רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
משעל, דרור רפאל וספי עובדיה

"טירוף הדעת לגרור את המדינה לבחירות"

facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
1005

נפתלי בנט מביע את דעתו על המשבר הקואליציוני


יו"ר "הבית היהודי" בראיון למשעל, עובדיה ורפאל: מבין גם את נתניהו וגם את כחלון, אבל לבחירות הולכים על נושאי ליבה. על הקמת היישוב החדש למפוני עמונה: נותן לנתניהו "חבל" של כמה ימים. הוא חתם על הסכם, הסתכל לנו בעיניים והבטיח ואני מאמין לו

שר החינוך ויו"ר מפלגת "הבית היהודי" נפתלי בנט התראיין הבוקר לניסים משעל, ספי עובדיה ודרור רפאל והתייחס בתחילת הראיון למשבר הפוליטי בין ראש הממשלה נתניהו לשר האוצר כחלון, משבר המאיים לפרק את הממשלה בגלל תאגיד השידור הציבורי החדש: "אני חושב שראש הממשלה מביע מצוקה שהוא מבין שהולכים להשקיע 700 מיליון שקלים באיזשהו תאגיד שהוא לא יודע לאיזה כיוונים זה עלול ללכת. הוא אומר בכנות, אפילו ראויה לשבח, שגיתי. בממשלה הקודמת הוא ולפיד הקימו את התאגיד הזה והוא אומר בכל הכנות שהוא מתחרט על זה. הוא אומר, שבתקשורת הפרטית כל אחד יעשו מה שהוא רוצה. אבל כשאנחנו נפמפם 700 מיליון שקלים הוא רוצה איזושהי רמה של בקרה, והוא מאוד טרוד".

משעל שאל האם בנט לא מאבחן אצל נתניהו התנהלות בעייתית בתקופה האחרונה. "במקצועי אני לא מאבחן", השיב בנט, "אני איש פוליטי ושר החינוך שמעוניין שממשלה טובה תמשיך להתקיים. אז אני מנסה למצוא פה את הפשרה. אני מאוד שבע רצון מהממשלה הזאת. זה טירוף הדעת לגרור את המדינה לבחירות על הדבר הזה. מילא על נושא ליבתי. בסופו של דבר תהיה פשרה, שאני חושב שאני יודע את הפרמטרים העיקריים שלה".

רפאל אמר שלנתניהו "קפץ משהו" ומשעל הוסיף: "הגן המזרחי". השר בנט השיב: "אני מבין גם את השווית של ראש הממשלה וגם של משה כחלון. ראש הממשלה אומר, בהסכם הקואליציוני כתוב שאתם צריכים 'לזרום' איתי על כל מה שקשור לתאגיד, ועם כל הכבוד, אני הולך למקומות לא קלים עבורי עם כחלון, עם 'הבית היהודי', עם כולם, ואני מצפה שאתם תלכו איתי. מצד שני, כחלון אומר, שמע, אם מלכתחילה לא היית מקים את התאגיד, אז בסדר. אבל אנחנו בהריון מתקדם ואני לא רוצה פריצה תקציבית. אז אני מבין את שני הצדדים".

משעל טען שראש הממשלה אובססיבי לגבי התקשורת. "את זה תשאל אותו", ענה בנט, "הוא בהחלט עם הרבה מאוד שנים בפוליטיקה הישראלית, כמעט 30 שנה, ו'חטף' יותר מכל פוליטיקאי אחר בדור האחרון. אבל אני לא פרשן לענייני ראש הממשלה והתקשורת".

עובדיה טען שנתניהו אגרסיבי כלפי כחלון, כדי להבהיר לבנט שלא יעשה לו צרות בנושא הבניה בהתנחלויות, לאחר שהשליח האמריקני גרינבלט הבהיר לו מה הם 'גבולות הגזרה' שמאפשר הנשיא טראמפ, ושאל האם המסר הופנם. השר בנט השיב: "גם לנו יש 'גבולות גזרה' וראש הממשלה מכיר אותם היטב. הוא מצויד בהם עוד מלפני הנסיעה לנשיא דונלד טראמפ, וזה בהחלט נושא ליבתי. אני משוכנע שראש הממשלה יעבוד ככל יכולתו כדי לעמוד בדבר הזה. תראה, בחירות זה דבר רע למדינה. ברמה הפוליטית האישית על פי כל סקר שהוא אנחנו צפויים כמעט להכפיל את כוחנו. אז לכאורה המפלגה היחידה שצריכה לרצות בחירות זה 'הבית היהודי' ופוליטית אולי זה הדבר הנכון, אבל באתי לפני 4 שנים לפוליטיקה לא בשביל להקדים את הבחירות, אלא כדי לעשות טוב".

