103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בחירות אישיות

"בתקווה חדשה סובלים מסכיזופרניה"

ח"כ איילת שקד בתגובה ראשונה לכרזת תקווה חדשה: "משתמשים בבנט ב־2 קמפיינים סותרים - זה מגוחך" • והדגישה: "הרשימה שלנו - לתפארת מדינת ישראל"


בחירות אישיות - לחצו להאזנה לכל הפרקים

פחות מ־40 ימים לבחירות ותמונת הסקרים לא אופטימלית עבור מפלגת ימינה. נפתלי בנט, יו"ר המפלגה, טען לא אחת כי בכוונתו, וביכולתו, להחליף את בנימין נתניהו בראשות הממשלה. למרות ההבטחות המפוצצות, זוכה המפלגה בקושי רב למספר מנדטים דו־ספרתי, ונותר זמן רב לנתניהו להפעיל את 'קמפיין השתייה'. האם בסופה של מערכת הבחירות, ימינה תסיים עם מספר נמוך מכל התחזיות?

בפתח השבוע השלישי של משדר הבחירות המיוחד של 'וואלה' ו־103fm, הגיעה השרה לשעבר, ח"כ איילת שקד, לשיחה מרתקת עם טל שלו על המצב הפוליטי. היא הגיבה לקמפיין הבחירות של תקווה חדשה, לא היססה למתוח ביקורת על נתניהו, הסבירה מדוע בנט הוא המועמד המתאים לכהן כרה"מ, ואף הביעה את דעתה על השינויים הנדרשים במערכת המשפט.

תקווה חדשה יצאה בקמפיין חדש, עם שלט חוצות על מצודת זאב, מרכז הכובד של הליכוד. השלט שהוקרן על המבנה גרס כי אזרחי ישראל יצטרכו להחליט - האם הם מעוניינים בממשלה בראשות נתניהו עם בן גביר ומנסור עבאס, או בממשלה בראשות סער, כשמאחוריו יאיר לפיד ונפתלי בנט. "תקווה חדשה קצת סובלים מסכיזופרניה", תקפה שקד, "הם עושים עלינו קמפיין שלילי, ומצד שני שמים את בנט בקואליציה עם סער. הם משתמשים בו ב־2 קמפיינים סותרים, זה קצת מגוחך. לתקווה חדשה אין פשוט מה למכור, חוץ מ'רק לא ביבי', ובשביל זה יש את לפיד. אנחנו מתעסקים בתוכניות, בהצגת אלטרנטיבה, במהות ופחות ב'נגטיב' על מפלגות אחרות".

שקד הסבירה מדוע על אף כל הסקרים שבהם ממוקמת ימינה כמפלגה הרביעית בגודלה, בנט יהיה המועמד שירכיב את הממשלה: "כקונספט - אנחנו המפלגה היחידה שלא מחרימה והיחידה שלא מוחרמת. ימינה גדולה? תהיה ממשלה, ובהחלט יש סיכוי שבנט יהיה רה"מ. אני חושבת שזה דבר טוב עבור מדינת ישראל. ראינו אינספור פוליטיקאים שאמרו דבר אחד ועשו דבר אחר, כולל פוליטיקאים מהמפלגה של סער - האוזר והנדל. אנחנו לא כאלה, מעולם לא היינו כאלה". עוד הוסיפה: "אנחנו חברה במצוקה קשה בריאותית, כלכלית וחברתית. צריך מנהיג מאחד, אנחנו יכולים לאחד את כולם".

למרות שבימינה מתחזקים עמימות כשאלת החבירה לקואליציה בראשות בנימין נתניהו, לא מהססים לבקר את מדיניותו. איילת שקד המשיכה בקו הזה, כשאמרה כי "נתניהו באמת מנהיג עתיר זכויות שעשה הרבה דברים טובים למדינה, אני לא אוהבת את השנאה והזלזול כלפיו - אבל הגיע הזמן להחליף את ההנהגה. הממשלה נכשלה וגם העומד בראשה. את משבר הקורונה הוא ניהל בצורה כושלת. אנחנו במערכת בחירות רביעית כי נתניהו לא מצליח להקים ממשלה מתפקדת, זו עובדה". שקד, שלא נקראה על ידי נתניהו לשבת בקואליציה תחתיו, אף אמרה: "נתניהו תמיד העדיף להקים ממשלות עם השמאל".

"לגזענות אין מקום בכנסת"

באשר לחיבורים פוליטיים אפשריים, אמרה שרת המשפטים לשעבר: "מבחינתנו, כל מפלגה שהיא מפלגה ציונית, שמאמינה שמדינת ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית היא שותפה", אך מנגד מנתה את המפלגות שאינן שותפות אופציונליות: "מרצ זו שאלה אם הם מסוגלים לשים את הפלגנות בצד, אני חושבת שלא. במפלגת העבודה יש את מספר 7, שבעיניי מי שמזלזל ביום השואה לא ראוי להיות בכנסת ישראל. בן גוריון ויגאל אלון היו מתהפכים בקברם אם הם היו יודעים שזה מה שקרה למפלגת העבודה, אני גם לא בטוחה שהם יקבלו 7 מנדטים".


