103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

"כשראשי המפלגות ייפנו אליי, אגיד - רק ממשלת אחדות"

השרה איילת שקד, על ישיבה פוטנציאלית עם נתניהו: "צריך להקים ממשלת אחדות רחבה, אין מה לעשות - הוא יושב ראש הליכוד וברור שהליכוד תהיה חלק"


אחרי לא מעט שמועות בנושא, הכריזו בשבוע שעבר שרת הפנים איילת שקד ושר התקשורת יועז הנדל על ריצה משותפת במערכת הבחירות הקרובה, ברשימה חדשה שזכתה לשם 'הרוח הציונית'. במהלך מסיבת העיתונאים וההצהרה לציבור, הבהירו כי הם לא פוסלים את נתניהו, אך הבהירו כי יכוונו לממשלת אחדות רחבה. בשיחה עם בן כספית וניסים משעל ב־103fm, השרה שקד התייחסה לחבירה האפשרית לנתניהו, למצב היום (ג') בדרום, לדו"ח ועדת מררי על פרשת הרוגלות, ואף הביעה את דעתה על פרשת הסוהרות.

בפתח השיחה, הודה השרה שקד כי היא מקווה שהמצב הנתון בדרום יחד עם חסימת הכבישים והגברת הכוננות לא יימשך להרבה זמן, וביקשה לשבח את כוחות הביטחון: "אני רוצה שידעו, שהאנשים האלה (המסתערבים), גם הימ"מ וכחות הביטחון עובדים כבר כמה חודשים בג'נין. הם חיסלו עשרות מחבלים והם יום יום מצילים חיי אדם, אנחנו צריכים להגיד להם תודה. האנשים בבית לא מבינים כמה קשה הם עובדים".

עוד התייחסה לדו"ח ועדת מררי בעקבות התפוצצות פרשת הרוגלות של המשטרה: "אני שמחה כמו כל אזרח שאמור לשמוח שהדברים שפורסמו לא נכונים. באותו בוקר שפתחתי את העיתון חשבתי שהמדינה שלי נחרבת. במדינה דמוקרטית מה שפורסם אסור בתכלית האיסור. טוב שלא החדירו לאנשים תוכנות ריגול בלי צווים. יש שם גם בעיות, הצווים היו למטרה מסוימת ולפעמים הייתה הפרה, זה מצריך תיקון, בדיקה והשתפרות, אבל אנחנו יכולים לנשום לרווחה שמה שפורסם לא נכון".

"ההטרדות בגלבוע נחקרו כבר ב־2018 - צריך להבין איך לא הגיעו לשורש העניין"

בהמשך, הביעה השרה שקד את דעתה על פרשת הסוהרות בכלא גלבוע, בצל החשיפה האחרונה כי על פי החשד חיילת נאנסה על ידי אסיר ביטחוני. "אם האירוע היה זה מזעזע, מבחיל, איום ונורא. צריך להבין שההטרדות בגלבוע נבדקו ונחקרו כבר ב־2018, וצריך להבין איך לא הגיעו לשורש העניין. כי אז לא היה מדובר על מקרים כאלה. הבחרוה שסיפרה את הסיפור המזוויע הזה גם אז נתנה עדות והדברים האלה לא עלו וצריך לבדוק מדוע החקירה אז לא הייתה מספיק יסודית".

"אם הדברים קרו זאת פשיטת רגל מוסרית", הכריזה, וזעמה: "סוהרות לא צריכות להיות עם אסירים בטחונים, זה אמור להיות מובן מאליו. זה צריך להיפסק מיד, צריך גם לבדוק את המקרה הספציפי הזה וגם למה בחקירה של 2018 לא הגיעו לחקר האמת ולהוציא מיד את הסוהרות. סוהרות לא צריכות להיות שם, לא צריך לשלוח לשם נשים מה לעשות, סוהרות לא צריכות לעבוד עם אסירים ביטחוניים. זה בלתי מתקבל על הדעת, צריך להפסיק עם זה. הייתה ב־2018 חקירה וכנראה שהיא לא הייתה מספיק רצינית, את זה צריך לבדוק".

"מה שמפריד בין הישראלים לפטור מוויזה זה הליכוד"

במהלך השנה האחרונה שרת הפנים עמלה רבות אודות השגת פטור מוויזה לאזרחי מדינת ישראל. אך נכון לכרגע, סיום התהליך לא נראה באופק. "אחרי עבודה מאוד קשה שלי ושל שגריר ארה"ב בישראל ושל השר להגנת המולדת האמריקאי אנחנו מסיימים כמעט הכול, מה שכרגע מפריד בין הישראלים לפטור מוויזה זה הליכוד", טענה, "הליכוד כרגע מסרבים לתת לנו להעביר את החקיקה הנדרשת. היינו אמורים לסיים את התהליך בסוף השונה, אם הליכוד ימשיכו להתעקש להתעלל באזרחי ישראל כל זה יצטרך להידחות בשנה. זה חבל מאוד, שנים רבות מדברים על זה, כשהתחלתי את התהליך אף אחד לא האמין שאני אצליח וכרגע החקיקה מעכבת אותנו".

