103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ג'ודי שלום ניר מוזס

מחלת הפוליו מרימה את ראשה

ד"ר ליאור הכט־שגיא על העלייה במספר החולים בשיתוק ילדים בישראל • והגיבה לקפיצה בשיעור התחלואה בקורונה, המבשרת על גל שישי


מחלת הפוליו חוזרת? על רקע העלייה התלולה במספר המאומתים לקורונה ברחבי הארץ, גם הפוליו, הנקראת גם שיתוק ילדים, מתחילה לשוב להיות רלוונטית לאחר שנים רבות של נחת, לפחות מגזרה זו. ד"ר ליאור הכט־שגיא (המחלקה לבריאות הציבור במשרד הבריאות) הביאה פרטים נוספים על מבצע 2 טיפות שמתקיים בתקופה זו.

בפתח השיחה, תהתה ג'ודי כי "חוץ מהקורונה יש גם פוליו, איך פתאום הכול התפרץ בבת אחת? יש קשר לקורונה?". ד"ר הכט־שגיא שיתפה: "גם פוליו, אבעבועות הקוף, יש לנו כמה מחלות מתפרצות שאנחנו מטפלים בהם. זו שאלה מצוינת שמדענים בכל העולם מתחבטים בה. יש כל מיני השערות. לכל אחת מהמחלות המתפרצות יש כנראה סיבות אחרות, האם יש קשר בין ההתפרצות שלהן לקורונה? יכול להיות קשר, לאו דווקא ישיר".

"אפשר לקחת את הפוליו כמקרה בוחן, ואנחנו יודעים שפוליו זו מחלה שאין לנו טיפול נגדה. הדרך היחידה שלנו לטפל בה היא למעשה למנוע אותה, והמניעה נעשית על ידי חיסונים. כדי שהפוליו לא יסתובב באוכלוסייה אנחנו צריכים להגיע לכיסוי חיסוני גבוה של האוכלוסייה, אנחנו רוצים שהילדים יהיו כמה שיותר מחוסנים", אמרה.

לאור אמירותיה, ציינה ג'ודי כי היא לא ידעה שישנם לא מחוסנים לפוליו, וד"ר הכט־שגיא הגיבה: "לצערי הרב יש, אנחנו בפוליו מדברים על שני סוגי חיסונים. חיסון מומת שניתן בזריקה, נותנים אותו 4 פעמים בשנה הראשונה לחיים עוד בוסטר בכיתה ב', וחיסון חי מוחלש שניתן פעמיים. אנחנו יודעים שהיענות ההורים לחיסון החי מוחלש היא לא מאוד גבוהה".

"כל הילדים שנולדו החל משנתון 2013 קיבלו את כל החיסונים משום שב־2013 החיסון החי מוחלש חזר לשגרת החיסונים במדינת ישראל לאור ההתפרצות שהייתה דאז בביוב בדרום הארץ. כל הילדים החל מ־2013 מחוסנים גם בחיסון החי מוחלש", אמרה, והוסיפה: "התחלנו את המצבע הנוכחי עם כיסוי חיסוני של 51 אחוזים, תוך כדי המצבע שאנחנו מצבעים כרגע העלנו את הכיסוי לכ־80 אחוזים".

"השילוב של שני החיסונים חשוב למוגנות המלאה"

בהמשך, ביקשה ד"ר ליאור הכט־ליאור לחדד את ההבדל בין שני החיסונים: "החיסון המומת מגן על הילד עצמו, הוא גורם לכך שאפילו אם הילד ידבק בפוליו הוא לא יקבל שיתוק ילדים. החיסון השני, החי מוחלט שניתן בטיפות, אני קוראת לו חיסון שמגן משפחתית. הוא מונע מהילד להמשיך להפריש את הווירוס בצואה ולמעשה על ידי כך הוא מגן למשל על אח צעיר שרק נולד שעדיין לא יכול להתחסן, לא עלינו על סבא או סבתא עם דיכוי חיסוני. השילוב של שני החיסונים חשוב מאוד למוגנות המלאה".

כמו כן, בצל ההתפרצות המחודשת של נגיף הפוליו, ניתן לחשוב כי העיסוק בקורונה פחת. ד"ר הכט־שגיא הסבירה מדוע זה לא נכון: "אנחנו עובדים 25 שעות ביום אני כל הזמן אומרת. עוקבים בלי הפסקה, הקורונה כאן והיא לא הלכה לשום מקום. אנחנו רוצים כולנו ללמוד לחיות איתה ולידה אבל כמובן עושים את כל הפעולות בשביל לטפל בכל החולים. אני רופאת ילדים בהכשרתי ואני עוסקת הרבה גם בנושא הזה וגם בנושא ההסברה להורים סביב החיסונים".

"מבחינת הפוליו, הילדים שהם בגילאי טיפות החלב + עד גיל שש מקבלים את החיסונים בטיפות החלב, כמו שהורים מכירים. ילדים מעל גיל 6 משלימים את החיסון החי מוחלש בטיפות במרפאות של קופות החולים. הרחבנו את שעות מתן הפעילות של החיסונים. אנחנו נערכים לשנת הלימודים הבאה וגם הדבר הזה נמצא על השולחן", טענה בסיום השיחה.

עריכה: שני רומנו

24/06/2022
הישארו מעודכנים

הפוליו בקאמבק?
הפוליו בקאמבק?  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90