103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בחירות אישיות

"50 אחוז מההתקפות - בגלל שאנחנו עם נתניהו"

ח"כ יעקב אשר לא שולל ישיבה בממשלה בראשות גדעון סער • מציג חזית פייסנית עם לפיד: "הוא התבגר" • ותוקף את ליברמן: "עשינו דילים ביחד!"


בחירות אישיות - לחצו להאזנה לכל הפרקים

מדינת ישראל תקועה בסחרחרה פוליטית, והפתרון לא נראה באופק. על אף שהחלה מערכת הבחירות הרביעית בתוך שנתיים, על פי כל הסקרים לא תושג הכרעה ממשית גם בסבב הנוכחי. יו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט, ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) שוחח היום (ד') עם יקי אדמקר במשדר 'בחירות אישיות' של 'וואלה' ו־103fm, והתייחס למצב הפוליטי. כמו כן, הוא הביע את דעתו על הזעם הרב בציבור הכללי כלפי החברה החרדית - זאת לאור ההפרות הרבות של הנחיות הקורונה במגזר, וטען בתוקף שהחרדים לא לבד בתמונה: "עם ישראל כולו הוא לא העם הכי ממושמע בעולם. אנחנו לא באירופה".

בעוד 41 ימים יגיע יום הקלפיות ואחריו נדע בצורה ברורה יותר מי ראש הרשימה בעל הסיכויים הגדולים יותר לגייס תחתיו מספיק ממליצים כדי להקים קואליציה. ח"כ אשר הדגיש כי החיבור הטבעי של יהדות התורה הוא עם נתניהו, אבל לא תקף את יריביו הפוליטיים, למעט אחד - אביגדור ליברמן. "במשך כמה קדנציות, והרבה שנים, אנחנו הולכים עם הליכוד. ככל שידוע לי, יו"ר הליכוד עדיין זה בנימין נתניהו, והוא גם המועמד לראשות הממשלה באופן טבעי. אנחנו הולכים עם נתניהו והליכוד, נקודה". אמר בהחלטיות, אך הוסיף: "מה יקרה אחרי הבחירות? אם יהיו לו מספיק מנדטים או לא? תבואו אחרי הבחירות ונדבר".

ואכן, זמן קצר אחר כך, מול הלחץ של אדמקר, ח"כ אשר לא שלל חישוב מסלול מחדש אם תוקם ממשלה בראשותו של גדעון סער. גם יאיר לפיד לא נשלל על הסף. "לא שללנו מעולם אף אחד", הדגיש, "יש אנשים שמבחינתנו שללו אותנו, ומבחינתם אנחנו לא קיימים. גדעון סער הוא לא אחד מהם. אנחנו לא פראיירים, נבדוק מה קורה ונלך קדימה". על לפיד אמר: "הוא פשוט התבגר, לא רק בגיל אלא גם בניסיון הפוליטי. אני חושב שהוא למד דברים, הוא מכיר את האנשים. האם הוא שינה את השקפותיו? אני לא בטוח בכלל, אבל זה לגיטימי. אני עבדתי עם זנדברג, אז ההשקפות שלי השתנו?"

"ליברמן יישב איתנו על אותו כיסא"

יו"ר ועדת חוקה התייחס גם לקמפיין של 'ישראל ביתנו' המתמקד בחרדים, ואמר: "מעולם זו לא הייתה דעתו (של ליברמן) על הציבור החרדי, בטח לא על הפוליטיקאים החרדיים. הוא אדם שצריך מנדטים ואין לו מה למכור, אין לו עשייה. הוא היה מקורב אל רבנים מאוד, ומטעמי בחירות הפסיק לפקוד את בתיהם. זו צביעות - אבל זה לא מפליא, יש הרבה צביעות בפוליטיקה. הוא רוצה להפיל את נתניהו, יש לו בעיות אישיות איתו".

אשר ציין כי ליברמן היה שותף לחקיקה עם החרדים לאורך שנים (או כלשונו: "עשינו איתו דילים!"), ופנה אליו בקול רם: "אל תשתמש בנו, אל תהפוך את הילדים שלי והנכדים שלי לאנשים לא לגיטימיים". לדבריו, "ביום שהוא יצליח להזיז את נתניהו, הוא יישב איתנו, לא רק באותה ממשלה, אלא אפילו על אותו כיסא. אני לא אומר את זה סתם, אלא בידיעה".

