103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אלון גל

עוברת כל גבול

מה תעשה אם לנערה מתבגרת שאינה רוצה ללכת לבית הספר? אלון גל עם כל העצות להורים לילדים בגיל ההתבגרות • ויש גם סיפור אישי


אם תשאלו 5 הורים לילדים שנמצאים בגיל ההתבגרות מה הם עוברים ביום־יום אתם תחשבו שכולם הורים של אותם ילדים בדיוק, כי הרי הבעיות הן אותן בעיות אצל כולנו. זה מתחיל מדלת סגורה, התלחששויות, ועד לצעקות וחוסר גבולות, וזה עוד לפני שדיברנו על הבאלגן שחוגג בחייהם של הנוער רווי ההורמונים. כשהמאזינה מיכל גוללה בפני אלון גל את התמודדותה מול בתה בת ה־17 הוא לא הצליח להישאר אדיש, והודה: "בתור אב לילדים בגיל ההתבגרות אקדים ואומר שאני מבין מצוקה של כל הורה באשר הוא. אין כל ספק - לגדל ילדים בגיל הזה זו משימה קשה, כל כך קשה עד שהרבה יותר נוח לי לדבר עלייך מאשר עליי משום שאת כל מה שאני אעביר לך אני חייב להתחיל ליישם גם אצלי, ויפה שעה אחת קודם". לאחר ווידוי כנה שכזה כל מה שנשאר לנו זה להתרווח על הספה ולהאזין לפתרון היצירתי שלו. 

"אני אם ל־3 ילדים, ובתי הבכורה בת ה־17 החלה להתנהג בצורה חסרת כל אחריות", סיפרה בכאב רב, "אפשר להגיד שהיא פרצה את כל הגבולות". כששאל אותה אלון גל למה היא מתכוונת גוללה את התנהגותה של המתבגרת בחודשים האחרונים, ואמרה: "למרות שהיא מאוד אהודה בבית הספר היא לא רוצה לבוא לשם. היא מעדיפה להיות ערה בלילות ולישון בימים, ואפילו ברחה עם חברים ל־3 ימים, הלכה לצפון בלי להגיד לנו אפילו. האם עלינו לתת לה להתרסק בכדי ללמד אותה לצעוד בצרך טובה יותר?"

אלון גל ניתח את תחילת השיחה עם האם המודאגת, ועלה על משהו שיכול לסייע לה בתקשורת שלה מול בתה הבכורה, ובכלל: "את אישה מאוד חזקה, השיח איתך רהוט, ואת לא מתלהמת, אבל אני חושש שדווקא  הכוח הרב שלך, והיכולת שלך לשטח בצורה נעימה את כל מה שעומד מולך משפיע על התקשורת שלך עם בתך". לתפיסתו של אלון המאזינה מיכל כבר הפסידה בקרב מול בתה הבכורה, "כל ניסיון שלך לשמור על כבודך במשחק הזה הוא פתטי. אדם שהפסיד במשחק יכול לעשות שני דברים - להודות בהפסד, ולהסיק מסקנות, או להתלהם ולצעוק. לתפיסתי אם לא תכירי בהפסד את תפסידי את הבת שלך". הזהיר גל. 

"אם הגעתם למצב בו היא לקחה את הרגליים שלה, ונסעה לצפון ל־3 ימים לבד כשהיא רק בת 17 המשמעות היא שהילדה שברה את החוקים, ואפילו אגדיל לומר שהיא עשתה זאת במכוון. היא רצתה לעורר אתכם, להראות שיש לה כוח ושהיא אוטונומיה בפני עצמה. גם אם תתרסקו ותשתגעו מדאגה זה לא מעניין אותה, היא רוצה לנצח". 

אז מה כן אפשר לעשות בכדי לשפר את התקשורת בין הבת המתבגרת להורים שלה? לדבריו של גל יש לבנות עקרונות חדשים שיתאימו להורים ולרצונותם, ולשינויים שעוברים על הילדה. "אני מציע שתסבירו לה שמבחינתכם הכי חשוב שהיא תרגיש בטוחה", אמר, "ותודיע לכם לאן בדיוק היא הולכת". כשנשאל מה לעשות עם כל נושא הבגרויות והיחס שלה לגביי בית הספר הציע אלון דווקא לשחרר מעט את המושכות, ולתת לה להבין מה כן חשוב להורים: "אם היא לא רוצה לעשות בגרויות לא צריך, אל תנסו לחייב אותה ואל תתעקשו, אבל תבקשו ממנה שלפחות תסיים 12 שנות לימוד. ברגע שתבנו את הקשר מולה מחדש אני בטוח שתצליחו לראות תוצאות - היא תגיב מתוך מקום מאוזן יותר, והתקשורת ביניכם תהיה ברורה יותר ואינה משתמעת לשתי פנים. תסבירי לה שאלה הציפיות שלכם ממנה, ושיותר מזה אתם לא רוצים כלום כל עוד היא תדע לשמור על עצמה לפחות עד שתתגייס לצה"ל.  לטענתו חשוב שזה לא יראה כאילו ההורים הרימו ידיים ממנה, אלא שפשוט נותנים לה להבין את מקומה בבית.

01/11/2019
הישארו מעודכנים

"מרגיש בדיוק את אותו הדבר". אלון גל
"מרגיש בדיוק את אותו הדבר". אלון גל  |  צילום: 103fm