103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בחירות אישיות

"לפיד, אתה רוצה לכהן כרה"מ? תתנהג בהתאם"

מיכאל ביטון תקף את שותפו לשעבר: "מאיתנו אתה רוצה מנדטים? מי יהפוך אותך לראש ממשלה? • ולא שלל אפשרות שגנץ עוד יגיע לבלפור: "הוא יכול וראוי"


בחירות אישיות - לחצו להאזנה לכל הפרקים

"הורדנו את הראש מדממים - אבל עובדים": מיכאל ביטון, השר לנושאים אזרחיים וחברתיים במשרד הביטחון והשר לנושאים אסטרטגיים, הוא מס' 4 ברשימת כחול לבן לכנסת - הרשימה שאיבדה את הרוב המכריע של בוחריה ומתמודדת כעת עם אתגר אחוז החסימה. אם תעמוד באתגר, יוכל ביטון לראות את הכנסת מבפנים גם בחודש הבא. אם לאו, עבור מי שהתחיל את דרכו בירוחם והגיע עד לצמרת המוניציפלית, יהיה זה סיום פרק משמעותי בדרכו הפוליטית הארצית - לפחות עד לבחירות הבאות. במשדר 'בחירות אישיות' של 'וואלה' ו־103fm, חזר איתו בן כספית אל הרגע שבו נכנס הוא וחבריו מכחול לבן לממשלת נתניהו, ולא שמע הצטדקויות רבות. עבור ביטון, כחול לבן הגנה על המדינה מנתניהו, והגיעה להישגים. "הטעות היחידה שעשינו", הודה, "היא שלא יצאנו למלחמה נגד הליכוד ביום שבו נכנסנו לממשלה".

בבחירות הקודמות כחול לבן הובילה ברשימת המנדטים, אך כיום היא נאבקת לעבור את אחוז החסימה. השר ביטון טען כי "לא טעינו כשנכנסו לממשלה, כי לקחנו חצי מהשלטון. זו הפעם הראשונה בחיים שנתניהו לא יכול היה להביא החלטת ממשלה בלי האישור של בני גנץ. הטעות היחידה היא שלא יצאנו למלחמה בליכוד ביום כניסתנו לממשלה. בלענו את הרוק 4-3 חודשים, ראינו מעשים שלא יעשו ושתקנו כדי לתת לאזרחים שפיות ושקט".

השר ביטון חוזר ואומר בריאיונות כי אם כחול לבן תסיים את דרכה הפוליטית בבחירות הקרובות, היא תסולק מממשלת נתניהו גם אם זו תהיה ממשלת מעבר ממושכת. "ביבי נערך משפטית כדי לדרוש הפסקה של הממשלה הפריטטית ביום שאחרי הבחירות", אמר, "הוא הראשון ששימח שגנץ ייעלם לו כי הוא לא רואה איום אחר".

"נתניהו קיבל את ההזדמנות האחרונה"

כמו כן, השר טען כי כחול לבן נמצאת במגמת התחזקות. זאת אחרי שבסקרים אחדים, כולל סקר 103fm מלפני פחות משבועיים, היא נמצאת מתחת לאחוז החסימה. "בכל הסקרים עברנו ואנחנו על 5, הרבה מעל הקו האדום. מה יהיה פה בעתיד? או ממשלת ימין קשה מאוד של ביבי עם בן גביר סמוטריץ' ובנט או ממשלת מעבר. אתם לא רוצים את גנץ שם, שיתפוס את נתניהו קצר? במקום לריב איתנו, לכו לריב עם ביבי. אנחנו עושים לכם את העבודה".

תיכנסו לממשלה תחת נתניהו?
"הסיפור הזה נגמר, האיש קיבל את ההזדמנות האחרונה שלו. מי בפוליטיקה הישראלית יאמין לביבי? מי יחתום איתו על חוזה? אם הבחירות הרביעיות לא נגמרות ואין ממשלה, מגיעות החמישיות. נובמבר, זה הזמן לרוטציה, וביבי לא רוצה רוטציה. הכול יכול להיות, וגנץ ראוי להיות רה"מ".

השר ביטון התייחס לניסיונות להפוך את הבחירות הרביעיות למאבק בין ישראל השנייה וההגמוניה, ואמר: "הניסיון נאלח ומבוסס על 2 תפיסות פוליטיות - פוליטיקה של שנאה ופוליטיקה של מכנה משותף רחב. הבשורה העצובה לחברה הישראלית - היא חצויה. עם 62 מנדטים אתה רוצה למחוק חצי מהעם? אנחנו צריכים שפה אחרת, של אחדות, של הסכמות רחבות, של פשרות כואבות בחברה הישראלית. יש פוליטיקה של שנאה, שלצערי, בנימין נתניהו הביא לרמות הכי קשות. נגמרו לו המאגרים אצל היהודים, אז הוא מחפש קולות אצל הערבים".

