103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בחירות אישיות

המנהיגים החרדים? "הם צריכים להפוך להיסטוריה"

ח"כ אביגדור ליברמן הדגיש: הביקורת היא כלפי נציגי הציבור • שבוע וחצי לבחירות הוא בטוח: בנט וגנץ כבר בכיס של נתניהו - החילונים הם אלה שיכריעו


בחירות אישיות - לחצו להאזנה לכל הפרקים

את שבוע השידורים האחרון של 'בחירות אישיות' המועבר בשידור חי באתר 'וואלה' ובדיגיטל של 103fm פתח לא אחר מחבר הכנסת יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, מי שמתחזק עלייה בסקרים רגע לפני שאסור להמשיך לפרסמם. ליברמן הצליח ליצור סערה גדולה בריאיון שהעניק ל'אופירה וברקו' ביום שישי האחרון, שבמהלכו קרא: "את החרדים יחד עם ביבי, על מריצה אחת, למזבלה". הבוקר (א') הוא שוחח עם בן כספית והגיב לדברים - ואם אתם חושבים שנשמעה התנצלות, יש לנו חדשות בשבילכם.

ח"כ ליברמן נמצא שנים ארוכות במרכז הפוליטיקה הישראלית. הוא כיהן כמעט בכל התפקידים הבכירים בממשלה (ואין פרשן השולל את תרחיש הגעתו לראש הפירמידה). מניסיונו העשיר, הוא סבור כי "אחרי שנים רבות מדי בשלטון הם (המפלגות החרדיות) השתגעו, חושבים שהכול מותר בכוחנות, בברוטליות, אפשר לרמות, לדרוס, לשקר, כל הסיכומים שהיו איתם הם מחקו ודרסו".

הוא הסביר מדוע אמר את הדברים החריפים בטלוויזיה, בערב שבת: "הכוונה היא תמיד לעסקני ש"ס ויהדות התורה. הציבור החרדי נפל בשבי אצל עסקני ש"ס. אני לא מוכן לקבל את כל ההיתממות הזאת, כל בכי התמרורים וזעקת הקוזאק הנגזל". הוא ציין כי הדברים נאמרו לאחר פרסום 'סרטון הכלבים', פרשיית ה'שיקסע', תחקיר נתב"ג שנכנס לקמפיין הבחירות של ש"ס. "אחרי כל הדברים האלה, איך אתם לא מתביישים? מצאתם מילה להתנפל בגללה?", וטען: "אין מישהו שפוגע יותר בחרדים מהנהגת ש"ס ויהדות התורה".

אבל משל המריצה מתקשר לתמונות מההיסטוריה.
"צריך לשלוח אותם להיסטוריה, הם צריכים להפוך להיסטוריה, ובמובן הזה אני מאוד מקווה שנשלח את נתניהו לאופוזיציה וגם את ליצמן ודרעי".

 

"זה או אנחנו או הם"

באשר לאפשרות שיסכים לבסס קואליציה עם המפלגות החרדיות, במטרה להימנע מבחירות חמישיות, אמר: "הברירה זה או הם או ישראל ביתנו. השלטון זה דרעי וליצמן ,זה לא ביבי, הוא בן ערובה, הוא נלחם על ההישרדות האישית, הפוליטית, המשפטית שלו. להחליף את ביבי בפלוני אלמוני אבל להשאיר את אותו שלטון? לא עושה שכל. אין שום סיבה, דרך, אפשרות שאנחנו נשב איתם. זה או אנחנו או הם".

ליברמן הסביר כי יש פער ערכי-אידיאולוגי עמוק בין הציבור הכללי והציבור החרדי, וטען כי כשיש כזה פער "צריך לעצור, כי אח"כ יהיה מאוחר מדי". הוא הביע את דעתו באשר לאפשרות שנתניהו יצליח להשיג את 61 האצבעות הדרושות להרכבת הממשלה. לדבריו, תקום "קואליציה פונדמנטליסטית של בן גביר וסמוטריץ' ומנסור עבאס, ובאמצע ליצמן ודרעי, וכמובן נתניהו. זו באמת תהיה קואליציה שתהפוך את מדינת ישראל למדינת הלכה". לדעתו, "זה טירוף מוחלט". הוא סבור כי הבחירות הן בין ממשלה בלי הסיעות החרדיות והליכוד, ובין "להפוך את ישראל לאיראן".


