103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"אם צריך, אז לקבור את גופות המחבלים בתוך עור של חזיר"

אמירה יוצאת דופן של יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ', שהוסיף: "אם הדבר הזה יגרום למחבלים לחשוב פעמיים - אז בוודאי שכן" • הסערה - והפרשנויות


אמירה יוצאת דופן של יו"ר הציונות הדתית, ח"כ בצלאל סמוטריץ', מעוררת תגובות רבות במערכת הפוליטית. בריאיון לגולן יוכפז ולענת דוידוב ב־103fm קרא השר לשעבר להשתמש בקבורת מחבלים בעור של חזיר כאמצעי הרתעה. "הייתי קובר מחבלים בעור של חזיר, לא רק עכשיו - אלא כשיטה. אם הדבר הזה יגרום למחבלים, מפלצות אדם, לחשוב פעמיים לפני שהם לוקחים גרזן ומסתערים על אזרחים חפים מפשע, אז בוודאי שכן", אמר.

כמו כן, סמוטריץ' שב על הדרישה להעביר את חוק עונש מוות למחבלים. "מי ששופך דם, אני לא חושב שראוי שימשיך לחיות", הדגיש, "אנחנו צריכים לעשות כל מה שירתיע".

הדברים, כאמור, עוררו סערה. בן כספית צייץ פרשנות, ולפיה סמוטריץ' "יודע שבן גביר עוקף אותו בסקרים ובפופולריות אז צריך להמציא משהו חדש. חזיר? שיהיה חזיר. בתכל'ס, הרעיון נבחן פעמים רבות (לא רק בישראל, מתחילת תופעת המחבלים המתאבדים) ובכל הפעמים המסקנה היתה שזה לא בר יישום".

בהמשך הריאיון הסביר סמוטריץ' כי גל הטרור נובע מתקווה, אותה חייבים לגדוע. לדבריו, כל מה שייצר הרתעה ויגרום לאזרחי ישראל להסתובב בביטחון ובלי חשש הוא מוצדק בעניין הזה. כשנשאל האם יש סימטריה בין טרור פלסטיני לבין טרור יהודי אמר: "העמדה שלי ידועה, אין סימטריה. אין סימטריה בין האויב שמנסה להשמיד אותנו לבין פשיעה ועבריינות, אלו תופעות שוליים שקיימות בכל חברה דמוקרטית".

עוד הוסיף: "מבחינתי טרור זהו כלי שאויב שפועל במסגרת מלחמה משתמש בו נגדי. אני לא מוכן לייצר שום סימטריה בין עבריינים שטעו, שהם פושעים וצריכים לשבת מאחורי סורג ובריח כל ימי חייהם לבין טרור. אני מציע לא להתעסק בשמות ובכותרות – כן, יש מלחמה שהערבים מנהלים כאן למעלה מ־100 שנה מולנו, ובמלחמה מטפלים בסל כלים מאוד מסוים שמתאים למלחמה".

"לא חושב שאני צריך לבקר כל אדם שעושה משהו שקצת שונה מאיך שאני מתנהל"

כשנשאל מה דעתו על התמונות שהופצו ברשת על ידי עוצמה יהודית ובהן רואים צעירה ישראלית מתקוע מחלקת ממתקים לחייל צה"ל אחרי החיסול של המחבל שניסה להיכנס לתקוע הוא אמר שהוא יכול להבין אנשים שחשים רגשות מסוגים שונים. "אני עסוק בלהזדעזע ולחשוב איך אנחנו מבערים את הנגע הזה של הטרור. אני לא הולך לחלק ממתקים, אבל אין לי בעיה מוסרית עם זה שאנשים שמחים שהאויבים שלהם מסיימים את חייהם באותה צורה של המחבל שחדר לתקוע. אני לא חושב שאני צריך לבקר כל אדם שעושה משהו שקצת שונה מאיך שאני מתנהל".

על התבטאותו של חבר הכנסת פינדרוס נגד מערכת המשפט בישראל אמר סמוטריץ' כי זו מטאפורה, וחבר הכנסת חזר בו. "אני לא אוהב את הביטוי ואת הסגנון, ואני לא חושב שהוא היה חוזר על זה היום. הוא לא התכוון לזה ככה בשום פנים ואופן. זו הייתה מטאפורה. אני רוצה לתת דוגמה על עצמי – גם אני כאדם מועד לפעמים בלשוני, בעבר ולפעמים גם עכשיו. אנחנו בני אדם. הנזק הגדול באמת שמעידה כזו עושה הוא להסית את הדיון מהנושא החשוב בעצמו, והנושא החשוב הוא איך מדינת ישראל הופכת להיות מדינה יותר יהודית ויותר דמוקרטית", הסביר.

לדבריו, התנהלות בג"ץ מאתגרת את היהדות של המדינה ואת הדמוקרטיה שלה וההתעסקות בדבריו של פינדרוס היא טעות. "אני לא ארצה לגור במדינה בה אין בית משפט עליון חזק, עצמאי, ואני מאוד רוצה שהוא יעסוק בתפקידו ויכריע בסכסוכים ובשום פנים ואופן לא יטול מעצמו את החירות להכריע בשאלות משפטיות ובמחלוקות ציבוריות. אנחנו צריכים לתקן את זה, וזהו תיקון עומק שצריך לעשות ואני משוכנע שחבר הכנסת פינדרוס התכוון בדיוק לזה. הוויכוח הוא לא סמנטי, והתיקון צריך להיות רדיקאלי".

10/05/2022
הישארו מעודכנים

בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'  |  צילום: נעם רבקין פנטון/פלאש90