בתגובה לאמירותיה, תהו צמד המגישים האם גם האמריקאים פנו אל נתניהו בנושא, ושקד חשפה: "כן. אני לא נכנסת לפרטים, הם פנו ולצערי כרגע נתניהו והליכוד עומדים בסירובם ומונעים מאזרחי ישראל לקבל את הפטור לוויזה לארה"ב. צריך להבין, כרגע מי שמונע את הפטור מוויזות לאזרחי ישראל זה נתניהו והליכוד. הגיע הזמן שהם יפסיקו עם המשחקים האלה ויתנו לנו להעביר את החקיקה".

"מדינת ישראל נקלעה לסחרור אינסופי"

בעוד כ־3 חודשים, יתאספו שוב אזרחי ישראל סביב הקלפיות ויצביעו בתקווה שזו תהיה הפעם האחרונה בארבעת השנים הקרובים. זאת בצל מספר שינויים במפלגות, הן איחודם של גנץ וסער והן איחודם של שקד והנדל. שרת הפנים התייחסה לפלונטר הפוליטי, והדגישה כי "מדינת ישראל נקלעה לסחרור אינסופי. לפני דקה דיברנו על הסיפור של הוויזות, הבחירות האלה תקעו גם את נושא הוויזות, הן תוקעות הרבה דברים ובעיקר רפורמות כלכליות משמעותיות".

"שילמנו 15 מיליארד ש"ח על סבבי הבחירות האלה, הציבור סובל מזה. אנשים ביום יום לא מבינים, התרגלו פעם בשנה לשים פתק, זה אבסורד. צריכה לקום ממשלה יציבה, יציבות תאפשר לנו לטפל בבעיות. ממשלה צרה היא לא ממשלה יציבה, ראינו, זה לא עובד לאורך זמן. כדי שתקום ממשלה יציבה צריך ממשלת אחדות של הכוחות המרכזיים. שמפלגות שמאל מרכז מדברות על ממשלה יציבה, אחדות רחבה, הן יודעות שזה עם הליכוד אבל הן מפחדות להגיד את האמת", תקפה.

ניסים משעל לא הסכים עם דבריה, וציין כי היא עושה עוול למפלגות שטוענות שלא ישבו עם נתניהו. שקד השיבה מנגד: "אבל מה לעשות שהם לא בוחרים מי יעמוד בראש הליכוד. אין מה לעשות, בראש הליכוד הוא עומד. כמברים על ממשלת אחדות רחבה זה ברור שהליכוד יהיה חלק ממנה, צריך לדעת לאחד מחנות. לא חושבת שיש אדם במערכת הפוליטית ששילם מחיר כבד יותר ממני על הקמת הממשלה הזו".

"זאת הייתה טעות?", שאל כספית, ושקד השיבה: "לא. באמת חשבתי שצריך לחלץ את ישראל, להעיר תקציב ולהניע תהליכים. עשינו דברים חשובים, זאת הייתה ממשלה הרבה יותר ימנית ממשלות נתניהו. שדות העוטף פורחים, האיראנים בקושי ישנים בלילה, היה מצעד דגלים מפואר בירושלים, העברנו תקציב. עם 6־4 מנדטים אדע להקים ממשלת אחדות לאומית, יציבה וציונית כי זה מה שהמדינה צריכה. כשהצדדים מבינים את זה, שלא אומרים את זה, אז יש את איילת שקד שתגיד את זה".

"לא יהיו בחירות שישיות, חלאס"

עוד הכריזה כי "לא יהיו בחירות נוספות, חלאס. ראשי המפלגות גם מבינים את זה. אי אפשר להמשיך להתעלל במדינה הזו, זה להתעלל במדינה. פרויקט המטרו נעצר, אנחנו לא יכולים לעשות רפורמות. צריך להבין, בחירות כל שנה זה לא משחק, זה הופך את ישראל לרפובליקת בננות".

בסיום השיחה, התעניינו צמד המגישים מה יהיה עתידו של מתן כהנא, ושקד סיכמה: "אנחנו משוחחים כל כמה ימים, אנחנו נגיע אני מקווה להסכמה בימים הקרובים. הוא אדם יקר ושר מצוין".

עריכה: שני רומנו

02/08/2022
הישארו מעודכנים

איילת שקד
איילת שקד  |  צילום: אבשלום ששוני/פלאש90