103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל וגיא פלג

"למרצ תהיה נוכחות משמעותית יותר בכנסת הבאה"

האלוף במיל' סגן השרה יאיר גולן, על הריצה לראשות מרצ: "אין לי כוונה להודיע על כך כרגע, אני לא יודע מאיפה הפרסומים, כשאחליט אצא באמירה ברורה"


ממשלת השינוי מתפזרת: בפתח השבוע הודיע ראש הממשלה נפתלי בנט על פירוק הממשלה והכריז כי ראש הממשלה החליפי יאיר לפיד יכהן במקומו. על רקע הצניחה הדרמטית בסקרים, לפיהם מרצ לא עוברת את אחוז החסימה, שוחחו ניסים משעל וגיא פלג ב־103fm עם האלוף במיל' סגן השרה יאיר גולן, אשר התייחס למצב השבירי הפוליטיקה הישראלית והגיב לפרסומים לפיהם בבחירות הבאות הוא ירוץ לראשות מפלגתו. 

בפתח השיחה, ביקשו צמד המגישים להבין מהי דעתו של סגן השרה בנוגע למינוי הרמטכ"ל, והוא השיב: "אני חושב שאין שום סיבה לא למנות. אני חושב שהעובדה שאנחנו מכניסים את העניין הזה לשדה הפוליטי לא ראויה. אני מכיר את שלושת המועמדים, כולם מצוינים". לאחר שנשאל במי יבחר, ציין: "אני לא אדון בזה ציבורית. יש פוליטיקאים שיכולים להיות גם ממלכתיים. אני מתכוון להישאר ממלכתי בעניין הזה".

"אתה ממלכתי? נו באמת. זה לא אתה שהשתמשת בביטוי 'מחלה ממארת'?", תקף פלג, וח"כ גולן לא נשאר חייב: "ביחס לנתניהו זו אמירה באמת עדינה. הלוואי שהשלטון הקודם היה ממלכתי כמוני". לאחר דין ודברים בנושא, שבו השלושה לדון בנושא ממנו החלו - מינוי הרמטכ"ל הבא, וסגן השרה הבהיר: "היועמ"שית, לפחות לפרשנותי, השאירה פתח ברוחב של שער רחב וגדול, כדי שהמינוי הזה כן יתאפשר. אני בוודאי בעד שלטון החוק, אני נגד אלו שבאופן שיטתי מפרים את שלטון החוק כמו ראש הממשלה הקודם, ולכן אני חושב שאין בעיה חוקית, אפשר למנות רמטכ"ל, אין שום סבה להפר את הנוהל הקבוע במדינה. אביב כוכבי מסיים ארבע שנים, אני חושב שנכון מבחינה אנושית לתת לו לסיים את התפקיד כראוי, למנות את הרמטכ"ל הבא ואני לא רואה לזה שום מניעה".

התמודדות לראשות מרצ? "כשאחליט - אודיע"

בהמשך, התייחס גולן לפרסומים אודות התמודדתו לראשות מפלגת מרצ: "לא הודעתי שום דבר שכזה. אני מודה לכם מאוד ואין לי כוונה להודיע כרגע, אז נתאזר כולנו בסבלנות. כשאני מה שנקרא אחליט אני גם אודיע. לא יודע מאיפה הפרסומים האלו".

"אתה לא רואה את עצמך מועמד?", שאל משעל, וסגן השרה טען: "לא אמרתי דבר כזה. אני חושב שאני אדם עם מנהיגות בריאה, שקולה ומנוסה, אין לי שום מניעה. בנושא הזה של ההתמודדות, ברגע שאקבל החלטה אצא עם אמירה ברורה ולא רוצה לדון בזה מעבר לכך".

בנוסף, ניסים משעל וגיא פלג התעניינו בדעתו של סגן השרה לטלטלה שעברה מפלגת מרצ בתקופת כהונתה של ממשלת השינוי. "אכן הייתה בעיה עם המינוי של זועבי", אמר סגן השרה גולן, והוסיף: "אני חושב שאנחנו יכולים ויודעים להתאושש, שנדע להגדיל את כוחנו ואני חושב שניתן לעשות את זה בכוחות משותפים של אנשי המפלגה הטובים, אנשים ישרי דרך ומאמינים בדרכם".

"אתה חושב שמישהו צריך לשלם על הטעות של זועבי?", שאל ניסים, פלג טען כי זה מה שפירק את הממשלה, וגולן הכריז: "לא מסכים, אם כבר לצערי מפלגתו הלא יציבה של ראש הממשלה. היציבות שלנו הייתה מרשימה בהחלט. זועבי עם כל הצבעותיה השנויות במחלוקות, והן בעיניי שנויות ושליליות, עדיין לא איימה לפרוש מהקואליציה. היא לא איימה לפרוש מהקואליציה בעוד ששיקלי וסילמן פרשו. אני מציע שנחזור לעובדות בנושאים האלו אבל אני לא בא להתחשבן על העיניים האלו. מרצ מפלגה אידיאולוגית, עם דרך ברורה, דרכה צריכה להוביל את מדינת ישראל, היא צריכה להמשיך ולהיות נוכחת".

"בפני מדינת ישראל צריך להיות שמאל ציוני, גדול וחזק"

בסיום השיחה, התייחס סגן השרה יאיר גולן לאפשרות לחבור למפלגת העבודה ולחזק את האידיאולוגיה של המפלגות תחת קורת גג אחת: "בישראל צריך להיות שמאל ציוני גדול וחזק שפועל יחדיו ואני מייחל ליום שנדע להתחבר. אני חושב שכל עוד ידנו המושטת לשיתוף פעולה ולעבודה משותפת נשארת תלויה באוויר ללא יד נגדית, אנחנו נעשה את ההכי טוב בעולם כדי להתחזק ולהיות גורם משמעותי בפוליטיקה. כל מי שעיניו בראשו מבין שבהכרעות הגורליות העומדות בפני מדינת ישראל צריך להיות שמאל ציוני, גדול וחזק. לזה צריכים לחתור כל אנשי השמאל במדינת ישראל ואני אמשיך לחתור".

"חודשים ארוכים לא שוחחתי בנושא הזה עם השרה מיכאלי. בשבועות הקרובות בוודאי יהיה מקום לשיחות בנושא, אני לא יודע מה הם יולידו. אמרתי את דעתי, אני חושב שמרצ היא מפלגה מצוינת של אנשים ישרי דרך ומהצד השני אני חושב שצריך להתאחד ולייצר אלטרנטיבה אמיתית לימין שנכשל בעיניי כישלון חרוץ בהובלת מדינת ישראל בשני העשורים האחרונים", הבהיר, וסיכם: "באנו להילחם על דרכנו".

עריכה: שני רומנו

23/06/2022
הישארו מעודכנים

יאיר גולן
יאיר גולן  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90