103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"רינאוי זועבי צריכה להחזיר את המנדט"

יו"ר מרצ שר הבריאות ניצן הורוביץ עם ביקורת חריפה על חברת סיעתו ג'ידא רינאוי זועבי: "היא הוציאה את עצמה ממרצ, היא לא רואה בעצמה חלק מהמפלגה"


הפלונטר הפוליטי נמשך ונראה כי קיצה של ממשלת השינוי קרוב מתמיד. בנוסף, השבוע, ספגה הקואליציה תבוסה נוספת בניסיון להעברת חוק הארכת תקנות יו"ש. שר המשפטים התבטא בחריפות בעקבות כך ולטען כי אי העברת הוא משמעותו היא פירוק הקואליציה. גדעון אוקו דן על כך עם יו"ר מרצ שר הבריאות ניצן הורוביץ אשר התייחס למצבה השברירי של הקואליציה ואף העביר ביקורת חריפה על חברת סיעתו ג'ידא רינאוי זועבי.

בפתח השיחה, התעניין אוקו בשלומו של שר הבריאות שחלה בקורונה, והוא השיב: "זה תפס גם אותי, אני מרגיש בסה"כ בסדר אבל אני עדיין חולה אז אני בבית, בבידוד. זה מה שצריך לעשות כל אדם שנדבק - להיות בבידוד". עוד התייחס לשאלה האם מדובר בגל נוסף: "אני לא יודע מה המשמעת של גל, הקורונה איתנו כל הזמן, היא אף פעם לא נעלמה. יש עכשיו עלייה, בהחלט עלייה ברורה, גם במספר הנדבקים, מקדם ההדבקה גבוה ובמספר החולים קשה יש דווקא ירידה. אנחנו עוקבים אחרי זה וכבר הוצאנו הנחיות לזהירות".

"יש הנחיות שהן עדיין בתוקף כגגון חובת מסכה בבתי חולים ומוסדות רפואיים וכמובן הצורך להישאר בבידוד ולא להדביק אחרים. זה הדבר המשמעותי ביותר. כרגע אנחנו רואים שההדבקה היא בתת ווריאנט של האומיקרון, שהוא יותר מדבק, אין לנו שום אינדיקציה שזה גורם למחלה קשה יותר או לפגיעה אחרת. זה כרגע המצב, אנחנו עוקבים, כל האמצעים בידנו ואנחנו ממש על זה רצוף", הדגיש.

"הקואליציה מאבדת את הרוב, צריך לעשות כל מאמץ כדי לשקם את זה"

בהמשך, הביע שר הבריאות את דעתו על המשבר הקואליציוני: "אני מנסה לעשות כל מה שאני יכול ועושה כל מה שאני יכול כדי לשמור על הקואליציה והממשלה. זו ממשלה מאוד חשובה, שעושה דברים טובים, ולמשל אופן הטיפול שלנו בקורונה הרבה יותר מוצלח ונכון. זו ממשלה שחשוב שתמשיך, כן יש קשיים זה נכון, הקואליציה מאבדת את הרוב שלה, צריך לעשות כל מאמץ כדי לשקם את זה ולהמשיך בדרך כי אני חושב שהאלטרנטיבה שמצפה מעבר לפינה היא נוראית".

האם מרצ סיימה את דרכה ההיסטורית? יו"ר המפלגה הבהיר כי "לחלוטין לא. מה שכן, בהחלט זה רעיון שאני תומך בו הרבה שנים של איחוד השמאל, אני בעד. מרצ היא מפלגה שמובילה סט של ערכים ששום מפלגה אחרת היום לא מובילה אותו וגם ההישגים שלנו ממשלה מראים את זה. אנחנו עכשיו בנקודת קושי, ח"כ זועבי לא מצביעה בהתאם להחלטות מרצ".

