מילים ולחן
עם דודי פטימר

כשהרוקנרול עלה על מדים

לקבלת המפקד המחלקה תגביר את הווליום: חוקר המוזיקה דודי פטימר בפודקאסט חגיגי במיוחד על השפעת הרוקנרול בלהקות הצבאיות • בלעדי לדיגיטל של 103fm


רוק בבסיס הצבאי: הלהקות הצבאיות היו לחלק בלתי נפרד מהתרבות הישראלית, והביאו לתודעה לא מעט כוכבי ענק שהעשירו את תעשיית הבידור באינספור להיטים בין סוף שנות ה־50 עד לתחילת שנות ה־80 העליזות. בפרק זה ניסה חוקר המוזיקה דודי פטימר להתמקד בנושא שפחות זכה לסיקור; המהפכה המוזיקלית שיצרו הלהקות הצבאיות בישראל, זאת לאור העובדה שהיו מושפעות ממוזיקת הרוקנרול שכבשה את העולם. 

בפודקאסט סקר פטימר את מיטב הלהיטים שיצאו מהלהקות הצבאיות והוטמעו בהם מקצבים שפחות נשמעו במדינת ישראל באותם ימים כמו פסיכודליה, רוק, ואפילו מוזיקת פופ. מי שעומד מאחורי השינוי המוזיקלי הם המפיקים יאיר רוזנבלום, מתי כספי, בני נגרי, אלדד שרים, אילן מוכיח, ואורי קריב שחשפו סודות מאחורי השירים הגדולים, וסיפרו על התפקיד המכריע של המעבד המוזיקלי באותה התקופה בקרב חברי הלהקות הצבאיות, ובכלל. 

בהדרגה וויתרו האמנים על האקורדיון המזוהה עם הצלילים הישראליים שכולם מכירים, לטובת גיטרות חשמליות, בס, ותופים. רבים ניסו להביא ניחוח אמריקאי לביצועים שלהם, החל מהלהיט 'טוויסט מולדת' ששרה להקת פיקוד מרכז בתחילת שנות ה־60 שניסתה לחקות את הריקוד האמריקאי הידוע 'טוויסט' ועד ללהיטי פופ מתקתקים כדוגמאת 'חסקה' של להקת חיל הים, ו'שיר לשלום' של להקת הנח"ל. 

ההפתעה הכי גדולה שחשף פטימר בפודקאסט היה השיר הראשון שהלחין והקליט יצחק (צ'רצ'יל) קלפטר. קלפטר עשה את שירותו הצבאי בצוות הווי סיני יחד עם שלמה יידוב ומוני מושונוב. אלדד שרים, מנהלה המוזיקלי של הלהקה, החליט לתת לקלפטר צ'אנס והלהקה ביצעה את שירו המתועד הראשון, 'ביל קרטר' (טקסס ריינג'ר ספרותי מיתולוגי משנות ה־60) שהוקלט בשנת 1971 ולמעשה לא ראה אור על גבי תקליט או דיסק, למעט סלילי הקלטה ששרדו.

שרים, שהיה מופתע מאד לשמוע את ההקלטה סיפר: "שמעתי שיר טוב וראיתי בחור שגם יוצר וגם שר, וכיוון שהייתי הגורם המחליט, החלטתי לשבץ את השיר בתכנית הלהקה. זו בעצם הפעם הראשונה שקלפטר נכנס לאולפן והקליט".

לצד שירי הרוק המתקתקים הידועים של הלהקות הצבאיות כמו הלהיט הידוע שזכה לכמה וכמה גרסאות כיסוי 'פרחים בקנה' של להקת חיל התותחנים, ו'תחת עץ האקליפטוס' של להקת פיקוד מרכז, השמיע פטימר גם את 'מי יישא את נשמתי', שיר גוספל רוק פסיכודלי עם הסולן הצעיר שלמה ארצי שלא נשמע בכלל כשלמה ארצי המוכר לנו מההופעות הגדולות עם המגבת על הכתף. 

הפתעה נוספת אליה תוכלו להיחשף בפודקאסט היא קטע אינסרומנטלי בעיקרו בשם 'אספת גרעין', תאמינו או לא, אבל הקטע הזה היה הבסיס ללהקת כוורת שהתגבשה בעת שחבריה היו חלק מלהקת הנח"ל. ההקלטה הנדירה התרחשה בתחילת שנות ה־70 מבית היוצר של דני סנדרסון, אלון אלוארצ'יק ומאיר פניגשטיין שהתחברו עם זמרי הלהקה באותה עת גידי גוב, ואפרים שמיר. 

אחת ההפתעות הנדירות הנוספות בפודקאסט היה קטע רוק פסיכודלי "הזוי" ואינסטרומנטלי בעיקרו בשם "אסיפת גרעין" שהקליטה להקת הנח"ל בשנת 1971 עם דיסטורשיין בועט וסולו גיטרה א-לה פינק פלויד מבית היוצר של דני סנדרסון, אלון אולארצ'יק ומאיר פניגשטיין, שהיוו למעשה את הבסיס ללהקת "כוורת" שהתגבשה בלהקת הנח"ל יחד עם זמרי הלהקה באותה עת, גידי גוב ואפרים שמיר.

הפודקאסט 'מילים ולחן' לוקח אותנו למסע בעקבות התופעות, הסיפורים, השירים והאמנים שעיצבו את הפסקול הישראלי לאורך שנותיו. דודי פטימר הוא עיתונאי וחוקר מוזיקה, יוזם פרויקט תיעוד המוזיקה הישראלית דודיפדיה.

לכל הפרקים של הפודקאסט לחצו כאן

05/11/2019
הישארו מעודכנים

דודי פטימר
דודי פטימר