103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בחירות אישיות

"נתניהו הוא לא המודל שלי לחיקוי"

יועז הנדל נגד לפיד: "גם אם יקבל 60 מנדטים יהיה חסר לו אחד" • את בנט ושקד: "רק מצייצים" • בשיחה עם טל שלו הדגיש: "אני אידיאולוג - ולא מזגזג"


בחירות אישיות - לחצו להאזנה לכל הפרקים

42 ימים נותרו עד הבחירות, והבוקר (ג') התארח באולפן 'בחירות אישיות' השר לשעבר וחבר הכנסת יועז הנדל (תקווה חדשה). הוא שוחח עם טל שלו ('וואלה') על הדרך הפוליטית והשינויים שעבר, ועל מצבה של מפלגתו בסקרים. כמו כן, הוא לא היסס למתוח ביקורת על יריביו הפוליטיים, כשברקע קרב מתוח על הובלת הגוש המתנגד להמשך כהונת ראש הממשלה בנימין נתניהו. ואל תטעו, גם נתניהו ספג אש.

תקווה חדשה בראשות גדעון סער אמנם הבטיחה להוות אלטרנטיבה לשלטון נתניהו, אך על פי כל הסקרים היא רחוקה מאוד מהיעד. המפלגה לא מצליחה להתרומם, ואפילו חווה ירידה קלה בסקרים האחרונים (14-12 מנדטים). על אף שתקווה חדשה מתבססת כמפלגה השלישית בגודלה, ח"כ יועז הנדל בטוח שההבטחה להחליף את נתניהו תתממש. "אני חושב שנתוני ההתאמה של גדעון סער לראשות הממשלה מראים שאנחנו ראש בראש מול נתניהו. סער ותקווה חדשה זו האפשרות היחידה להקים ממשלה חלופית לנתניהו - אין לאף אחד אחר יכולת".

הוא הסביר: "ליאיר לפיד אין כמות ממליצים מספיקה להקמת ממשלה, הוא יכול להיות שותף אבל לא יכול להוביל, אין לו את היכולת הפוליטית לעשות את זה. גם אם הוא יקבל 60 מנדטים, יהיה חסר לו מנדט אחד". כמו כן, סיפר כי ברשימתו עובדים במרץ לגיוס מצביעים נוספים, וציין כי "הם נמצאים במרחב של המרכז־ימין, וגם כאלה מהשמאל הציוני שמבינים שכדי להחליף את נתניהו צריך להצביע לנו. כל הצבעה למפלגה אחרת לא מקדמת את החלפת נתניהו".

"נביא עוד מנדטים מהליכוד"

למרות זאת, על פי כל הסקרים מסתמן שוויון בין הגושים, ונדמה כי המפלגה לא הצליחה ליצור את המפץ הגדולה במפה הפוליטית כפי שציפתה. הנדל חזר על רפליקות ששמענו גם מראש מפלגתו, ובהן בין השאר: "מי שבוחר בסער מקבל ממשלה שתהיה חלופית לנתניהו", וכן: "אני חושב שהמספר יעלה. נביא עוד מנדטים, גם מהליכוד".

במהלך הריאיון, מפלגת ימינה הגיבה לדברים שאמר הנדל: "הסיבה שמפלגת סער יורדת מנדט וחצי בשבוע היא כי הציבור מאס במפלגות אווירה ללא אג'נדה", נכתב בין השאר. על כך השיב חבר הכנסת: "אני מעריך את נפתלי בנט מאוד, אבל מה הוא עשה? הוא צייץ הרבה, הצטלם עם 'שולה ממטולה'. אני בתקופה הזאת העברתי את מתווה הסיבים האופטיים, את מכרז ה־5g, לכל בית יהיה אינטרנט מהיר. אני מציע לא להתרברב בציוצים". עם זאת הדגיש: "נפתלי יהיה שותף בכיר בקואליציה של גדעון".