"זה או אנחנו או הם". ליברמן ודרעי, 2015 // צילום ארכיון: יונתן זינדל/פלאש90
 

"לא נקמן - למוד ניסיון"

ח"כ ליברמן הגיב לאפשרות, הנראית ריאלית יותר מבעבר, שלפיה מנסור עבאס, יו"ר רע"מ, יחבור לממשלת נתניהו אם יצליח לעבור את אחוז החסימה. "עבאס לא צריך לשבת (בממשלה), למרות שנתניהו מוכן לתת לו גם שר בממשלה. הוא חלק מתנועת האחים המוסלמים. הוא תומך בחמאס. באוקטובר 2018 נפגש עם הנהגת חמאס, מתחבק ומתנשק, דן איך מחזקים את חמאס ברצועת עזה, וכנראה זה הדיל של ביבי גם עם חמאס ומנסור עבאס".

עוד הוסיף כי גם להערכתו בנט יחבור לנתניהו ביום שלאחר הבחירות: "ברור שאם נפתלי בנט משלים 61 לנתניהו הוא ילך איתו ועם סמוטוריץ'. גם אתמול ראיתי שאנשי ימינה הבהירו הם יתמכו בחוק הצרפתי ובפסקת ההתגברות ויתנגדו לחקיקה שתמנע ממועמד שהוגש נגדו כתב אישום להיות מועמד להרכבת ממשלה". בן כספית תהה האם הוא מאמין לתיאוריית גנץ באשר ל'מזימת אפריל', על כך השיב: "המזימה הכי גדולה זה של גנץ עצמו, אני לא מאמין לו ולא סומך עליו, יום לאחר הבחירות, להערכתי, הוא הראשון שיצטרף לנתניהו תמורת תיק הביטחון", כשבן טען כי הוא 'נקמן', הוא השיב: "אני לא נקמן אני למוד ניסיון".

כמו כן, ביקר את לפיד על תמיכתו במפלגות החרדיות, וטען כי הוא "כל הזמן קורץ לחרדים, רוצה את ש"ס בקואליציה, ואת דרעי כשר בממשלתו. אנחנו לא נהיה שם". בן תהה האם הוא מאוכזב מכך, על כך הוא השיב: "לא, הוא לא שואל אותי, הוא עושה מה שהוא מבין".

לפיד וסער הזמינו את נתניהו לעימות. אותי מעניין לראות עימות בינך לבין נתניהו.
"אני מסתפק בעימות איתך פה באולפן".

מי אחראי ל־6,000 מתים?

ח"כ ליברמן הביע חשש מאחוזי ההצבעה ביום הבחירות, וציין כי בסבב הקודם כ־1.3 מיליון אזרחים בערים עם רוב חילוני מובהק לא מימשו את זכותם הדמוקרטית, "אם שליש מהם היה מגיע, זה לפחות 10 מנדטים - הכרעה ברורה", הסביר, והוסיף: "שלטון רע בוחרים אנשים טובים שלא באים לקלפי. אנחנו חייבים להחליף את נתניהו, ואסור שתקום ממשלה עם ש"ס ויהדות התורה".

יו"ר ישראל ביתנו הביע את דעתו על ניהול המאבק בהתפשטות נגיף קורונה, והזדעזע: "יש לנו 6,000 מתים מקורונה ואת זה מציגים בתור הישג? איך הוא מצליח לעשות מניפולציות? זה דבר בלתי סביר בעליל. מי אחראי כרגע ל־6,000 מתים? מישהו צריך לתת את הדין לא רק על מנות החיסון".

ליברמן כיהן בעברו כשר הביטחון, וכספית תהה האם בתקופת כהונתו היה עד להתערבות של משפחת נתניהו במינוי בכירים, הוא נמנע מלהשיב בצורה ברורה, אך אמר: "אין ספק שדוד ארצי איש אמת. זה לא סוד ויש שם מעורבות משפחתית עמוקה בכל דבר ועניין, אני לפחות כבר דיברתי על זה שאת מינוי רמטכ"ל אביב כוכבי - הוא (נתניהו) לא רצה בשום פנים ואופן. כשדוד ארצי אומר שהוא ראה את זה וקרא את זה, צריך לקחת את זה במלוא הרצינות".

לסיום, כמה להמר על ישראל ביתנו?
"אל תהמר, אנחנו נעשה את המקסימום".

דו־ספרתי או חד־ספרתי?
"נעשה את המקסימום".

משדר 'בחירות אישיות' הועבר בשידור ישיר באתר ובאפליקציית 'וואלה', ובמקביל בדיגיטל של 103fm. לכל הפרקים של 'בחירות אישיות' לחצו כאן.

           

עריכה: עופרי גליכמן

14/03/2021
הישארו מעודכנים

"למוד ניסיון". ליברמן באולפן
"למוד ניסיון". ליברמן באולפן  |  צילום: יניב מורוזובסקי/103fm