103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
מיכל דליות

"הוא אומר 'אמא אני לא אוהב אותך'"

המאזינה סיפרה למיכל שילדה הקטן קשור מאוד לאביו: "בתקופה האחרונה הוא פשוט לא מוכן לשמוע עליי"


הילדים הם הדבר היקר לנו ביותר בחיים. אנחנו חושבים עליהם 24/7. אז איך נרגיש אם הילד הקטן שלנו אומר 'אני לא אוהב אותך', וכל הזמן מבקש את ההורה השני?   

המאזינה לימור שיתפה את מיכל דליות בהתמודדות שלה מול העקשנות הרבה של בנה, לבקש כל הזמן את אבא.

"יש לי 2 בנים מהממים. הבכור בן 5 והקטן עוד מעט בן 3. ילדי הבכור מדהים, מהמם, מושלם ומאוד נוח. החיים איתו היו מאוד קלים", סיפרה המאזינה והוסיפה: "ברגע שהגיע הילד השני, החיים שלי קצת יותר הסתבכו. הוא ילד מאוד אקטיבי, נמרץ, דעתן ומחובר מאוד לאבא שלו - ובתקופה האחרונה הוא פשוט לא מוכן לשמוע עליי. כל פעם הוא אומר 'אמא אני לא אוהב אותך' וזה לא נעים בכלל", אמרה לימור.

מיכל דליות הסבירה למאזינה את הסיבות לכך שהילד מתנהג בצורה הזאת: "ילדים תופסים מקום ונפח שמתאימים לסגנון האישיות שלהם. בדרך כלל זה יהיה בניגוד לאח או לאחות הקרובים אליהם", אמרה דליות. לדבריה, "בדרך כלל זה מתחיל באופן תמים. רצית לעשות עבורו משהו והוא לא רצה, כי באותו הרגע הוא כעס עלייך או אולי הוא התגעגע לאבא, כי הוא מחובר אליו מאוד - ואז הוא אמר לך 'אני לא רוצה אותך, אני רוצה את אבא'".

דליות הסבירה עד כמה התגובה שלנו לפרובוקציה של הילד היא משמעותית: "ככל שאת תגיבי לזה יותר, לא חשוב איך, אם זה בפגיעות, בכעס, בהפצרה, בכל מיני דברים, זה יהיה כמו כדור שלג שילך ויגדל, כי יש בפנים הרבה רווחים פסיכולוגיים, לכן הילד לא יניח לזה." 

עם זאת דליות הדגישה כי "צריך להבין, זה לא נעשה במודע, וההמשך של זה גם בוודאי לא במזיד. הילד אומר לעצמו 'בוא נראה מה קורה בפעם השנייה' - ואחרי שהוא אומר שוב 'אני לא רוצה', וקוראים לאבא, אז הוא קולט שיש כאן עניין ושאמא נעלבת. 'אני גורם איזושהי סערת רגשות', הוא חושב, 'יכול להיות אפילו שאני מראה לאמא שאני מנצח אותה'", הסבירה דליות את המניעים של הילד להתנהגותו.

"הילד חייב להבין שחלוקת התפקידים ההוריים מתחלקת בין השניים - גם אמא וגם אבא", אמרה דליות והוסיפה כי "לפעמים יהיה מצב שהילד ירצה את אחד מההורים וזה לא יתאים לסיטואציה".

בהמשך הסבירה כי לא ניתן לשלוט בפה של הילד, אבל ציינה מה כן ניתן לעשות: "את לא יכולה לגרום לו להגיד 'אבל אני לא רוצה את אבא'. הוא גם מאמין כרגע שזה מה שהוא רוצה, אבל את כן יכולה לשלוט בתגובה שלך לכך. זה צריך להיות בתיאום עם בעלך. אתם צריכים להחליט שיהיו מצבים שבהם הילד לא מקבל מה שהוא רוצה ואז את גם מתכוננת לתגובה".

איך להסביר לילד את השינוי בתגובות ההורים?

דליות הציעה למאזינה לבוא לילד שלה ולהסביר לו את המצב החדש בצורה הזו, "'קטנצ'יק לפעמים אני באה לעשות לך כל מיני דברים, כמו להגיש לך לאכול או לנגב לך את הטוסיק, ואתה לא רוצה שאני אעשה את זה אלא שאבא יעשה. עד היום הייתי מדברת או מפצירה או כועסת או מסבירה, מהיום אני לא אעשה את כל הדברים האלה, זה מיותר'", הסבירה מיכל דליות ואמרה כי צריך להבהיר לו "'אם אני באה לעזור לך, ואתה עדיין תרצה שאבא יהיה במקומי, למרות שהוא עסוק, אז אני אמשיך לעזור לך ולא אבא'. הילד ישמע וגם יבין", אמרה דליות.

אבל מתי זה ישנה את התנהגותו? "עוד 5-4 ימים שבכל יום יהיו לפחות 4 מצבים בהם הוא יבקש את אבא ולא יקבל אותו", הסבירה דליות וציינה, "אם את תבואי לנגב לו את הטוסיק והוא יגיד 'לא, אני רוצה רק את אבא', אז תגידי לו 'ממש לא. אבא נח כרגע' או 'הוא עם אחיך כרגע' - והוא ימשיך לבכות ויצעק ויגיד שהוא לא אוהב אותך ורוצה רק את אבא - את תעני לו 'אני מבינה אותך מאוד, זה ממש מעצבן'".

דליות המשיכה להסביר איך להגיב למצבים עתידיים שיקרו עם הילד: "אחרי שעתיים את תגישי לו את הצלחת בארוחה והוא יגיד 'לא, רק אבא'. את צריכה להגיד לו 'אין טעם לבכות, אתה רוצה לרדת מהשולחן ולא לאכול? אתה יכול, אבל אם אתה נשאר אז די עם הבכי'. המקום שבו את צריכה להיות הוא לא במלחמה או נעלבת. בסך הכול עומד שם ילדון קטנצ'יק שרוצה לגרום לך לעשות מה שהוא מעוניין בו, לפעמים זה קורה, אבל הרבה פעמים גם לא - כי בסיכומו של דבר את קובעת, החיים קובעים וגם המציאות לפעמים קובעת", סיכמה מיכל דליות.  

עריכה: אמיתי דואק

27/09/2019
הישארו מעודכנים

"לא מוכן לשמוע עליי"
"לא מוכן לשמוע עליי"  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image