103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בחירות אישיות

"הטייקונים והמונופולים בחרדה ממני"

פרופ' ירון זליכה בטוח שהוא יראה את הכנסת מבפנים: "יש לי 4 מנדטים בונקר" • טען: "הממשלה שלנו - מהמושחתות בעולם" • והבטיח: "אני רץ עד הסוף"


בחירות אישיות - לחצו להאזנה לכל הפרקים

יו"ר המפלגה הכלכלית, פרופ' ירון זליכה, פתח את שבוע השידורים השני של משדר הבחירות המיוחד 'בחירות אישיות' - באתר ובאפליקציית 'וואלה' וכאן אצלנו בדיגיטל של 103fm. בשיחה מרתקת עם בן כספית, זליכה טען כי נתניהו לא מבין בכלכלה (אף שהודה כי היה שר האוצר הטוב ביותר בהיסטוריה הישראלית), מתח ביקורת כי ישראל היא מהמדינות המושחתות בעולם - והסביר כיצד הוא מתכוון לשנות את פני הכלכלה.

את עיקר הביקורת שלו לא השמיע זליכה נגד יריביו הפוליטיים - אלא נגד בעלי ההון שמחזיקים, לשיטתו, באופן ריכוזי את מרבית המשק ומעורבים בקבלת החלטות לרעת האזרחים. זליכה מתכנן, כדבריו, "לריב עם כולם, לריב עם כל המונופולים והטייקונים וקבוצות הכוח אחד אחד, כיוון שאני מכיר אותם גם בשמם הפרטי".

במהלך השידור חשף זליכה כי אחרי בחירות 2009, סיפר לו ראש הממשלה כי "כל הטייקונים במדינת ישראל עלו אליו לרגל כדי להתחנן בפניו - 'אל תחזיר את זליכה'". הוא הדגיש: "אני הולך לריב עוד הפעם עם כל הגנבים האלה. אני אכסח אותם אחד־אחד. אני יודע איפה נקודות התורפה שלהם - ומזה הם חוששים".

לטענתו, "הטייקונים והמונופולים בחרדה ממני, הם שולחים את השליחים שלהם בתקשורת לתקוף אותי, מפעילים אמצעי תקשורת כדי לנטרל אותי ולא לסקר אותי. סער, לפיד, ליברמן? הם לא מפחידים אותם". לדבריו, הוכחה לכך שהוא ממודר על ידי אותם טייקונים היא העובדה שהוא המועמד היחיד שלא הוזמן לאולפנם של אופירה אסייג ואייל ברקוביץ'.

"הכסף כבר נגמר"

זליכה לא היסס למתוח ביקורת חריפה על מקבלי ההחלטות: "הממשלה בישראל, למרבה הצער, היא אחת הממשלות המושחתות ביותר בעולם המערבי. בעשור האחרון הציבור משלם 15 אחוז מחשבון החשמל ליצחק תשובה ולחברים שלו - כי נתניהו לא אכף את חוקי המונופול והפיקוח על המחירים. בוזזים אתכם, הטייקונים, המונופולים והגזלנים. המחירים בישראל 25 אחוזים יותר יקרים מהמערב, זה 80 אלף שקל בשנה שאנחנו משלמים, משפחה ממוצעת, את מחיר הביזה".

"אנחנו בפתחו של אסון כלכלי, בדרך ל־3 מיליון עניים, עם 20 אחוזים מהעסקים שמתו", אמר, "מר נתניהו שפך בחודשים האחרונים 160 מיליארד שקל. מה יקרה למחרת הבחירות כשהכסף ייגמר? הכסף כבר נגמר".

כספית תהה מדוע זליכה עומד בראש מפלגה עצמאית. האחרון הסביר שהוא עושה זאת מתוך הבנה את כללי המשחק הפוליטיים, וזאת, לדבריו, בניגוד לפרופ' רוני גמזו. "אני לא טפט. אני יודע שכדי לעשות שינויים דרמטיים, שהכלכלה והחברה זקוקים להם בישראל, אני צריך כוח פוליטי עצמאי, 5-4 ח"כים שיעמדו מאחוריי ויגידו לרה"מ – 'אתה רואה את הטייקונים שלוחצים? מהצד השני אני נמצא, אתה לא תמנע ממני להפסיק את הביזה'".

