רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

משמרות המהפכה VS דאעש

facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
987

ד"ר גיא בכור: "המערכה הזו רק מתעצמת"


המזרחן, ד"ר גיא בכור, שוחח בתוכנים של משעל, דרור רפאל וספי עובדיה על ההתרחשויות האחרונות במזרח התיכון: "עצתי לישראל היא לא להתערב כדי לא להסתבך"

בעקבות הידיעה כי 'משמרות המהפיכה' באיראן שיגרו טילים לעבר יעדים של דאע"ש במזרח סוריה, ד"ר גיא בכור, מזרחן ועורך את 'גי פלאנט', התייחס למתרחש כיום במזרח התיכון: "מה שרואים מעל פני הקרקע הוא לא האמת. האמת במזרח התיכון מתחלקת למה שרואים על השולחן ומה שנמצא מתחת לשולחן. מעל השולחן אכן רואים ש'משמרות המהפיכה' שגרו טילים לראשונה מאירן נגד דאע"ש. מה שנמצא מתחת לשולחן הוא שדאע"ש הוא שם קוד לכל מה שלא רוצים להודות בו. מתרחשת מערכה כבדה מאד במזרח סוריה בין האיראנים והציר השיעי לבין האמריקאים על שליטה באזורים המדבריים המחברים בין סוריה לעיראק. אלו שטחים שפעם נשלטו על ידי המדינה האיסלמים ועכשיו הם ננטשים וכל אחד רוצה לספח אותם לעצמו. ארה"ב משגרת לשם את הכורדים שנאמנים לה וגם את המיליציות הסוניות שהם הקימו בדרום סוריה. כך גם עושים השיעים. זהו איתות איראני לעבר ארה"ב בשעה שהאמריקאים מאותתים לאיראנים באותו הקשר גם כן. האמריקאים לא רוצים שעיראק וסוריה יתחברו בציר שיעי אחד גדול".

על התובנות ביחס לישראל השיב המומחה: "ברמה התיאורטית-מבצעית הטילים אכן יכולים להיות מכוונים גם לישראל אבל לאיראניים אין כעת כוונה להתעסק עם ישראל.  היא מסתבכת עם הסונים בתימן, בסעודיה, בלבנון, בעיראק והמערכה הזו רק מתעצמת. אתמול הסולטן התורכי שלח טנקים לקטאר ולבירתה דוחא. המשמעות של זה הוא איום על סעודיה. הדברים הולכים ומסתבכים במזרח התיכון כולו, וגם המפרץ הפרסי קורס. אנחנו לא יצרנו את הסדר החדש הזה אבל בכך כולם מתעסקים עם עצמם ולא איתנו. עצתי היא לא להתערב כדי לא להסתבך כפי שאמר פעם נפוליאון: 'אני לא מפריע לאויבים שלי לתלות את עצמם'".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

19/06/2017