103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
מילים ולחן
עם דודי פטימר

שוב הדיסקו כאן

חוקר המוזיקה דודי פטימר חזר אל שנות ה־70 העליזות עם להיטי הדיסקו הישראליים שהצליחו לגרום לכולנו לקום ולרקוד • בלעדי לדיגיטל של 103fm


מילים ולחן - דודי פטימר

אחת התופעות המוזיקליות שהשפיעו על התרבות שלנו במהלך שנות ה־70 הייתה מוזיקת הדיסקו, אותם צלילים בלתי נשכחים שהצליחו לגרום לרבים וטובים לפזז על רחבת הריקודים במרץ. מקור השם 'דיסקו' מגיע מהמילה הצרפתית 'דיסקוטק', שם של מועדון לילה לריקודים, ומאז נולד מושג זה שהצליח להביא לחיינו כדורי מראות מנצנצים, בגדים צבעוניים, וסמל לשחרור וחופש מיני. 

בשנת 1977 כשיצא הסרט 'שיגעון המוזיקה', בכיכובו של ג'ון טרבולטה האחד והיחיד, סגנון המוזיקה המוכר זכה להכרה, וקיבל לגיטימציה בינלואמית להיותו הדבר הכי חם בעשור. כל העולם נשטף בסגנון הקופצני, וישראל לא הצליחה להימלט מהטירוף המוזיקלי שלא השאיר אף אחד אדיש. בפודקאסט הנוכחי של 'מילים ולחן' חזר חוקר המוזיקה דודי פטימר למיטב להיטי הדיסקו שגרמו למדינה שלמה לרקוד עם אפרו, מצב רוח מרומם, ומכנסי פדלפון.

במסגרת הפודקאסט חשף פטימר ביצועים נדירים מאוד כמו של יזהר כהן, ואפילו גלי עטרי שביצעה את 'על גבעות שייך אבריק' בניחוח דיסקוטקים. אם חשבתם שפה זה נגמר טעיתם, כי אמנים מוכרים נוספים בחרו לבצע שירים בסגנון כמו צביקה פיק, ריקי גל, שלמה ארצי, דורי בן זאב, ואפילו יהורם גאון. מלבד הרשימה המכובדת חטאו ביצירת שירים סגנון הדיסקו עוד אמנים שלא שרדו את מבחן הזמן, אמנים שנעלמו מהתודעה יחד עם דעיכת הדיסקו. אחד מהם היה הזמר חיים צדוק, שהחליט לבצע במהלך פסטיבל הזמר של שנת 1979 את השיר 'ריקדי את הקצב הזה', ומלבדו ישנו גם את הזמר ויק תבור ששר את 'דארלינג איי לאב יו', והזמרים שלמה חביב ואבי חביב שחיים בארצות הברית, עדיין מוסיפים להופיע, אבל בישראל נחשבים לזמרים אנונימים. 

בהמשך הפתיע פטימר את קהל מאזיניו עם שיר הבכורה של זוהר ארגוב משנת 1977. עוד בטרם נחשב ארגוב למלך הזמר הים תיכוני, הוא ניסה מזלו כזמר דיסקו והקליט את השיר 'ילדה חיכיתי שנים' שכתב עבורו משה נגר. השיר, שנשמע רחוק מארגוב שאנחנו מכירים, נחל כישלון מוחץ ואולי בשל כך, הבין ארגוב שעליו לעשות 'הסבה' מזמר דיסקוטקים לזמר מזרחי. 

ארגוב לא היה הזמר היחיד שניסה לשיר בסגנון הדיסקו; גם אבנר גדסי, שימי תבורי ובני אלבז ניסו לשחק במגרש של הגדולים ו'נטשו', רק לרגע, את הסגנון הים תיכוני לטובת להיטי דיסקו שהחזיקו לכמה רגעים. אם נסתכל על ההיסטוריה מלבד השיר 'בלילה בחצות' שביצע שימי תבורי, אף אחד מהניסיונות האלה לא הצליח להותיר חותם כלשהו. 

בהמשך הוציא פטימר שפן נוסף מהכובע, וחשף שבמהלך פסטיבל הזמר בשנת 1978 היה פער מאוד קטן בין השיר 'בלב אחד' הידוע גם בשם 'סאלם עליכום בוא תגיד שלום', בביצוע של הזמרת חדוה ארמני לבין השיר 'אבאניבי' של יזהר כהן ולהקת אלף ב'. כיוון ששירה של עמרני קיבל ניקוד יותר נמוך מ"אבאניבי" בהצבעות למקום הראשון, הוא הפסיד בהפרש קצר לכהן והשאר היסטוריה.

למרות דעיכתו של הדיסקו בעולם ובישראל בשנת 2003 להקת הדורבנים הקדישה אלבום שלם למוזיקה שהצליחה לגרום לכולם להזיז את הרגליים, ולמעשה גם היום נגלה שאריות של דיסקו בשירי דאנס של אמנים כמו אייל גולן, שרית חדד ועומר אדם.

הפודקאסט 'מילים ולחן' לוקח אותנו למסע בעקבות התופעות, הסיפורים, השירים והאמנים שעיצבו את הפסקול הישראלי לאורך שנותיו. דודי פטימר הוא עיתונאי וחוקר מוזיקה, יוזם פרויקט תיעוד המוזיקה הישראלית דודיפדיה.

לכל הפרקים של הפודקאסט לחצו כאן

26/11/2019
הישארו מעודכנים

דודי פטימר
דודי פטימר  |  צילום: 103fm