מי עומד מאחורי מכתב הקצינים?

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, טען בראיונותיו האחרונים כי הוא חש פגוע וכי הוא קפץ על רימון לטובת אזרחי מדינת ישראל. השר הסביר כי "המילה 'פגוע' לא רלוונטית. הוא מאוכזב מרבים. זה לא קל לעבור את מה שבני גנץ עבר בשנתיים האלה". 

השר התייחס למכתב 130 הקצינים, שקרא לבני גנץ לפרוש מהתמודדות בבחירות לכנסת ה-24, והתרעם: "המכתב הזה זו חוצפה והתנהגות לא ראויה של אנשים שתופסים מעצמם אנשי ציבור. בזה ששילמתם על מודעה, אתם תשנו את המטוטלת? שכל קצין יצביע למי שהוא רוצה", והוסיף: "ב־200 אלף מצביעי כחול לבן יש אלפי קצינים. לגנץ היו מאות אלפי חיילים כל חייו. לא ראיתי שקראתם למרצ לא לרוץ - ומצבם יותר קשה משלנו". ביטון רמז כי המכתב "לא נקי" וכי יש לו מידע באשר לגורמים העומדים מאחוריו. "אני זהיר, זה מכתב פוליטי", אמר.

הוא הפנה אצבע מאשימה כלפי יו"ר האופוזיציה ויש עתיד, יאיר לפיד: "הוא חושב שהוא יקושש 2 מנדטים מכחול לבן, בגלל זה אתה מסכן את המדינה? קראנו לך להתאחד. אז אתה לא יודע לאחד, לא את חולדאי, לא את זליכה, לא אותנו, ופועל לפגוע בבני גנץ?"

"אתה רוצה לכהן כרה"מ? תתנהג בהתאם, תחבר, לך תדבר עם בנט וסער שלא רוצים לרוץ איתך", המשיך והטיח בשותפו לשעבר במפלגה, "מי יהפוך אותך לראש ממשלה? את ה־5 מנדטים של גנץ אתה רוצה למחוק, שהם בטוח בגוש שלך?"


"לא פגוע. מאוכזב". בני גנץ // צילום: דוד כהן/פלאש90

הדרישות של כחול לבן

מתוקף תפקידו בממשלה, נמצא ביטון בהתייעצויות הבטחוניות המשמעותיות של מדינת ישראל. בפתח התוכנית התבקש להגיב לירי האירעני על הספינה בבעלות ישראלית. "אנחנו יודעים להשיב מידה כנגד מידה", אמר, "והעובדה שאנחנו מרחיבים את הקשרים שלנו עם ערב הסעודית ובחריין מאפשרת לנו בין השאר שותפויות אסטרטגיות". הוא הדגיש: "נמנע התבססות של האיראנים בסוריה, נמנע את התעצמות הטילים המדויקים בלבנון". לדבריו, לא ידוע לו על מידע שהגיע למערכת הביטחון על אודות מגעים בין סגן השר פטין מולא לבכירים ברשות הפלסטינית. "אני לא יודע שזה היה על דעתנו", הדגיש.

באשר לניהול המאבק למיגור נגיף קורונה בישראל, בדגש על מחדל נתב"ג וועדת החריגים, עמד על עמדת כחול לבן, שנשמעה גם מראש המפלגה גנץ: "לא יאושרו תקנות סגירת השדה ללא התנאים של כחול לבן. יש לנו כמה דרישות - שייכנס נציג שלנו, שכל ישראלי שירצה להצביע יצביע ויגיע לכאן. זו חובתנו להחזיר ישראלים הביתה, במיוחד כשחיסנו כל כך הרבה. לא נקדם את המגבלות על שדה התעופה ללא שני הדברים שציינתי".

זמן קצר לאחר השידור הודיעה השרה מירי רגב כי "בוחנים את פתיחת נתב"ג כדי לאפשר לישראלים להצביע". אולי נרשמה כאן עוד הצלחה קטנה של כחול לבן, ושאלת השאלות היא האם כל אלה יעמדו לזכותה ביום הבוחר.

משדר 'בחירות אישיות' הועבר בשידור ישיר באתר ובאפליקציית 'וואלה', ובמקביל בדיגיטל של 103fm. לכל הפרקים של 'בחירות אישיות' לחצו כאן.   

         

עריכה: עופרי גליכמן

28/02/2021
הישארו מעודכנים

"בלענו את הרוק". השר מיכאל ביטון.
"בלענו את הרוק". השר מיכאל ביטון.  |  צילום: יניב מורוזובסקי/103fm