103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

האם לח"כ ניר אורבך יש מה להסתיר?

השר אביגדור ליברמן על התנהלותו של אורבך: "אין לי הוכחה אבל אני לא יכול לפסול שהוא נמצא תחת סחיטה ואיומים, וזה אולי ההסבר לכל ההתנהלות הזאת"


המשבר הפוליטי, המאבק ביוקר המחיה שהוביל למחאת אוהלים נוספת במדינה ואזהרות המסע לטורקיה אלו רק חלק מהכותרות הבוערות בסדר היום הציבורי בישראלי. בן כספית ואריה אלדד שוחחו ב־103fm עם שר האוצר ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, אשר התייחס לשלל הנושאים.

בפתח השיחה, נשאל שר האוצר מהן כוונותיו בנוגע למחאת האוהלים בעקבות מחירי השכירויות שממשיכים לזנק, והוא השיב: "קודם כל, הממשלה הזאת מגדילה בנייה לשכירויות במממדים שמעולם לא היו בישראל. בסופו של דבר הכול פונקציה של היצע וביקוש, ומבחינת היצע כמו שעשינו בדיור לזוגות צעירים, שברנו את כל השיאים שהיו ואנחנו רואים שיש בלימה במחירי הדיור ואם נמשיך עם מימוש התוכנית אני בטוח שעד סוף השנה אני בטוח שנראה גם ירידה במחירים וגם בביקושים. וגם בנושא השכירות אותו דבר, אנחנו צריכים בסופו של דבר להגדיל את ההיצע והגדלת ההיצע תביא גם התמתנות וגם ירידה במחירים".

"יש אנשים שכנראה כן סובלים והם מביעים את המחאה שלהם בהפגנות. טוב שזה ככה, זאת זכות בסיסית וכל מי שמרגיש שהוא מקופח, שהוא לא מקבל מספיק, זאת דרכם, וטוב שבמדינה שלנו אפשר גם למחות, להפגין ולהביע את המחאה גם בדרך כזאת", אמר ליברמן.

עוד הדגיש כי "אני מאמין בכלכלה חופשית. אני חושב שכמה שפחות המדינה תתערב, ככה יהיה בריא יותר. בכל התחומים, לא דווקא בשכירויות אלא בכל תחום ותחום. בסופו של דבר זה מוכיח את עצמו והדבר היחידי שמוזיל את המחירים זאת תחרות והיצע. תהיה יותר תחרות, יהיה יותר היצע, אנחנו נראה את ירידת המחירים וכל החקיקה זה לא עוזר, זה בדרך כלל רק פוגע. אנחנו פועלים, אני לא קוסם, יש מישהו אחר שהוא קוסם אני לא, ולכן אנחנו עושים מה שצריך לעשות ומשתדלים להתמודד עם כל ההתייקרות. ההתייקרות היא לא במדינת ישראל, היא בכל העולם, כאשר אצלנו בהשוואה למעצמות היא חצי או פחות מחצי. אם אני משווה למדינות אחרות אנחנו ברבע או בשליש מהתייקרות המקובלת באירופה וצפון אמריקה".

אורבך תחת איומים? "יש הרבה שמועות"

על הצעת החוק בנוגע לשקיפות הצהרות ההון של פוליטיקאים, ציין: "אנחנו מעלים פעם שנייה, זה קופי פייסט, בעבר כבר העלנו את הצעת החוק הזאת, אמרתי שאין שום סיבה, שרים וראשי מפלגות חייבים להיות שקופים גם בנושא הצהרת הון. לצערי אז מי שהפיל, מי שהצביע נגד, זה נתניהו, סמוטריץ' וכל אותם אנשים. אלינה חזרה על אותה הצעת חוק וחבל שהיא נפלה היום בוועדת שרים. לא יודע מי שהפיל את זה בוועדת השרים לחקיקה, מה שאני מבין רוב המוחץ של השרים הצביע נגד. היו שרים מכל המפלגות".

כמו כן, צמד המגישים ביקשו לדון עם שר האוצר בנוגע למצב השברירי בו נמצאת הממשלה, ותהו מדוע הוא מפגין אופטימיות רבה כאשר ישנם דיבורים על אי יציבותו של ח"כ ניר אורבך (ימינה). ליברמן טען כי "משהו שם לא מסתדר לי. יצא לי בשנה האחרונה כמה פעמים לפגוש ולשוחח עם אורבך, גם כשהיה קשה לו למרות שלי זה מאוד לא התאים, הלכתי לקראתו בכמה נושאים כי בקואליציה החוכמה היא להיות קשוב, גם לאחרים ולא רק לתפיסת העולם שלך או למצביעים שלך. אני גם שמעתי מקודם התבטאויות שלו על הממשלה הקודמת ולכן בשבילי זו די תעלומה כל ההתנהלות. יש הרבה שמועות ובאמת השאלה האם הוא נסחט, האם יש פה סחיטה באיומים, אני לא יכול להגיד לך, אין לי שום הוכחה לכך, אבל שמעתי כל מיני אנשים שהכירו אותו מתקופות קודמות, מימי בית יהודי, בני עקיבא, לא יודע מה שם היה, אבל כל מה שאני שומע אני לא יכול לפסול את הדבר הזה".

