103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בחירות אישיות

יו"ר בל"ד: "תרשום את דבריי - נחזור ל־15 מנדטים"

בן גביר? "מסוכן לחברה" • גנץ? "ההמלצה עליו - טעות היסטורית" • אין שוויון? "בחייאת דינק, אתה שואל ברצינות?" • סמי אבו שחאדה בשיחה עם בן כספית


בחירות אישיות - לחצו להאזנה לכל הפרקים

יו"ר בל"ד, ח"כ סמי אבו שחאדה, לא חושש ממצבה של הרשימה המשותפת בסקרים. בריאיון לבן כספית במשדר 'בחירות אישיות' של 'וואלה' ו־103fm העריך כי הבוחרים יתעוררו ומצבה של המפלגה ישתפר פלאים, כבר בסוף השבוע הקרוב. בשיחה, שהייתה רצופת אי־הסכמות וכבוד הדדי, שמענו את עמדת אבו שחאדה על הרכב הממשלה הבאה, על מצב החברה הערבית, וכמובן על השחקנים הפוליטיים המרכזיים במגרש. הקול הערבי - 20 ימים לבחירות.

לאבו שחאדה, כצפוי, ביקורת רבה על ראש הממשלה בנימין נתניהו. לקראת מערכת הבחירות הזו היא מתמקדת בחיבור שיזם בימין, ושלפי הסקרים יהיה חלק מהכנסת הבאה - בצלאל סמוטריץ' ועו"ד איתמר בן גביר. "בשום חברה מתוקנת בעולם (אין מקום) לאנשים עם תפיסת העולם של סמוטריץ' ובן גביר - הם מסוכנים לא רק בשבילי. הם מסוכנים לחברה", אמר, "בחברה דמוקרטית אף מפלגה לא מאפשרת לעצמה בשום אופן לשתף פעולה עם אנשים כמו בן גביר. בישראל מי ששם אותם ביחד הוא ראש הממשלה. הוא מנהל את המדינה, זה לא איזהשהוא אספסוף או משהו בשולי החברה או הפוליטיקה".

יו"ר בל"ד הזכיר כי "יש ניאו־נאציזם בכל העולם", והסביר: "לרעיונות של בן גביר יש מוטיבים של עליונות הגזע ואני אומר שאנשים עם תפיסות כאלה מסוכנים לכל החברה. אם דבר כזה היה קורה באירופה ומרקל הייתה מחבקת אנשים כאלה זה לא היה עובר לסדר היום".

"אנחנו לוקחים פוליטיקה ברצינות בשבוע האחרון"

הרשימה המשותפת, בינתיים, נאבקת בסקרים. מול 15 מנדטים שיש לה היום בכנסת, היא נעה בין 8 ל־9 מנדטים ברוב הסקרים. במקביל, כוחה של רע"מ שהתפצלה מהמשותפת נותר בסימן שאלה - בסקרים בודדים, בהם של 'חדשות 13' המפלגה בראשות מנסור עבאס חוצה את אחוז החסימה. ברוב הסקרים האחרים היא לא זוכה להיכנס לכנסת.

"נדמה לי שאיבדתם את הציבור", הטיח כספית באבו שחאדה, שלא נבהל: "אי אפשר לעבוד עלינו בנושא הקשר עם הציבור. אנחנו עם האנשים כל יום". לדבריו, בכל אחת ממערכות הבחירות הקודמות רשמה המשותפת נתון נמוך 3 שבועות לפני הבחירות. "אף פעם מצבנו לא היה טוב", אמר, והדגיש: "אצלנו בד"כ לוקחים פוליטיקה ברצינות בשבוע האחרון. מסוף השבוע הקרוב, תרשום את דבריי, נעלה בסקרים. הציבור שלנו מתעורר ברגע האחרון".

ומה עם עבאס? "אני מאוד מקווה שהחבר'ה ברשימה של מנסור, אם הם רואים בשבוע האחרון שהם לא עוברים את אחוז החסימה - שתהיה להם היושרה להגיד 'ניסינו'", אמר אבו שחאדה.

לדבריו, ישמח באופן אישי אם עבאס יחצה את אחוז החסימה לבסוף, ואולם הוא לא חשש להשמיע ביקורת על דרכו הפוליטית: "כשאני שומע אותו - אני כבר מצפה ממנו להכול. הוא כבר אמר שאין עקרונות ברורים והכול מותר".

כך או כך, בכל הקשור למשותפת, מסקנה אחת כבר הוסקה - אין בכוונת הרשימה, לדברי אבו שחאדה, להמליץ על מועמד לראשות הממשלה, כפי שעשו בבחירות הקודמות. "ההמלצה על בני גנץ הייתה טעות היסטורית חמורה ואם היו מקשיבים לבל"ד זה לא היה קורה. אני מאמין שהחבר'ה שלנו בכל המפלגות למדו מהטעות".


"החברה הערבית כועסת" // צילום ארכיון: יונתן זינדל/פלאש90
    

500 קורבנות ב־5 שנים

סמי אבו שחאדה הוא, למעשה, חדש בתפקידו כיו"ר רשימת בל"ד, ופועל לצדו של יו"ר המפלגה ג'מאל זחאלקה. בן הקניט אותו ושאל "איך הסתננת מתחת לרדאר? היית גימיק, פתאום נהיית יו"ר. מה קרה? נרדמנו בשמירה". אבו שחאדה חייך: "בוקר טוב. אני פעיל חברתי ופוליטי מזה 25 שנה, ביפו בעיקר. אני בבל"ד מאמצע שנות ה־90".

הבעיה המרכזית שעליה הצביע היא הקושי בהתמודדות עם ארגוני הפשיעה בחברה הערבית, ועם 500 הקורבנות שנרצחו במגזר ב־5 השנים האחרונות. "זה מטורף. אתה חושב על כמות המשפחות, על הילדים היתומים", אמר, "זה האסון הכי גדול שהחברה שלי סובלת ממנו היום".

הוא מתח ביקורת על העובדה שהממשלה הנוכחית, יחד עם השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה, הציגה תוכנית למיגור הפשיעה בתוך עשור. "במדינת ישראל יודעים שאם הקורבנות היו יהודים לא היינו מקבלים תוכנית לעוד 10 שנים. הוא לא מתבייש לצאת עם זה לציבור?". הוא ציין כי כשהמדינה החליטה לפרק את ארגוני הפשיעה היהודיים אחרי שהיו קורבנות יהודים, "לקח למדינה שנתיים. היא קיבלה החלטה מיידית, לא דיברה על עוד עשור, ובצדק, זה מה שמדינה צריכה לעשות".

אין שוויון בישראל?
"בחייאת דינק, אתה שואל ברצינות? שכול אזרח יסתובב לבד ברכב שלו, יעבור מכל ישוב יהודי ליישוב הערבי שלידו ושימצא לי יישוב אחד מדרום הארץ ועד הצפון שבו מצב הערבים יותר טוב ממצב היהודים".

סמי אבו שחאדה ובן כספית באולפן 103fm

משדר 'בחירות אישיות' הועבר בשידור ישיר באתר ובאפליקציית 'וואלה', ובמקביל בדיגיטל של 103fm. לכל הפרקים של 'בחירות אישיות' לחצו כאן.

 
עריכה: יניב מורוזובסקי

03/03/2021
הישארו מעודכנים

ח"כ סמי אבו שחאדה
ח"כ סמי אבו שחאדה  |  צילום: יניב מורוזובסקי/103fm