103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בחירות אישיות

"העבודה תמיד ידעה להעמיד רשימות טובות"

ח"כ מרב מיכאלי לא מתרגשת מהסקרים • לא מפחדת מפוטש בתוך המפלגה • ומשאירה את כל הקלפים על השולחן • טל שלו שוחחה איתה - גם על סקסיזם בפוליטיקה


בחירות אישיות - לחצו להאזנה לכל הפרקים

יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ מרב מיכאלי, הגיעה לאולפן 'בחירות אישיות' ביום הפריימריז למפלגה. מיכאלי, שנאבקה על קיום הבחירות לראשות מפלגתה, זיכתה את העבודה בסקרים האחרונים ב־6-4 מנדטים, אך הבהירה כי אינה באופוריה כתוצאה מכך. בשיחה עם טל שלו, כ־48 שעות בלבד לפני סגירת הרשימות לכנסת ה־24, מיכאלי לא שללה חיבורים אפשריים, לרבות עם מפלגת הישראלים בראשות רון חולדאי. מנגד, הסבירה מדוע לא תחבור למשה (בוגי) יעלון. בהמשך, התייחסה לתופעת הסקסיזם כלפיה וכלפי פוליטיקאיות אחרות, שלדבריה התחזקה בתקופה האחרונה, וגם לשליטה הגברית במערכת הפוליטית.

בעוד הבחירות המקדימות לרשימת העבודה מתקיימות (בהצבעה דיגיטלית), אמרה ח"כ מיכאלי כי "יש לנו 45 אלף בעלי ובעלות זכות בחירה. אני קוראת לכל החברים לא להסס להשתמש בזכותם". היא ציינה כי רק בשבוע האחרון הצטרפו 8,000 חברים חדשים למפלגה, "כולם חשבו שזה מעבר להצלה, שזה גמור - ולכן לא באו. אני לא האמנתי בזה והלכתי עם הראש בקיר". טל שלו הדגישה כי "זה אפילו לא רבע מנדט". מיכאלי טענה, מנגד, כי "אין שום ספק שגם אצל גדעון סער יש מצביעי מפלגת העבודה", וקראה להם לשוב הביתה.

על ההיכרות עם המתמודדים לרשימה, סיפרה: "זו רשימה מגוונת ומרתקת וזה מרגש. אני מעריכה שלפחות חצי (מהם) אני מכירה באופן אישי אם לא יותר. שוחחתי עם חלק ניכר מאלה שאני לא מכירה באופן אישי". באשר להיעדר הניסיון בקרב המתמודדים לרשימה, הסבירה מיכאלי כי "יש שם מועמדים מאוד רציניים שמכירים את המערכות הרלוונטיות של המדינה, של הממשלה - מערכת הבריאות והחינוך. מפלגת העבודה תמיד ידעה להעמיד רשימות מאוד טובות, ואני בטוחה שכך יהיה גם הערב. אני מצפה לזה בקוצר רוח. מפלגת העבודה חוזרת להיות בית, להגיד אמת ולהיות בית של אמת".

שמולי ופרץ? "הם לא הסיפור"

יו"ר העבודה הנבחרת הסבירה מדוע דרשה מקודמה, עמיר פרץ, ומח"כ איציק שמולי, לעזוב את תפקידם בממשלה או את מקומם במפלגה, ודחתה את הטענות כי פעלה ממניעים אישיים: "יש הבטחה לבוחרים שמפלגת העבודה לא תהיה חלק מממשלת נתניהו. הודעתי ליו"ר הקואליציה שמפלגת העבודה איננה עוד חלק מהקואליציה וכתוצאה מזה שמולי ופרץ היו צריכים לבחור איפה הם נמצאים. הם לא הסיפור. הסיפור הוא מפלגת העבודה שמתחילה התחלה חדשה והיא צריכה לעשות התחלה נקייה לא בתוך ממשלת נתניהו".

עוד הוסיפה ואמרה: "אחד הכלים שיש לי בעבודה הזאת הוא שהייתי 'טאלנט' המון שנים לפני הפוליטיקה. גם בתור טאלנט יש לך יום אחד רייטינג בשמיים ויום אחר על הפנים - ויום אחד לא נותנים לך תוכניות בטלוויזיה, ולכן יש לי יחסים בריאים עם ה'תהילה'. אני מאוד רחוקה מאופוריה, זה מאוד משמח ותמיד נעים לנצח ולא להפסיד, וכיף לדעת שמה שהאמנת בו מוכיח את עצמו. אני חשה באופן הכי עמוק שיש את האחריות שיש לי על הכתפיים. אני מחויבת למיקסום הקולות ולבנייה מחדש של המחנה".