היריבים הפוליטיים בהווה, לפיד ובנט // צילום ארכיון: מרים אלסטר/פלאש90

"לא תהיה הזדמנות נוספת"

בהמשך, התייחס השר לשעבר לחלקו בהקמת ממשלת האחדות שכשלה כישלון גמור, והבהיר: "מול החלופות האחרות אני גאה שדחפתי לאחדות, אני לא שמח מהתוצאות. היו שם הרבה מאוד טעויות - החוזים, התוקפנות, היכולת להעמיד קווים אדומים לנתניהו, היו הרבה מקומות שנכשלנו בהם. בבחירה של נתניהו ללכת לבחירות רביעיות, במקום להקים ממשלה שמבססת אחדות ויציבות והתמודדות עם קורונה, הוא בחר בטובתו האישית ובענייניו האישיים". ח"כ הנדל הדגיש: "אני מעולם לא הצהרתי אמונים לנתניהו כמו החברים מימינה, כי אני מתנגד לממשלה שעוסקת רק בנתניהו. נתניהו בחר לא להעביר תקציב, לפרק את זה, ולכן לא תהיה הזדמנות נוספת. צריך להחליף אותו".

באשר לשאלת החיבורים הפוליטיים, הסביר הנדל מדוע תקווה חדשה לא תשב בקואליציה עם הרשימה המשותפת ועם עוצמה יהודית: "אני לא אקים ממשלה בתמיכת מפלגות שלא מקבלות את ההסדר המכונן של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. לא מסוגל לשתף פעולה עם אנשים שתומכים בגזענות. אני לא מצליח להבין איך לפיד והאחרים מוכנים להיות". עוד הוסיף ואמר: "אני לא פוסל אוכלוסיות, קבוצות, קהלים, אני פוסל עמדות אידיאולוגיות שאני לא יכול להתחבר אליהן. יש לנו משימה לאומית לשלב את ערביי ישראל, זו משימה חשובה וזה לא יכול להתבצע עם שיתוף פעולה של הבדלנים שפועלים כל הזמן נגד האינטרס הישראלי".

גנץ יהיה שותף?

כחול לבן שאיימה על המשך שלטונו של נתניהו בבחירות האחרונות ככל הנראה לא תעבור את אחוז החסימה בבחירות הקרובות. הנדל הודה כי אינו מרגיש אחריות אישית על סופו הפוליטי של גנץ, ואמר: "יש לי חיבה אישית וחיבור אישי לבני גנץ, אני חושב שהוא אדם מצוין וממש כואב לי לראות את המתקפה משמאל עליו. בעיניי זה מכוער מאוד, לא ראוי. האדם היה רמטכ"ל בצה"ל". הוא התחייב: "אם הוא עובר, הוא בהחלט יהיה שותף".

ח"כ הנדל התייחס לאפשרות שיחבור לממשלת נתניהו לאחר הבחירות, כפי שעשה בעת שהיה חבר בכחול לבן, ואמר: "נתניהו הוא לא המודל לחיקוי שלי. יש בו המון תכונות שאפשר להעריך, הוא עשה המון מעשים טובים בתולדות המדינה. אבל נתניהו של לפני 10 שנים לא היה מקבל את ההתנהגות של נתניהו היום, שלא מעביר תקציב מדינה, שבוחר במודע ללכת לבחירות רביעיות, שבוחר לשתף פעולה עם נציגים קיצוניים בשם השרידות הפוליטית שלו. אם מישהו חושב שאני בעתיד אשנה את עמדותיי כי ישימו לי אקדח פוליטי לרקה, זה לא יקרה. אני חושב שהוכחתי את עצמי".

משדר 'בחירות אישיות' הועבר בשידור ישיר באתר ובאפליקציית 'וואלה', ובמקביל בדיגיטל של 103fm. לכל הפרקים של 'בחירות אישיות' לחצו כאן.

  

עריכה: עופרי גליכמן

09/02/2021
הישארו מעודכנים

יועז הנדל
יועז הנדל  |  צילום: יניב מורוזובסקי/103fm