בנט פירט: "לעשות טוב במתמטיקה, בהקטנת כיתות, במערכת המשפט. רק אתמול חתמתי הסכם שכר עם המורים, להגדיל להם את המשכורת ב-20 אחוז. אני לפחות מרגיש ש'הבית היהודי' עושה נפלאות בממשלה הזאת. הרבה מעבר למה שחשבנו".

על התנגדות ממשל טראמפ להקת יישוב חדש למפוני עמונה אמר בנט: "זה לא סוד שיש חיכוך מסוים. כי אם לא היה חיכוך זה כבר היה קורה. אני דרך אגב חושב שראש הממשלה היה צריך כבר בפגישה הראשונה (עם טראמפ) להוריד את זה מסדר היום. לצערי זה לא קרה. הוא היה צריך פשוט להגיד שזו התחייבות שהוא כבר נתן, ובוא נעבור הלאה, כי על מה שהוא כבר התחייב אי אפשר לדון". על האפשרות שבסופו של דבר לא יקום יישוב חדש למפוני עמונה, הוסיף בנט: "אני לא מעלה על דעתי שראש הממשלה יפר התחייבות כל כך מפורשת. כולל ביום חמישי האחרון, שזה כבר היה אחרי גרינבלט. אני משוכנע שראש הממשלה יעמוד בהבטחה שלו. אגב, זו לא רק הבטחה מילולית. הוא ממש חתם על הסכם עם אותם מפונים".

"יש לו טיעון נהדר", אמר משעל, "זה לא הוא - זה טראמפ". השר ענה: "בסדר, מדינת ישראל היא לא רפובליקת בננות. ישראל היא מדינה ריבונית, יש לנו מערך אינטרסים משלנו, ויש מקומות שאתה אומר, אדוני, אני מבין, בסופו של דבר אנחנו מדינה ריבונית להחליט מה נעשה. כיוון שראש הממשלה כרגע בחו"ל ומכיוון שיואב הורוביץ נסע לוושינגטון במיוחד לעניין הזה, אני מתכוון לתת להם חבל של כמה ימים לחזור עם פיתרון. אני לא מתכוון כרגע להציב אולטימטום".

המגישים אמרו שהם מחפשים את המשבר הבא: "התאגיד מאחורינו, עמונה לפנינו". השר בנט הגיב: "לא פעם הייתי בעין המשבר כאשר נתתי אולטימטום, למשל על איילת שקד שתהיה שרת המשפטים, וראש הממשלה ממש ממש לא רצה את זה. אני יודע לעשות את זה כשצריך, אם זה על נושא שמבחינתי הוא ליבתי. אני חושב שאין היום אדם בישראל שלא מבין את תבונת אותו אולטימטום שעשיתי לפני שנתיים, ואיילת אכן עושה עבודה נהדרת. אותו דבר היה על שחרור מחבלים. עם כל הכבוד, על מבנה הבקרה המדויק של תאגיד לא נכון ללכת לבחירות. אני לא רוצה להגיע לשפת איומים כשלא צריך. ראש הממשלה חתום על הסכם מפורש בינו למתיישבים. לפני ארבעה ימים, ביום חמישי, הוא הסתכל לנו בעיניים ואמר שהוא מתכוון להקים יישוב חדש. אז למה לי להטיל ספקות. אני מאמין לראש הממשלה. אני נותן בו אמון מלא בעניין הזה ורגוע שזה יקרה. זה לא מה שישבור את העסק".

בנט התגאה בראיון שחתם על הסכם שכר חדש עם ארגוני המורים, לפיו יעלה שכרם התחילי (הראשוני) ב-20 אחוזים. "הבעיה הייתה המשכורת של מורה מתחיל בשנים הראשונות, לעומת המורים הותיקים שיש להם משכורת סבירה", הסביר. "המשכורת תלויה אם הוא מלמד בבית ספר יסודי או חטיבה, כרגע היא עומדת על חמשת אלפים שקלים פלוס בחודש. זה לא מספיק, אבל זאת עליה משמעותית. זה אלף שרלים לכיס. אנחנו זזים קדימה מאוד יפה. הקטנו את כיתות א' וב' ובשנה הבאה נקטין את כיתות ג'. במתמטיקה הגענו לשיא היסטורי מקום המדינה, אחרי שהיינו בשפל היסטורי. אני יודע שלכם לא משנה אם הממשלה ימנית כי אתם בעד הרפורמות האלה ולא רוצים לבלום אותן".

20/03/2017

שר החינוך נפתלי בנט