"זה בהחלט מזיק. היא הוציאה את עצמה ממרצ, היא לא רואה בעצמה חלק ממרצ", טען, "אני חושב שהיא צריכה להחזיר את המנדט ואם קשה לה והיא לא מסוגלת להצביע על פי החלטות קואליציה והמפלגה היא צריכה לוותר על תפקידה, להחזיר את המנדט ואנחנו נוכל להמשיך הלאה. זה הדבר ההגון והנכון לעשות. היא לא היחידה, יש כבר כמה חברי כנסת שנבחרו במפלגות מסוימות והחליטו לעשות דין לעצמם, זה לא הגון ולא ראוי. הבחירות בישראל הן לא אישיות, הן בחירות לרשימות, למפלגות, ולכן אם למישהו או מישהי קשה עם הקואליציה, עם מפלגה מסוימת ועם המצב, הוא יכול פשוט להחזיר את המנדט וללכת הבייתה".

על רשימת הדרישות שהגישה ח"כ רינאוי זועבי לראש הממשלה החליפי יאיר לפיד, אמר: "אני לא רוצה להיכנס לזה, אין טעם להיכנס לזה. זה לא עניין לחבר כנסת כזה או אחר לנהל מו"מ. יש קואליציה שמורכבת מכמה מפלגות והן הגורם שמרכיב אותה. אם חבר כנסת לא מתאים לו, לא נראה לו, הוא רוצה אחרת, ויש כמה כאלה לצערי כי החוק מאפשר את המצב הלא תקין בעיניי, אתה לא בוחר חבר כנסת מסוים אתה בוחר מפלגה בגלל העמדות שלה, המקום שלה, ההבטחות שלה, לא חבר כנסת כזה או אחר. אם חבר כנסת כזה או אחר לא טוב לא, לא מתאים לו, שיחזיר את המנדט. זה מה שצריך לעשות וזה הדבר ההגון והראוי לעשות".

"המשימה היא לא לחשוב על בחירות ולהיערך לכל מיני קומבינות פוליטיות אלא לשמור על הממשלה הזו כי היא ממשלה טובה", הכריז השר הורוביץ'. "מלכתחילה שהקמנו את הממשלה זה היה נראה בלתי אפשרי אבל תזכור באיזה מצב היינו, היינו אחרי 4 מערכות בחירות, לא היה תקציב, היה פה ראש ממשלה נאשם וממשיך לכהן בעוד המשפט שלו מתנהל בירושלים. זה היה בלתי נסבל, עשינו את המעשה הזה, זה היה נס פוליטי, אף אחד לא האמין והצלחנו. אני חושב שעכשיו גם אפשר להצליח. אני חלק מהממשלה הזאת, חלק מהמערכת ואני רוצה שהיא תמשיך אז בזה אני משקיע. אני רוצה להיות שלם עם עצמי שאני עושה הכול כדי שזה יעבוד".

"המצעדים זו חגיגה גדולה אבל גם מאבק כדי שבאמת נגיע לשוויון"

בסיום השיחה, התייחס שר הבריאות ניצן הורוביץ' למצעד הגאווה שמתקיים היום (ו') ברחבי תל אביב ולמעמדם של הקהילה הלהט"בית: "יש לנו המון הישגים. במשרד הבריאות עשיתי מהפכה בתחום הזה, אבל כן, זה רק חצי הכוס המלאה. יש גם חצי כוס ריקה ששם יש הרבה אלימות והומופוביה בכל מיני מקומות בארץ ובזה אנחנו נלחמים. המצעדים האלה, לא רק בתל אביב, זו גם חגיגה גדולה אבל גם מאבק כדי שבאמת נגיע לשוויון זכויות מלא והאלימות וכל השנאה תעלם".

"זה חג שיש בו גם הרבה אלמנטים של מחאה וזה מה שיפה בו לדעתי. צריך לאחל שיבואו כמה שיותר אנשים למצעדים, שלא יחששו ויפחדו, אנחנו מדינה חופשית ויכולים לצעוד בראש מורם. שיהיה לכולם חודש גאווה שמח", סיכם.

עריכה: שני רומנו

10/06/2022
הישארו מעודכנים

ניצן הורוביץ
ניצן הורוביץ  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90