"סכיזופרניה". קמפיין תקווה חדשה במצודת זאב, אמש // צילום: מתוך טוויטר
 

כמו כן, הביעה את דעתה על "הרומן" בין נתניהו ומנסור עבאס. היחסים המתחממים בין השניים, הובילו לריצתה העצמאית של מפלגת רע"מ בנפרד מהרשימה המשותפת, זאת למרות שהרשימה המשותפת הצליחה להוות כוח פוליטי אדיר עבור ערביי ישראל. לדעתה של שקד, "זו פתיחה מסוכנת, גם אסטרטגית מסוכנת לימין. הרשימה המשותפת חותרת תחת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. אדם שמבקר מחבלים שרצחו חיילים בבתי כלא, לא יכול להיות שותף בממשלת ישראל". באשר לשותפות קואליציונית עם עוצמה יהודית בראשות איתמר בן גביר, אמרה: "אני חושבת שלגזענות אין מקום בכנסת. את איתמר בן גביר בית המשפט העליון אישר. העיסוק האובססיבי של התקשורת באיתמר בן גביר? אני לא צריכה לשתף איתו פעולה".

חברת הכנסת שקד סירבה להתייחס לאפשרות שימינה תכנס לממשלה תחת נתניהו ביום שלאחר הבחירות. לדבריה, "אנחנו חיים במדינה דמוקרטית ואנחנו נכבד את ההחלטה של הבוחר. אם נגיע לאחר מערכת הבחירות ובנט ינסה להרכיב ממשלה ולא יוכל, אנחנו נעשה מאמצים גדולים להרכיב ממשלה מתפקדת ויציבה. בנט הוא המבוגר האחראי של כל המערכת הפוליטית, כל מדינת ישראל על הכתפיים שלנו בהקמת הממשלה, כי אנחנו היחידים שלא מחרימים".

מתקווה חדשה נמסר: "גם איילת שקד יודעת שבנט הוא האיש שישלים לנתניהו 61 ככל שזה יתאפשר לשניהם. האפשרות היחידה למנוע זאת ולהחליף את השלטון היא הצבעה לתקווה חדשה בראשות גדעון סער".

"כל ראשי הממשלה משנת 96' נחקרו"

בזמן כהונתה של שקד כשרת המשפטים היא ניסתה להוביל רפורמות רבות, אך כעת משהתחיל משפטו של ראש הממשלה נתניהו נדמה כי כל שינוי נקשר בשמו. חברת הכנסת הביעה תמיכה בחוק צרפתי, אשר יגן על נתניהו מהליכה למשפט בעת כהונתו כראש הממשלה. עם זאת הדגישה: "לא נתמוך בחוק צרפתי רטרואקטיבי. חוק צרפתי לא רטרואקטיבי, עם הגבלת כהונה, זה דבר שיכול להיטיב עם הממשל במדינת ישראל. עובדתית, כל ראשי הממשלה משנת 96' נחקרו. אם רוצים לעשות דיון רציני על הגבלת כהונה, זה דבר ששווה לבחון".

בהמשך, התייחסה למשפט נתניהו שיצא לדרכו, ואמרה: "צריך לנהל את המדינה במנותק מניהול המשפט. מערכת אכיפת החוק היא מערכת גדולה מורכבת והם לא חפים מטעויות. הרבה פעמים יש טהרנות יתר, צריך מאוד להיזהר לא לעשות פליליזציה לחיים ולחיים הפוליטיים. ראינו הרבה פוליטיקאים - רפול, קהלני, נאמן שהגישו נגדם כתב אישום, מיררו להם את החיים, הם היו בטראומה. אני חושבת שחייבים להוציא שיח אישי מהמשוואה, אם יש ביקורת היא חייבת להיות לגופו של דבר ולא לגופו של אדם".

כמו כן, הביעה את דעתה על ההחלטה של בית הדין בהאג לחקור את ישראל על פשעים לכאורה שביצעה במזרח ירושלים ובשטחים: "אנחנו לא ניתן לבית הדין שהוא גוף פוליטי לנהל את החיים שלנו כאן. יש פעולות שצריך לעשות מול בית הדין, פעולות משפטיות ומדיניות, אבל את החיים שלנו פה נמשיך כרגיל. נמשיך לבנות ביו"ש, אין לבית הדין שום סמכות לחקור את מה שקורה בישראל, משום שאנחנו חוקרים את עצמנו. אני מקווה מאוד שלא תפתח חקירה, שהם יפסיקו לרדוף אחרי מדינות דמוקרטיות, ויתעסקו במדיניות ששם מופרות זכויות אדם באופן עקבי ואמיתי כמו סוריה, מיאנמר ואחרות".

משדר 'בחירות אישיות' הועבר בשידור ישיר באתר ובאפליקציית 'וואלה', ובמקביל בדיגיטל של 103fm. לכל הפרקים של 'בחירות אישיות' לחצו כאן.

          

עריכה: עופרי גליכמן

14/02/2021
הישארו מעודכנים

ח"כ איילת שקד
ח"כ איילת שקד  |  צילום: יניב מורוזובסקי/103fm