103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"החרדים לא ילכו לבחירות שישיות עם ביבי"

היועץ האסטרטגי ישראל בכר על תוצאות סקר 'מעריב', המציג התחזקות של גוש נתניהו ל־61 מנדטים: "עדיין שאלת הבחירות מתכנסת ל'כן ביבי ולא ביבי'"


השבוע חווה גוש המרכז־שמאל מספר טלטלות לא פשוטות, זאת כשהחליט השר עיסאווי פריג' לפרוש מהחיים הפוליטיים והודעתו של סגן שרת הכלכלה יאיר גולן להתמודד על ראשות מרצ, ואילו בימין - ח"כ יובל שטייניץ הודיע גם הוא כי הוא לוקח פסק זמן מהקלחת הפוליטית. בסקר המנדטים שפורסם הבוקר (ו') ב'מעריב' עלה גוש נתניהו ל־61 מנדטים, זאת לצד ימינה שלא עוברת את אחוז החסימה. היועץ האסטרטגי ישראל בכר שוחח עם ניסים משעל והביע את דעתו על הדברים.

בפתח השיחה, מיהר בכר להרגיע את חגיגות גוש הימין ומפלגת הליכוד בפרט, זאת לאחר פרסום תוצאות הסקר. "אני חייב לומר ביושר, מצבו של הליכוד הוא טוב, אפילו טוב מאוד, אבל עדיין נושא 61 עדיין רחוק. ולמה? לשיטתי הבחירות הקרובות הן בחירות בערבית ולא בעברית, רע"ם תשפיע מאוד מבחינה טכנית על נושא הגוש אם נתניהו יהיה קרוב ל־61 או לא יהיה לא. אני חושב שאנחנו רק בתחילת מערכת הבחירות".

"ברגע שרע"ם לא עוברת, סך הקולות המתחלקים משתנים ולכן זה גם ישפיע על הנושא הגושי", טען, והסביר: "כיוון שהוא מאוד קרוב ל־61, כל תזוזה של מנדט לכאן או לכאן טכנית מאוד יכולה להשפיע, ולכן המפלגות שיושבות על אחוז החסימה, מרצ בסוף לדעתי יסודר, ומפלגות אחרות יסודרו, רע"ם תרוץ באופן בודד, לבד, עד הסוף, תהיה לה השפעה מאוד גדולה בסוף הבחירות. הכול פתוח. היא מפתח במשחק הגושי, מבחינת 61 לנתניהו, אבל לא במשחק של היום שאחרי. מהבחינה הזו צריך לומר ביושר, ליאיר אין כרגע גוש פוליטי יציב כגוש. זה לא מתקיים כרגע, גם בגלל סיפורם, סיפור מרצ וגם מכיוון שאנחנו לא יודעים מה יהיה ביום אחרי הבחירות".

"לשקד יש בעיית מיצוב מאוד קשה"

בהמשך, התייחס בכר למצבה הפוליטי של איילת שקד, יו"ר מפלגת ימינה: "היא תצטרך לקבל החלטה על המסר, הרכב הרשימה, מי רץ איתה, וזו משימה לא קלה כיוון שהמיצוב הטבעי שלה הוא ימין ומי שרוצה ימין יכול להצביע ליכוד או מפלגות אחרות, ולכן יש לה בעיה של מיצוב מאוד קשה. היא תצטרך להתגבר עליה. השבוע היא דיברה על ממשלת אחדות, מסר קצת מרוכב בימנו, היום אנשים רוצים לדעת איפה אתה".

"שאלת הבחירות עדיין מתכנסת ל'כן ביבי' או 'לא ביבי', אנחנו רואים את זה כבר פעם חמישית. הן יוכרעו בסופו של יום, אני לא רואה את החרדים הולכים לבחירות שישיות, אם לנתניהו יהיו 61 מנדטים ילכו איתו, אם לא ילכו עם גנץ שהוא חליפי ורוטציה, תהיה עסקה פוליטית. אני לא חושב שיהיו בחירות שישיות, המערכת לא בנויה לעוד סיבוב אחרי הסיבוב הזה", הדגיש בכר. "החרדים לא יינטשו את ביבי באופן מלא אבל הם יגידו לליכוד 'בואו נלך לממשלת אחדות רוטציונית רק שהפעם נדאג שזה יצליח'".

בתגובה לאמירותיו, תהה משעל האם קיים סיכוי שיקום מחליף לנתניהו בתפקיד יו"ר מפלגת הליכוד. בכר הבהיר כי "דבר כזה יכול לקרות רק אם החרדים הולכים מה שנקרא אול אאוט לעשות ממשלה בלי הליכוד, אז הליכוד יצטרך להיכנס לדילמה מי היו"ר. אבל החרדים לא יעשו את זה ולכן הנושא של להזיז את נתניהו לא רלוונטי, החרדים לא ילכו לשם. זה לא יקרה כאן מהסיבה הפשוטה שהחרדים, קלף המפתח של גוש הליכוד, לא ילכו ויעזבו את גוש הליכוד ויקימו ממשלה מלאה עם הצד השני רק במקרה כזה יהיה לחץ בתוך הליכוד להחליף את יו"ר הליכוד".

"עדיין לא בהכרעה - יכולות להיות הרבה תהפוכות"

"הליכוד היא מפלגה דמוקרטית, מכיוון שהוא נבחר בבחירות דמוקרטיות ושהחרדים רוצים ממשלת אחדות לא ומרכז או מרכז שמאל אף אחד לא יוכל להדיח אותו, פשוטו כמשמעו", טען לסיום, וסיכם את תוצאות הסקר: "עדיין אנחנו לא בהכרעה, יכולות להיות הרבה תהפוכות, אנחנו ב־4 חודשים מלאים של קמפיינים. עוד יהיה מעניין".

עריכה: שני רומנו

08/07/2022
הישארו מעודכנים

בנימין נתניהו
בנימין נתניהו  |  צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90