על האיחוד בין בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר, ועל ההשפעה של כך על מצביעי יהדות התורה, אמר: "זה דבר טוב שקרה כדי שלא יהיה חשש מאחוז החסימה, והיום החשש הזה הוסר מגוש הימין. חבל מאוד על קולות של בן גביר שהלכו לפח בפעמים הקודמות. זה לא מדאיג אותי, כי מה שיתברר בסוף ובהתחלה, שלייצג את הציבור החרדי יכול לייצג רק מי שחי את החיים הללו, מי שחי את הקשיים ואת התובנות".

באשר לשאלה האם יהדות התורה תתמוך בפסקת ההתגברות, הסביר אשר: "הוא בהחלט חשוב כי הוא רוחבי. הסדרת חוק הגיוס, חוק החמץ, חוק הגיור, כל אלה הם תולדות של החלטות בג"ץ. אלה החלטות שמגיעות מדבר אחד, לא מחוק, ולא מחוק יסוד, הן באות מהשקפת עולם של אג'נדה. השופטים הללו הם מיעוט במדינת ישראל, הם לא הרוב המסורתי, הם ניתקו את עצמם מהדת והמסורת וממילא מבחינתם זה לא חשוב. לכן צריך את האיזון של פסקת התגברות". אך הדגיש: "אני לא מזלזל בבתי המשפט, אני לא רוצה להרוס אותם, אבל עם כל הכבוד, יושבים שם אנשים - ולא מלאכים".

"מוציאים את שמנו לרעה". הפגנות חרדים נגד מגבלות הקורונה בירושלים, אתמול // צילום: נעם ריבקין פנטון/פלאש90

"משרד הבריאות הוא לא ביצועי"

לאחרונה, עלתה החברה החרדית לכותרות, לאור הפרות רבות במגזר שהחלו בפתיחת מוסדות חינוך תורניים בזמן הסגר בניגוד גמור להנחיות, וכלה בהלוויות ההמוניות שהתרחשו בבני ברק ובירושלים. לטענתו של אשר, "אנשים שרוצים להפר יפרו כך וכך, ולא יעזור כלום, מכל המגזרים. אצלנו בחינוך, במקומות אחרים זה על דברים אחרים". עוד הוסיף וטען: "אני חושב ש־50 אחוז מהעליהום עלינו מגיע באופן טבעי, אבל 50 אחוז מההתקפות מגיע בגלל שאנחנו עם נתניהו, כי זו דרך נוספת להכות אותו. לא הוא משלם את המחיר בגללנו, אנחנו משלמים את המחיר בשבילו".

עוד הוסיף ואמר: "אנחנו לא סרח עודף של החברה הישראלית, עם כל הכבוד. אין ספק שיש אנשים שמוציאים את שמנו לרעה, ואין ספק שאותם מאורעות שהיו בבני ברק, למשל, התחילו מהפגנה של פלג שמפגין גם מתחת לבית שלי, כי הוא טוען שאני לא מספיק חרדי. ברור שיש כל מיני הפרות שקורות, כמו שקורה בכל מקום, זה ממש לא בסדר. אבל למה קורות ההפרות שקורות? כי אין פתרון אחר".

חבר הכנסת מתח ביקורת על ניהול המשבר, וטען: "משרדי ממשלה מסורבלים עם המון רגולציה. אני חי בקורונה כבר 8-7 חודשים בוועדה ואני רואה איך דברים יוצאים אל הפועל, כמה זמן לוקח מההחלטה עד הביצוע. משרד הבריאות הוא לא ביצועי, מעולם לא היה. האירוע גדול על כולם. אני כבר 3-4 חודשים מקדם את הדרכון הירוק, אבל האתר קרס - אי אפשר להוציא את תעודות המחלים עם הברקוד", אך הוסיף: "הם עושים מאמצים גדולים".

לדבריו, יש לטפל במיגור התפשטות הנגיף באופן דיפרנציאלי, "בפתרונות ולא רק בהגבלות. עם ישראל כולו, ולא משנה איך הוא נראה בדיוק, הוא לא העם הכי ממושמע בעולם. אנחנו לא באירופה, זה בגנים שלנו. בגלל שאני נראה חרדי, אני צריך להתנצל כל הזמן על זה שאני חרדי".

משדר 'בחירות אישיות' הועבר בשידור ישיר באתר ובאפליקציית 'וואלה', ובמקביל בדיגיטל של 103fm. לכל הפרקים של 'בחירות אישיות' לחצו כאן.

   

עריכה: עופרי גליכמן

10/02/2021
הישארו מעודכנים

"אנחנו לא פראיירים". יעקב אשר
"אנחנו לא פראיירים". יעקב אשר  |  צילום: יניב מורוזובסקי/103fm