"מעבר לסילמן, במסדרונות הכנסת, במזנון הכנסת, מסתובבים לא מעט אנשים ואתה שומע כל מיני ריקושטים מאותם שיחות והערות. אין לי שום הוכחה אבל אני אכן לא יכול לפסול שניר נמצא תחת סחיטה, תחת איומים, ולכן אולי זה ההסבר לכל ההתנהלות הזאת", הבהיר שר האוצר.

בנוסף, התייחס בן כספית לדחייה בחודש של הצעת החוק של ח"כ סמוטריץ' להחיל ריבונות על יו"ש. "אופטימיות?", שאל כספית, והשר ליברמן הגיב: "גם פה צריך לדבר אמת. בזמנו כשנתניהו רצה להעלות ריבונות על התיישבות יהודית ביו"ש אני מאוד תמכתי. על כל יהודה ושמרון, אני לא רוצה מדינה דו לאומית. להחיל ריבונות ישראלית על כל הכפרים או היישובים הערביים בתוך יהודה ושומרון ולתת להם את כל הזכויות וכל הדברים האחרים זה להפוך את ישראל למדינה דו לאומית, זו לא כוונתי. כן חשוב להחיל ריבונות על התיישבות יהודית כדי פשוט לסמל שלא תהיה פה שום תופעה כמו שראינו בהתנתקות. זה כל ההבדל, הניואנס הזה מאוד חשוב להדגיש אותו".

על תקציב המדינה, הודה השר ליברמן כי "אני עוסק מהבוקר בכל נושא תקציב המדינה. בלי קשר לאירועים הפוליטיים הדרג המקצועי חייב להיות מוכן. אני מאמין שנסיים את מושב הקיץ, יהיה גם מושב חורף, אנחנו פועלים במסגרת התקציב עד 31.12, אבל חייבים להיות מוכנים עם הצעת תקציב". עוד הדגיש: "תקנות יו"ש עקרונית מסתיימות ב־1 ביולי ולכן אנחנו פועלים גם בנושא תקנות יו"ש וגם בנושא תקציב. תקנות יו"ש זה אירוע פוליטי ותקציב זה אירוע מקצועי".

"מציע לכולם להקשיב לכל אזהרה של המל"ל"

בהמשך, התייחס שר האוצר לטענות הנשמעות כלפיו בנוגע להתנגדותו לקיים בחירות בטבריה: "שמעתי הרבה שטויות אבל לך זה לא מתאים, זה מתאים לעיתונאים במדינת ישראל מדי פעם, במיוחד אלו שבאים לא כעיתונאים אלא עם אג'נדה פוליטית מובהקת. בטבריה כמדומני כבר 3 שנים יש פקיד ממונה, אין שם ראש עיר, שאין שום סיבה שהוא ימשיך כי עד היום הוא הוכיח את עצמו ככישלון מוחץ. היה מינוי פוליטי של אריה דרעי, אחד הפקידים של משרד הפנים, והוא במקום לעבוד לרווחת תושבי טבריה עוסק בתור פקיד בהשמצות ומתקפות פוליטיות. האיש מופיע בכנסת במסגרת דיון בוועדת הכלכלה, משתלח בשר הנגב והגליל, אני מודה שמעולם לא פגשתי אותו ולא יודע איך הוא נראה. מעבר לכך, עומדים לזכותה של עיריית טבריה כבר שנה וחצי 70 מיליון ש"ח לשיקום הטיילת. האנשים האלו פשוט לא הגישו שום בקשה, שום דרישה, שום תוכנית, הם פשוט צריכים להעביר את התוכנית שלהם".

גם לאחר סיכול חוליית המפגעים האיראנים בטורקיה, ישראלים רבים לא מבטלים את החופשה המתוכננת וממשיכים לטייל ברחבי המדינה. שר האוצר ליברמן הבהיר: "אני לא בפניקה אבל אני מציע לכולם להקשיב לכל אזהרה של המל"ל, זה לא סתם מוציאים אזהרה כזאת. לא סתם שגם היום הנשיא הרצוג דיבר עם נשיא טורקיה והודה לו על שיתוף הפעולה. כנראה יש יסודות לאותן אזהרות".

לסיום, ציין אריה אלדד באוזניו של שר האוצר כי "מסעודיה שומעים שקוראים לירדנים ולפלסטינים להשלים עם המצב הקיים". ליברמן סיכם את הנושא: "היחסים עם סעודיה הם כבר לא סוד, יש יחסים כאלו ואחרים עם הסעודים וגם אפילו יש טיסות שעוברות לישראל בשמי סעודיה, בשטח האווירי שלהם. יש רק לברך ואם נצליח להרחיב את היחסים עם סעודיה אז בטח ובטח זה יתרום לא רק לשתי המדינות אלא להרגעת הרוחות בכל האזור ולכן אני כמובן אברך על כל התקדמות או התפתחות של היחסים בין שתי המדינות".

עריכה: שני רומנו

19/06/2022
הישארו מעודכנים

אביגדור ליברמן
אביגדור ליברמן  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90