לא רוצה להיות ראש ממשלה

פרופ' ירון זליכה הדגיש כי אינו חושש מכך שבסקרים, נכון ליום השידור, הוא ניצב לרוב מתחת לאחוז החסימה, ועלול לגרום לנזק לגוש המרכז־שמאל אם יזרוק את קולותיהם של עשרות אלפי בוחרים לפח. הוא סירב לקבל את שאלתו של כספית על אפשרות לפרישה סמוך ליום הבחירות אם יראה שכוחו הפוליטי לא גדול דיו כדי להיכנס לכנסת. "אני כבר עכשיו עובר. יש 3 סקרים, אחד עברתי, 2 אני על הסף. יש לי 4 מנדטים בונקר, המצביעים שלי ילכו איתי באש ובמים, למפלגות האחרות אין בונקר. יש עוד 4 מנדטים שרוצים להצביע לי", אמר, והוסיף: "יש לי הבטחה אחת מאוד חשובה – אני רץ עד הסוף ואני גם אנצח. לא יעזור כל הקמפיין שמנהלים נגדי, אני עשוי מחומרים אחרים והגיע הזמן שתבינו את זה".

מי מתאים לראשות הממשלה?
"האמת? אף אחד מהם, אבל זה מה יש. אני לא חושב שאף אחד מהם הוא 'כוס התה' שלי".

אתה רוצה להיות רה"מ?
"ממש לא. אני בא ל־4 שנים לעשות סדר וניקיון בכלכלה הישראלית".

למצולמים אין קשר לכתבה // צילום: יונתן זינדל/פלאש90
למצולמים אין קשר לכתבה // צילום: יונתן זינדל/פלאש90
 

"אני לא אגדל את הילדים שלכם"

לאורך המשדר פרש זליכה את תוכניתו הכלכלית, ובה בין השאר התוכנית להפחית את המע"מ ל־15 אחוזים. "הדבר הזה שווה לכל משפחה בישראל 2,000 שקל בשנה", הדגיש. כמו כן, הבטיח לבטל את המכסים על ייבוא מזון, פארם וקוסמטיקה ובכך להוריד את מחיריהם.

לזליכה תוכנית לשינוי מערכת החינוך, ובמרכזה הקטנת מספר התלמידים בכיתות באמצעות צמצום שעות הוראה והוצאות על פיקוח. "מ־40 ילדים בכיתה הילדים ייצאו 'דפ"רים'. אנחנו לא יכולים להמשיך ככה. המורים קורסים, החינוך לא שווה כלום. צריך 18 ילדים בכיתה, לא אחד יותר".

על פי זליכה, מערכת החינוך במגזרים אחרים, דוגמת המגזר הדתי, פועלת גם היום במתכונת של פחות תלמידים בכיתה. וזו לא הביקורת היחידה שלו על המגזר ונציגיו בכנסת ובממשלה: "מי שגוזר עוני על המגזר החרדי הן המפלגות החרדיות והברית המושחתת שלהן עם נתניהו", אמר, והבטיח: "אפסיק את קצבאות הילדים מעל 4 - לילדים חדשים. אתם רוצים 15 ילדים? סבבה - אבל אני לא אגדל את הילדים שלכם. אנחנו לא מסוגלים יותר לממן את זה". מנגד הדגיש: "אני הולך להשקיע סכומי עתק במגזר החרדי, בחינוך שלהם, בהשכלה, בשירותי הבריאות והרווחה שלהם".

זליכה, פרופסור לכלכלה ולחשבונאות, קיבל לאחרונה תואר מאסטר בפסיכולוגיה. לדבריו, "המאסטר יהיה הכי שימושי בגן החיות שאליו אני נכנס".

זליכה וכספית באולפן

משדר 'בחירות אישיות' הועבר בשידור ישיר באתר ובאפליקציית 'וואלה', ובמקביל בדיגיטל של 103fm. לכל הפרקים של 'בחירות אישיות' לחצו כאן.

 
עריכה: עופרי גליכמן

07/02/2021
הישארו מעודכנים

"סדר וניקיון בכלכלה הישראלית". זליכה באולפן
"סדר וניקיון בכלכלה הישראלית". זליכה באולפן  |  צילום: יניב מורוזובסקי/103fm