: "אם זה היה תלוי בי, הייתי עוצרת את כל הקמת התאגיד החדש, מאחדת את התקציבים שלו ושל רשות השידור הקיימת, ועושה את מה שאמרנו מהתחלה, רשות שידור משוקמת. יש ברשות השידור אנשים מצוינים. לפטר אלף אנשים ולהביא אלף חדשים זה לא הפיתרון. ואת מי לפטר, את אלה שלא רואים אותם? את ה'שקופים' בחברה הישראלית? למה? הרי הרשות הוציאה אותך, מהכוכבות הגדולות בתקשורת הישראלית, ועוד רבים וטובים לערוצים 2 ו-10. יש דברים שצריך לתקן, לעשות אותם טוב יותר ויעיל יותר, אז בואו נעשה אותם טוב יותר".

חסון טענה שראש הממשלה לא ראה את הדברים האלה קודם כי הם לא עניינו אותו והוא לא "ספר" אותם. השרה סתרה את דבריה: "זה לא נכון שזה לא עניין אותו. הוא סמך על שר התקשורת לשעבר שיעשה את זה. אז אם בעבר הוא עסק בדברים אחרים, שחייבו את העיסוק שלו, אז עכשיו לא צריך לתקן? בגלל שהתחלנו משהו בחטא, צריך להמשיך את זה? הייתה טעות והוא אומר שהייתה טעות. את שומעת הרבה מנהיגים שבשנה וחצי, או שנתיים או שלוש, לא מצליחים במה שהם אומרים או מבטיחים לציבור, ואומרים טעיתי, צריך לתקן, בואו נתקן? אני מתפללת ומקווה שהתאגיד לא יקום. התאגיד הזה קם בחטא ולכן הוא לא צריך לקום. תקציב ציבורי צריך להיות כולו מפוקח על ידי הממשלה. כך נכון שיהיה ואין שום סיבה שהתאגיד יקום".

"אז למה כחלון מתעקש על זה?", שאלה חסון. "אין לי שמץ של מושג", השיבה רגב, "דווקא אני מכירה את כחלון ככזה שהוא ראש הממשלה פותרים סוגיות ומשברים הרבה יותר רציניים מנושא התאגיד. כאחת שמכירה את כחלון אני לא חושבת שהציטוטים מפיו הם נכונים. אני לא חושבת שאף אחד רוצה היום ללכת לבחירות. אף אחד".

חסון הציעה שאולי נתניהו לא מפרגן מספיק לכחלון על הישגיו כשר אוצר. "אני שמעתי אותו מדבר על 'ההישגים שהשגנו בכלכלה' ואומר 'כחלון ידידי'", השיבה רגב, "יכול להיות שיש דברים שאני לא יודעת, אבל אני שומעת ורואה את הפרגונים, ובאמת יש הישגים אדירים, ולא רק בכלכלה, גם בכלכלה, בממשלה הזאת. כל שר קידם דברים מדהימים בממשלה הזאת, בוודאי שהנושאים הכלכליים. אני רואה וחושבת שראש הממשלה כן הולך יד ביד עם השר כחלון. אני חושבת שזה לא הזמן, בוודאי לא על התאגיד, להחריף איזשהו משבר".

חסון הציעה שמאחורי הקלעים מתרחשת דרמה פוליטית שגורמת למנהיגי המפלגות בקואליציה 'להתחמם', כי נדמה להם שתם עידן נתניהו. "אין דרמה פוליטית", ענתה השרה רגב, "על מה הם 'מתחממים'? על מה? בואי נגיד שהם אומרים שתם עידן נתניהו. תם עידן נתניהו? עוד שנתיים נצא לבחירות והוא ייבחר שוב. על מה מדברים עכשיו? יש לנו עוד שנתיים להיות בקואליציה, למי יש אינטרס ללכת לבחירות ועל מה? לכן צריך להרגיע את כל החייטים ואת כל אלה שמנסים ליצור כאן איזשהו מהלך שלא קיים. יש כאן ממשלה שעובדת, עם אותו רעיון בסוגיות המדיניות והחברתיות. בואו כולם נירגע ונאפשר להתעסק בעיקר".

השרה רגב הגיבה על דברי הרב לוינשטיין מראשי המכינה בעלי, שיצא נגד שירות קרב של נשים בצה"ל: "אני חושבת שהוא אמר דברים מכוערים שהם לא במקומם, שאין להם מקום. נשים, שהן לפחות חצי מהאוכלוסייה, חייבות להשתלב כיום וצריכות להשתלב, ואנחנו כרגולטורים, אמורים לתת להם את כל הכלים להשתלב, גם בצבא וגם בגופים ציבוריים, כדי להביא ידי ביטוי את היכולות שלהן. על אמירה מהסוג הזה נכון שהיה שהוא יחזור בו ממנה ויתנצל עליה, וגם אחרים. שמחתי לשמוע שחלק מרבני הציונות הדתית אמרו בקול שלאמירות האלה אין מקום, בשום מקום".

חסון אמרה שהרב לא חוזר בו מהדברים שאמר ושאלה האם צריך להדיחו מתפקידו. "הוא צריך לחזור בו מדבריו הקשים", חזרה רגב, "ואם לא אז נדבר. מישהו קרא לו וביקש ממנו להתנצל מבחינת שר הביטחון? אני לא יודעת, שר החינוך? הוא צריך להתנצל. מה שהוא מתכוון זה לא מעניין, כי הוא לא זה שמאפשר או לא מאפשר לנשים להתגייס לצבא. הוא לא נמצא בתוך המערך הזה, אז לא מעניין מה הוא מתכוון, כי הוא לא שותף ולא יכול להשפיע. הוא, כדמות ציבורית וחינוכית, צריך להגיד דברים אחרים. ומה שהוא חושב או לא, לא עניינו של איש בהיבטים האלה".

16/03/2017

מירי רגב