מילים ולחן
עם דודי פטימר

שיר של אחרי מלחמה

מלחמת יום כיפור הצליחה לטלטל את עולם המוזיקה הישראלית, דודי פטימר חזר לסיפורים הגדולים שמאחורי השירים • בלעדי לדיגיטל של 103fm


שש שנים בלבד עברו בין מלחמת ששת הימים למלחמת יום כיפור, ואת ההבדל בין המלחמות אפשר להרגיש דרך השירים שיצאו באותה התקופה לרדיו. במבט לאחור השנים שאחרי מלחמת יום כיפור לא היו רק טובות ופוריות למוסיקה אלא היוו נקודת מפנה משמעותית והחשובה בהתפתחות הצליל הישראלי החדש. המוסיקה הישראלית לא חזרה להיות כמו שהייתה לפני המלחמה. בפודקאסט 'מילים ולחן' חזר דודי פטימר לאותה נקודת זמן של 1973 ואל מיטב השירים שנוצרו בזמן ובעקבות מלחמת יום הכיפורים דרך הסיפורים מאחוריהם. פטימר ניסה לנתח מה בעצם קרה בארץ, מבחינה מוזיקלית, עקב המלחמה.

בתקופת מלחמת יום הכיפורים החלו להכתיב את הטון המוזיקלי אמני רוק כמו חברי להקת 'כוורת' שהשתמשו בנונסנס בכדי להעלות את מורלם של החיילים בחזיתות השונות. שלמה גרוניך ומתי כספי, שהיצירה שלהם לקחה את המוזיקה המקומית למחוזות יותר מורכבים ולעיתים אוונגרדיים, הגיעו לשיא חדש בקריירה שלהם.

אם חשבתם לעצמכם מי עומד מאחורי השיר 'מי ידע שכך יהיה', דעו שמדובר בחייל אנונימי שפתח את המחברת, וברגע של שביזות כתב והלחין את הלהיט המדובר. לימים גילנו את אותו החייל כאמן עוזי חיטמן ז"ל, שהצליח לכתוב עוד מאות שירים מרגשים, ולהוות סמל לישראליות במיטבה. 

השיר המקורי אותו כתב חיטמן ז"ל  כלל את המילים הבאות: "נכון זה נגמר, נכון זה עבר, לא היה לי כוח להמשיך, זה היה יותר מדי, מי ידע שכך יהיה, שבכמה לילות ללא אמא, תלך לימים אחרים ותראה שדבר לא זז קדימה'".

בדיוק באותה התקופה פרצה מלחמת יום הכיפורים, והשיר לא זכה להשמעות מחשש לפגיעה במוראל החיילים. מפיק השיר, שלמה צח, פנה לחיטמן וביקש ממנו לשנות את המילים, וכך נולדה הגרסה המוכרת של השיר:

"מי יתן וכך יהיה שבכמה לילות ללא בית נלך לימים אחרים ונראה יונה עם עלה של זית".

השיר 'מי ידע שכך יהיה' בוצע במקור על ידי הזמר בועז שרעבי, שהתאהב בשיר משמיעה ראשונה ובהמשך הוקלט גם על ידי אבנר גדסי. זה למעשה היה להיטו הראשון של חיטמן כיוצר.

עוזי פוקס, אז אחד מכוכבי הפופ של התקופה ויוצא להקת 'עוזי והסגנונות', זכה "בזכות" המלחמה לאחד הלהיטים הגדולים שלו, שיר הדגל שכתבו עבורו תלמה אליגון וקובי אשרת. להיטו 'אין לך מה לדאוג', או בשמו העממי 'תחתונים וגופיות' הוא בעצם גלויה ששלח בחור צעיר בשם גיורא, חייל שהוצב בתעלת סואץ, לאחותו תלמה אליגון. זמן קצר אחרי שהגלויה הגיעה לתלמה המודאגת, הגיע קובי אשרת עם מנגינה וביקש ממנה לכתוב מילים צבאיות בכדי להעלות את המוראל של החיילים בחזיתות. אליגון לקחה את סיפורו של אחיה, וכך בעצם נולד השיר.

כמו כן, סיפר פטימר בפודקאסט על ביקורו המפתיע של לאונרד כהן בישראל בזמן המלחמה, והופעותיו בין המוצבים לצד מתי כספי ואושיק לוי.

בין השירים שסיפוריהם מסופרים בפודקאסט: "המלחמה האחרונה" (יהורם גאון), "לו יהי" (נעמי שמר ושלישית הגשש החיוור), "גשם בעיתו" (רותי נבון), "החיטה צומחת שוב" (חוה אלברשטיין) "כמו בלדה" (האחים והאחיות), "היכן החייל שלי?" (אהובה עוזרי), "דודי שב הביתה" (יגאל בשן), "שיר הוא לא רק מילים" (אריק לביא) ועוד.

 

07/10/2019
הישארו מעודכנים

דודי פטימר
דודי פטימר