רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"לא ייתכן שאף אחד יהיה קדוש מעל החוק"

facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
3524

דוברת המשטרה מירב לפידות מתייחסת לחיפושים שביצעה המשטרה בהוצאת 'ידיעות ספרים'


מירב לפידות, דוברת משטרת ישראל, התייחסה בתוכניתם של משעל דרור רפאל וספי עובדיה לחיפושים שביצעה המשטרה ב'ידיעות ספרים': "אם יש חשד לעבירה על החוק, לא ייתכן שאף אחד יהיה מעל החוק, גם לא בית דפוס של 'ידיעות אחרונות'"

הפרקליטות פרסמה הודעה ובה היא מתייחסת לחיפוש שבצעה משטרת ישראל בהוצאת 'ידיעות ספרים' בראשון לציון. דוברת משטרת ישראל, מירב לפידות, מספרת: "בחקירות שנוגעות בעיתונאים וכלי תקשורת אנחנו מעולם לא מבצעים דבר ללא אישורים מוסמכים והנחיות מפרקליטות המדינה והיועץ המשפטי לממשלה. ההנחיות בנושא הזה היו ברורות. פרקליטות המדינה הוציאה הודעה מסודרת בנושא.

כשנשאלה האם הנחו את השוטרים לקחת חומרים של בוגי יעלון ובן כספית השיבה: "חד משמעית לא הייתה הנחיה כזו. הטענה היא שייתכן והחומרים נלקחו ואנחנו בודקים את הנושא. התלווה אלינו דב אייכנוולד, מנכ"ל ידיעות ספרים, והוא הצביע בפירוש על החומרים שנוגעים בתיק החקירה של אולמרט. אלו החומרים שנלקחו. זהו לא היה חיפוש קלאסי בו לקחנו את כל החומרים הפיזיים והדיגיטליים מהמקום לחדר החקירות. הגענו עם הצו ובאנו לקחת אך ורק את החומרים הקשורים לחקירה והוא הפנה אותנו. אם בקבצים שדב סימן לנו היו בטעות חומרים אחרים? ייתכן. אנחנו לא פתחנו אותם. עד כה לא נתקלנו בחומרים של בוגי יעלון ובן כספית ואם נתקל בהם, לא נכנס ונחקור אותם. יש מידה של צביעות בטענות שמאשרים לעיתונאים להחזיק בסודות מדינה וכשקצין בכיר במשטרה נחשף לכתב יד של עיתונאי זו שערורייה".

ניסים משעל טען בפניה: "בתור אזרחית אכפתית. זה לא נראה לך חסר תקדים שפושטים על הוצאה לאור? זה לא מזכיר לך משטר טוטליטארי. זה מקומם כל אדם וזו חציית קו אדום. אם היה שיקול דעת נכון אצל מקבלי ההחלטות היו מוותרים על הפשיטה הזו".

ענתה לו דוברת המשטרה: "אני יכולה להבין את הסיבה לדברים שאמרת ואני חרדה לדמוקרטיה של המדינה הזו. אבל ניתן להבין שגם בדמוקרטיה צריכה להיות מערכת של איזונים ובלמים. אם יש חשד לעבירה על החוק, לא ייתכן שאף אחד יהיה קדוש מעל החוק, גם לא בית דפוס של 'ידיעות אחרונות'. אם ההוצאה משמשת לכלי לעבירה על החוק אז הנושא ייבדק. אני לא נכנסת לנושא של מה המפכ"ל ידע או לא ידע. זו מדינת חוק. זה לא משנה אם נאמר למשרד המשפטים שכניסה לבית דפוס הוא דבר שלא מקובל. בסוף זו מדינה דמוקרטית. אתם לא הייתם רוצים לחיות במדינה בה המשטרה בוחרת איזו משימה לבצע ואיזו לא. למשטרת ישראל יש עמדה על נושאים ברורים שהיא אומרת אותה בצינורות המקובלים מול הגופים המתאימים במשרד המשפטים. בסופו של דבר יש סמכות עליונה שהיא הפרקליטות ומשרד המשפטים. כשהם מחליטים משהו אנחנו כפופים לחוק כמו כל אחד אחר".

 

 

עריכה: איתמר זיגלמן

 

19/06/2017

מירב לפידות