103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אלון גל

"מאז שילדתי אני מרגישה אבודה"

איך נראה דיכאון אחרי לידה? המאזינה סיפרה לאלון כי מאז שנולד בנה הראשון, הקשר שלה ושל בעלה הידרדר: "אנחנו כבר לא מתקשרים, ואני כל הזמן בוכה"


מזל טוב, את אמא. הבאת לעולם יצור קטנטן שזקוק למלוא תשומת הלב שלך. את מקרקרת סביבו כל דקה פנויה, חוגגת את התרחבותו של התא המשפחתי שלך. אין ספק, מדובר באושר גדול. בתוך הרגשות האופטימיים האלה ישנה העייפות שמצטברת, כבר שכחת איך מרגישים כשישנים יותר מ־3 שעות רצוף, וסדר היום שלך השתבש לחלוטין. יכול להיות שאת נעזרת באמא או אבא, אבל מה קורה כשההורים שלך מתגוררים רחוק? בדיוק אותו הדבר קרה למאזינה לליך שהתקשרה לאלון גל כ־7 חודשים אחרי הלידה שהיא שבורה ומרוסקת, "אני לא מוצאת את עצמי", הודתה, " ויש נתק מוחלט ביני לבין בעלי". אז מה השלב הראשון בדרך לשיפור המצב? הסוד הוא ללמוד לבקש עזרה. 

"מאז הלידה מערכת היחסים שלנו נפגעה", הודתה המאזינה, "הוא מגיע הביתה אחרי יום ארוך, ובכלל לא עוזר לי. כשאני מתעצבנת אליו הוא בורח לחברים או למשפחה שלו. אני לא מבינה איך הוא מצפה ממני להתנהג כרגיל, ומרגישה מאוד מתוסכלת", אמרה  וביקשה לדעת מה עליה לעשות. האם מדובר בדיכאון אחר לידה, או קצר בתקשורת בעקבות השינוי המשמעותי שעובר על הזוג הצעיר. "תמיד מדברים איתנו על כניסתו של תינוק חדש לחיינו בשמחה ובהתרגשות", אמר גל, "כולם מדגישים את החגיגה, אבל לא נוגעים כלל בשינויים הדרמטיים שעוברים על הזוג הצעיר. אף אחד לא מדבר איתנו על הקשיים, והמעבר החד מזוג צעיר לזוג הורים. כל מה שהכרנו קודם כבר לא קיים, יש לנו חיים חדשים לגמרי והמיקוד הוא שונה". אין כל ספק שהשינויים ההורמונליים שחווה האישה בשנה הראשונה שאחרי הלידה הם הגורמים המרכזיים לקושי, אבל חשוב לשים לב שמדובר גם בשינויים פסיכולוגיים רבים. 

אלון גל ניסה לתת למאזינה נקודת מבט חדשה בכדי לעורר אותה למצוא את הפיתרון לחיזוק הקשר עם אב ילדיה, והזמין אותה להביט על עצמה דרך עיניו: "אני בטוח שאם היית מסתכלת על המצב ביניכם היית רואה אישה שלא מצליחה לגלות סבלנות כלפי בעלה", אמר. המאזינה הסכימה איתו, וסיפרה שאיך שהוא מגיע הביתה הוא מתחיל לדבר, מפריע לה עם התינוק, "הוא מגיע בדיוק בזמן ההרדמה ומפריע לו לישון. אני לא מבינה למה הוא עושה את זה, ואין לי כבר כוח להקשיב לו אחרי יום שלם עם התינוק". אלון גל הקשיב לדבריה, הצדיק אותה, ואמר שאם הוא היה מדבר עם האב הוא היה מדבר בצורה אחרת, אבל לדעתו היא יכולה לשנות את התקשורת ביניהם. 

"נכון, אין ספק שהוא לא רגיש לצרכים שלך, הוא לא מבין את השינוי ולא לוקח אחריות", אמר גל למאזינה, "אבל את מתנהגת אליו בעויינות, ולא מצליחה להקשיב לו. ביכולתך לשנות את המצב אם רק תרצי". אז איך אפשר לשפר את התקשורת הלוקה בחסר בין האם המותשת, שנמצאת ככל הנראה תחת השפעת הורמונים לבין האב הטרי שמתקשה לגלות הבנה כלפי אשתו? להתחיל מחיבוק. "איך שהוא מגיע הביתה תחליטי שאת מתעלה על עצמך ומביאה לו חיבוק טוב כזה", הציע גל, "אני מאמין שזה יהיה הצעד הראשון שירכך את התקשורת ביניכם. הוא לא יבין מאיפה זה בא לו". מעבר לזה הציע לה לייצר רשת ביטחון, "אני מבין שההורים שלך מתגוררים רחוק, אבל במצבך את תהיי חייבת ללמוד לדעת לבקש עזרה. לא משנה מה קורה את חייבת לדעת לא להיות כל היום עם הילד. אל תהיי היסטרית, ותלמדי לבנות מערך תמיכה". 

עוד הוסיף: "עלייך ללמוד לבקש עזרה, להרים דגל. לדעת לעצור הכל ולהתקשר לחברות שלך, ולהיעזר במישהו - קודם כל בשביל שהילד שלך יהיה בסביבה יותר רגועה. מתחילת השיחה שמעתי אותך, והייתי רוצה שגם את תשמעי את עצמך, וככה תדעי כמה האנרגיה שאת נמצאת בה משפיעה על כל מי שנמצא סביבך". בהמשך אמרה המאזינה שהיא לא כל כך מסתדרת עם חמותה, ולכן לא מבקשת ממנה עזרה, "ההורים שלי גרים רחוק, ואמא שלי באה מידי פעם, אבל זה אף פעם לא מספיק". אלון לא הסכים לוותר על הסיוע של החמות, "היא סבתא של הילד הזה, ואת חייבת ללמוד לבקש ממנה עזרה, לא משנה אם את מסתדרת איתה או לא". 

08/11/2019
הישארו מעודכנים

"פעם הבנו אחד את השני, היום זה כבר לא עובד"
"פעם הבנו אחד את השני, היום זה כבר לא עובד"  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image