103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"אחוזי ההצבעה ישחקו תפקיד דרמטי"

היועץ האסטרטגי ישראל בכר על השלכות החבירה של שקד והנדל: "יהיה מאבק סמוי בינם לבין כחול לבן" • העריך: "לא מאמין שיהיו בחירות שישיות"


השבוע החליטו שרת הפנים איילת שקד ושר התקשורת יועז הנדל לחבור לריצה משותפת במערכת הבחירות החמישית, זאת במסגרת מפלגת הרוח הציונית. על פי סקר המנדטים של 'מעריב' מהבוקר (ו'), מפלגתם עוברת את אחוז החסימה עם 4 מנדטים, ויכולה להשלים לגוש תומכי נתניהו את 61 המנדטים הדרושים להקמת הממשלה. היועץ הפוליטי ישראל בכר שוחח על כך עם ניסים משעל ב־103fm.

"אנחנו בתחילת מערכת הבחירות, רק בתחילתה. 4 מנדטים זה נחמד בהתחלה, זו משימה מאוד קשה להחזיק את זה לאורך כל הדרך. יהיה מאבק אלקטורלי סמוי בין כחול לבן לבין הרוח הציונית, בואו נמתין קצת בסבלנות לראות לאן זה הולך. וגם בתוך הרוח הציונית, אני לא יודע מה ההחלטה הפנימית שלהם – כן נתניהו, לא נתניהו, אני לא בטוח שיש שם מקשה אחת בתוך העניין הזה", אמר בכר.

עוד אמר: "אני לא יודע אם יש לנתניהו כרגע 61 או לא, ואני לא חושב שמישהו כרגע יודע. למה? גם בסקרים הנוכחיים שכולנו רואים כרגע, אתם רואים מודל מנדטים שמשקלל בתוכו את כל המתלבטים. יש כרגע, נכון לפי הסקר של 'מעריב', 13.7% מתלבטים, זה לא הרבה, אבל זה גם לא מעט, לכן כשאתה רואה מפלגה עם X זה לא אומר שכל המנדטים באמת שלה".

לדבריו, "יש שם מנדטים מאוד רכים שיכולים לנוע, שהיו בסקר בכלל כמתלבטים, אז דברים יזוזו, אז זה לא שיש לו 61 או אין לו כרגע. מה שיכריע את הבחירות לשיטתי זה המגזר הערבי ונתוני האנשים שיבואו להצביע. אחוזי ההצבעה ישחקו תפקיד דרמטי".

לטענתו, "אנחנו מדברים על עוד 50 אלף מצביעים חדשים לימין, וזו בעצם המשימה הגדולה של הליכוד".

"אני חושב שהמערכת הפוליטית עייפה ושבעה"

בהמשך התייחס בכר למצב המורכב של האיחוד בין כחול לבן לתקווה חדשה בסקרים, ואמר: "בניגוד לאמירה שאני שומע אותה קצת בחוץ, כביכול שהחיבור משרת רק צד אחד, אני לא מקבל את זה. אילולא החיבור של גנץ עם סער, גנץ היה צריך לנהל מאבק ביותר מ־3 חזיתות, חזית אחת מול המפלגה של סער, חזית שנייה מול הרוח הציונית, חזית שלישית מול לפיד על הקולות וחזית רביעית גדולה מול ביבי, ולולא החיבור הזה, לשיטתי, הוא גם היה יורד למספר חד ספרתי בסביבות ה-8-7".

לטענתו, "החיבור הזה מאפשר לו להיות במספר דו ספרתי יציב. נכון שהוא לא גבוה כרגע, אבל הוא יציב. הם (גנץ וסער) כרגע בזירת התמודדות אלקטורלית מול הרוח הציונית ומול לפיד שמתחזק".

אתה רואה את לפיד מצליח להגיע לראשות הממשלה? הוא יצליח להגיע ל-61?
"אין ללפיד ממשלת 61 ללא המשותפת, זו האמת המתמטית הפשוטה. יש עוד אמת מתמטית פשוטה שכל הזמן מחביאים אותה – אין דבר כזה ממשלה רחבה ללא הליכוד, זה לא קיים", טען, עם זאת, הוסיף: "אני אישית מאמין שלא יהיו בחירות שישיות. אני חושב שהמערכת הפוליטית עייפה, שבעה, ותמצא את הדרך בשם מניעת הבחירות לשבת אחד עם השני".

לקראת סיום השיחה, הסביר כי השחקן המשמעותי ביותר אחרי הבחירות, יהיו החרדים. "הם הגוש האלקטורלי הפוליטי הכי חשוב שינהל את המשחק, חד משמעית. הם יכולים לכפות על נתניהו רוטציה עם גנץ – ראשון או שני, או שהם יכולים להוות גשר גם לחיבורים מפתיעים אחרים, אני לא יודע מה יקרה עם לפיד אחרי הבחירות, איזו החלטה אסטרטגית הוא יקבל", אמר בכר. 

עוד הוסיף: "כשנבנתה אסטרטגיית הגוש לפני המון שנים, חלק מרכזי בבניית האסטרטגיה היה הבלוק החרדי. הוא יכול להמשיך לשחק כגשר או כמייצב ומשמר את הבלוק הימני. הם יכולים לשחק גם בבלוק הזה וגם כגשר, השאלה, מה הם יחליטו. אני מאמין שבראייה ארוכת טווח של תפיסת העולם שלהם, הם חייבים לשמר את הבלוק הימני לשיטתם, וזה מה שהם יעשו בסופו של יום, אבל הם יודעים להושיט יד".

עריכה: אמיתי דואק

29/07/2022
הישארו מעודכנים

איילת שקד ויועז הנדל
איילת שקד ויועז הנדל  |  צילום: אבשלום ששוני/פלאש90