מילים ולחן
עם דודי פטימר

תוכנית בסימן שאלה

וזה שיודע לשאול: דודי פטימר סקר את כל שירי השאלות שמככבים בפסקול המוזיקה הישראלי, והשאיר אותנו עם הרבה תשובות • בלעדי לדיגיטל של 103fm


מילים ולחן - עם דודי פטימר

אם תזכרו עכשיו בכמה שירים ישראליים שאתם מאוד אוהבים, סביר להניח שאחד מהם הוא שיר שאלה. שיר כזה שמביא איתו מחשבה מרעננת, רצון אמיתי של הכותב והמבצע להשאיר אחריהם שאלה פילוסופית. לעיתים שירי שאלה מייצרים פתח למחאה שיכולה להשפיע על השומע, וממש להניע אותו לפעולה. החיבור שלנו לשיר שאלה מתחיל מגיל קטן, כשאנחנו שומעים שירים כמו 'מי יודע מדוע ולמה לובשת הזברה פיג'מה?', וממשיך בשאלה הנצחית 'מי אוהב אותך יותר ממני?'

דודי פטימר העניק לנו הצצה אל הסיפורים שמאחורי שירי השאלה שכולנו אוהבים לשמוע. בין רשימת האומנים המכובדת תוכלו ליהנות משיריהם של אריק איינשטיין, שלמה ארצי, יהורם גאון, ואבי טולדנו, ואריק לביא. אם חשבתם שפה זה נגמר טעות בידיכם. פטימר התייחס גם לשיריהם של זמרים רבים נוספים שהשפיעו על המוזיקה הישראלית גם בשנים האחרונות כמו חברי להקת טיפקס, ארקדי דוכין, איפה הילד, גילי ארגוב, ואפילו חנן בן ארי.

אינשטיין שאל: 'מה אתה עושה כשאתה קם בבוקר?', 'למה לי לקחת ללב?', 'מה איתי?'. גאון שאל: 'איפה את אהובה?' ו'איפה הן הבחורות ההן?'. דוכין שאל: 'מי אוהב אותך יותר ממני?', ואילו חברי להקת טיפקס שאלו בכנות השמורה רק להם 'מי הפרובינציאל', 'מה עשית', 'למה הלכת ממנו', וכמובן את השאלה 'למה הלכת ממני'. פייר, אין לנו מושג. אפילו גילי ארגוב ידע לשאול את אחת השאלות החשובות, ובשירו 'מי המציא את המילה', שאל ארגוב 'מי המציא את המילה אהבה, שהיא שורפת לבבות'. יש שיגידו שבין כל שירי השאלה תוכלו לגלות גם כמה שירי אהבה מרשימים, וגם אותם לא שכח פטימר לציין. למרות שקיבלנו את כל התשובות, זה עדיין לא גרם לנו להפסיק לאהוב שירי שאלות באשר הם. למה? שאלה טובה.

הפודקאסט 'מילים ולחן' לוקח אותנו למסע בעקבות התופעות, הסיפורים, השירים והאמנים שעיצבו את הפסקול הישראלי לאורך שנותיו. דודי פטימר הוא עיתונאי וחוקר מוזיקה, יוזם פרויקט תיעוד המוזיקה הישראלית דודיפדיה.

לכל הפרקים של הפודקאסט לחצו כאן

28/01/2020
הישארו מעודכנים

דודי פטימר
דודי פטימר  |  צילום: מיכל קליינברג