103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל וגיא פלג

חמו על מות העיתונאית: היא כמעט סמל פלסטיני

הכתב אוהד חמו ('חדשות 12') על מותה של שירין אבו אעקלה: "אומרים שישראל הורגת את העיתונאים הפלסטינים בכדי להשתיק את הקול"


אתמול (ד'), במהלך חילופי אש בין כוחות צה"ל לפלסטינים חמושים בג'נין, נורתה בראשה עיתונאית אל ג'זירה, שירין אבו עאקלה. מרגע פרסום מותה, העולם הערבי הפנה אצבע מאשימה כלפי ישראל. בעקבות כך, מדינת ישראל דורשת לקיים חקירה. נוכח ידיעה זו, ביקשו ניסים משעל וגיא פלג לשוחח ב־103fm עם כתב 'חדשות 12' אוהד חמו אשר התייחס לדברים והסביר כיצד עשויה התקרית להשפיע על המצב המתוח בארץ ובעולם.

בפתח השיחה, נשאל חמו עד כמה הפלסטינים יהיו מוכנים לשתף פעולה בחקירה, והוא השיב כי "אני בספק. אני אתמול הופתעתי מאותה כותרת שמגיעה אתמול בערב על העובדה שיש אולי מגעים ונכונות. הופתעתי כי כמה שעות לפני כן אני שומע את מי שעומד בראש הנשיאות הפלסטינית ודובר הממשלה הפלסטינית שאומרים בפירוש בכולם - 'אין לנו שום כוונה לשתף את ישראל בחקירה הזו, ישראל היא האחראית הישירה ואין שני לה. היא האחראית הבלעדית והבלבדית למותה של העיתונאית. יותר מזה, כל שיתוף שלה בחקירה יפגע בחקירה והמהימנות שלה ולכן אין לנו כוונה לעשות את זה'. את זה האנשים אומרים וכמה שעות אחר כך אנחנו מקבלים ידיעה על העובדה שייתכן שהקליע יועבר לישראל. שאלה טובה, צריך להמתין ולראות עד כמה הידיעה הזו נכונה. אני חייב לומר שאני בספק".

האם תקרית הירי המצטערת עלולה להתפתח כמו פרשת מוחמד א-דורה? כתב 'חדשות 12' הבהיר: "יש הרבה אלמנטים שהם מקבלים ודומים ומזכירים את הסיפור של מוחמד. הסיפור היה כל כך משמעותי גם בגלל התיזמון שלו, תחילת האינתיפאדה השנייה. כולי תקווה שאנחנו לא עומדים בפניה של אינתיפאדה או גל אלימות גדול מהסוג הזה. זה בהחלט יכול להיות נפץ. האם אנחנו מדברים על משהו בסדר גודל של מסגד אל אקצא? לא".

"אנחנו צריכים להבין את זה בישראל - זו לא עוד בחורה, לא עוד פנים. אנחנו מדברים על סמל, על כמעט סמל ממלכתי פלסטיני", הדגיש חמו, והוסיף: "בחורה שמהווה סמל של דור שלם, דור פלסטיני. 20 שנה אחרונות, עשרות אולי כנראה מאות מיליונים של אנשים בעולם הערבי רואים אותה, מכירים אותה. בטח שהכרתי אותה, לראשונה לפני 18 שנה בשטחים. היא הייתה שם כמעט בכל מקום, היא הייתה במקומות האלו. הסיפור הוא באמת מיליונים של אנשים בעולם הערבי שמזהים את האישה הזו כסוגייה הפלסטינית. היא נורת ונהרגת וממהרים מאוד מהר מאוד לחרוץ. מה אומרים הפלסטינים? ישראל משתיקה את כולנו, ישראל הורגת את העיתונאים הפלסטינים כדי להשתיק את הקול. האם זה נכון? להבנתי כמובן שלא".

"ההתנהלות הישראלית ראויה ונכונה, האסימון נפל מהר"

כאמור, לעיתונאית אבו עאקלה ישנה אזרחות אמריקאית, מה שמעלה חשש כי זה עלול לסבך את העניין. אוהד חמו התייחס לסוגיה, וטען כי "אני לא בטוח שזה מסבך את העניין, יכול להיות שזה דווקא מה שישראל זקוקה וצריכה. אם האמריקאים ילחצו מספיק על הפלסטינים שכן ישתפו פעולה עם החקירה מן הסוג הזה כדי שהאמת תצא לאור אז מה טוב. אני חושב שבמובן הזה זה אינטרס ישראלי. למרות ששוב, הנרטיב כבר מתקבע, לא משנה מה ישראל תעשה להבנתי. היכולת שלך לשכנע שאין לך אחריות בסיטואציה כזו היא מאוד מוגבלת. אתה רואה איך נרטיב נבנה ברגע אחד בכל העולם הערבי, אתה רואה את השפה, את האבל הגדול ובו בזמן כמובן את האצבע המאשימה הכל כך פרועה שמופנית כלפי ישראל שאתה אומר 'גם אם יצלמו את הקליע הזה מהרגע שיצא מהרובה ועד שפגע בה, ספק גדול אם יצליח לשכנע מישהו שזה לא ישראל'.

על התנהלות מדינת ישראל בצל התקרית, אמר: "אני לא חושב שעוצמים עין. אני בהחלט חושב שההתנהלות הישראלית ראויה ונכונה, האסימון נפל מהר. הייתה הבנה מיד מה הפוטנציאל הנזק של אירוע מהסוג הזה. ראית התייחסות בכובד ראש בעצם של כולם בתוך המערכת הישראלית. מדברים על כך שרוצים לשתף פעולה עם החקירה, רוצים לבוא ולסייע ויותר מזה - גם ידעו. להבנתי לפחות יש נכונות אמיתית להגיד 'אנחנו אחראים' אם נגלה שאנחנו מדינת ישראל או מי מחיילי צה"ל שפגע בה. אין בריחה מאחריות, כן יש הבנה של גודל המאורע של הפוטנציאל שלו".

"השטח מבעבע, זה מה שאנחנו רואים בשטחים בתקופה האחרונה"

אמש (ד') סוכל ניסיון פיגוע דקירה במזרח ירושלים. מחבל שהגיע מצויד בסכין נוטרל על ידי כוחות צה"ל. בעקבות כך, תהו צמד המגישים האם אנחנו לקראת פיגועים נקמה. "זה בהחלט יכול להיות. הדבר האולי המטריד ביותר זה העובדה שזה קורה בתיזמון שגם ככה השטח נפיץ ורגיש בצורה יוצאת דופן. כבר עכשיו אנחנו מדברים על 6 פיגועים קשים ועוד הרבה מאוד פיגועים שלשמחתי לא כל כך צלחו", הסביר חמו.

עוד סיכם כתב 'חדשות 12': "השטח מבעבע, זה מה שאנחנו רואים בשטחים בתקופה האחרונה, גם כמובן במזרח ירושלים. שירין עבדה במזרח ירושלים, מזוהה עם מזרח ירושלים, כבר אתמול ראינו ניסיון פיגוע בערב. האם יש קשר ישיר? אינני יודע לומר. אבל כן, זה בהחלט עוד נדבך ובהחלט חשוב בכל מה שקשור להצפה בשטח ביהודה ושומרון ובמזרח ירושלים".

עריכה: שני רומנו

12/05/2022
הישארו מעודכנים