בתפקידה החדש כיו"ר העבודה, מיכאלי מכירה היטב את היחס שלו זכו קודמיה. רבים וטובים שהנהיגו את המפלגה הוותיקה זכו במהרה לכתף קרה עד לכדי העזבתם את התפקיד או החיים הפוליטיים. מיכאלי לא נבהלת מהסטטיסטיקה: "תמיד במקום שיש בו כוח פועלים נגדו. זה אנושי וככה זה עובד. אפשר לחשוב שנגד נתניהו לא פועלים", אמרה.

רשימת העבודה הנבחרת // צילום: דוברות מפלגת העבודה
רשימת העבודה הנבחרת // צילום: דוברות מפלגת העבודה
 

אפשרות האיחודים - עד לרגע האחרון

למרות הצלחתה של מיכאלי להחזיר את העבודה אל תמונת הסקרים, מעט פחות מחודשיים לפני הבחירות, נדמה כי השמאל מתחרה על מספר קולות קצוב. שאלת האיחוד שלה עם רון חולדאי היא אחת מאלה שנותרו פתוחות, ולפי מיכאלי - גם היא עצמה עוד לא יודעת מה תחליט. "אני מעריכה את חולדאי, הוא היה איש העבודה רוב שנותיו. אחרי הפריימריז אבחן מה הדבר הנכון ביותר. אני עוד לא יודעת מהו", אמרה, והדגישה כי בכל מקרה "נרוץ בפתק אמת - גם אם תהיה שותפות כזו או אחרת".

מה שברור בשלב זה הוא שחיבור עם משה (בוגי) יעלון לא על הפרק. עוד בטרם הודיע על פרישה מהמירוץ, הדגישה מיכאלי בתוכנית כי "יש בינינו חילוקי דעות אידיאולוגיים משמעותיים". על המפלגות במרכז-שמאל אמרה: "אין ספק שכולן צריכות וצריכים לפעול באחריות. לא רק בהקשר של אחוזי חסימה".

הזווית הנשית: "אנחנו מתמודדות"

לסיום, התייחסה מיכאלי לדברים שאמר רביב דרוקר ב'חדשות 13' בעניין 'זכרי האלפא' במערכת הפוליטית, ולתופעת הסקסיזם הפסולה שגוברת לאחרונה: "אין ספק שאני יו"ר יחידה אישה בתוך הקונסטלציה. כל הסביבה הפוליטית מלאה בגברים. יש סקסיזם חמור, זה לא קשור אליי בהכרח. אנחנו בתקופה קשה במדינת ישראל בכל הקשור במאבקים של נשים לשוויון. יש כוחות שמרניים משיחיים שצברו כוח פוליטי אדיר ומנסים להשיב אחורנית הישגים שהשגנו – אנחנו מתמודדות עם זה".

היא אף התייחסה לסרטון מעברה שמוצף בימים האחרונים ברשת, ובו משכה את חולצתה מטה בשידור טלוויזיה. "התמונה הזו הייתה אקט של מחאה על דברים איומים שנאמרו נגד המתלוננות על משה קצב, שהורשע בתקיפה מינית חמורה וישב בכלא. אני גאה במה שעשיתי - שיראו ושיזכרו שעדיף לא לאנוס, שלא צריך להטריד מינית, שזה דבר אסור - אדרבא ואדרבא, שיעשו את התזכורת הזאת כמה שיותר".

משדר 'בחירות אישיות' הועבר בשידור ישיר באתר ובאפליקציית 'וואלה', ובמקביל בדיגיטל של 103fm. לכל הפרקים של 'בחירות אישיות' לחצו כאן.

 

עריכה: עופרי גליכמן

01/02/2021
הישארו מעודכנים

"הלכתי עם הראש בקיר". מיכאלי באולפן
"הלכתי עם הראש בקיר". מיכאלי באולפן  |  צילום: יניב מורוזובסקי/103fm