מילים ולחן
עם דודי פטימר

מטורקיה תיפתח ה...טובה

חשבתם שקורונה זה דיכאון? • חוקר המוזיקה דודי פטימר בפודקאסט מיוחד סביב גל המוזיקה הטורקית שהציף את הארץ בשנות ה־90 • בלעדי לדיגיטל של 103fm


מילים ולחן - עם דודי פטימר

פסטיבל שירי דיכאון: בתחילת שנות ה־90 עברה החל להתפתח 'מתחת לראדר', ז'אנר מוזיקלי חדש במחוזותינו. שירי הנשמה שהגיעו ביבוא ישיר מטורקיה אומנם קוטלגו כשירי דיכאון, אבל הפכו ללהיט בתחנה המרכזית הישנה בתל אביב ובפריפריה.

חוקר המוזיקה דודי פטימר חזר לתור הזהב של מוזיקת הקסטות, והביא לנו את הסיפורים הגדולים מאחורי השירים שכיכבו כמעט בכל בית באותה התקופה. פטימר לא שכח להפתיע אותנו עם ראיונות נדירים, והבטחות מרגשות מהזמרים שכולנו זוכרים כמו אבי ביטר, ליאת בנאי, יוסי עדן, תמיר גל, ועוד רבים וטובים.

ימיה הזוהרים של המוזיקה המזרחית בישראל החלו בסוף שנות ה־70, ובמהלך שנות ה־90 היא כבר ניצבה בגאון על במת המיינסטרים הישראלי. אף אחד לא הכין את כוכבי הזמר של אותם ימים לכניסתה של המוזיקה הטורקית. אומני הז'אנר החדש כמו אבי ביטר,  החלו לככב בסרטים שהפכו לקאלט כמו 'מבט כואב', 'שלום לך סיגל', ו'קורבן האהבה', ובו זמנית החלו לספק שורה ארוכה של להיטים שגרמו לכל מתבגר באותה התקופה להאזין לשירים, ולדמוע מהתרגשות. השמות הגדולים של המוזיקה הטורקית פרצו את כל הגבולות, וכבר מזמן יצאו מהתחנה המרכזית הישנה בתל אביב לטובת מקומות יותר מעונבים כמו היכל התרבות או מועדון הסינרמה.

בפודקאסט החגיגי חזר דודי פטימר לתקופה הזו, וניסה להבין מה גרם לשיר של עופר לוי או זהבה בן להצטייר כשיר דיכאון, ולמה שיר קודר ומלנכולי של אריק אינשטיין לא נתפס כזה, אבל גולת הכותרת של שעת 'שירי הבכי והיגון' היא העובדה שפטימר ראיין בשידור את מיטב כוכבי הז'אנר: אבי ביטר, תמיר גל, משה כהן, ליאת בנאי ויוסי עדן. חלקם נעלמו מתשומת הלב הציבורית במשך שנים רבות, אבל בשיחה מרגשת במיוחדת חזר עימם לתקופת הזוהר שלהם, לביקורות הרבות שקיבלו, ואף בדק מה מעשיהם בימים אלו.

הפודקאסט 'מילים ולחן' לוקח אותנו למסע בעקבות התופעות, הסיפורים, השירים והאמנים שעיצבו את הפסקול הישראלי לאורך שנותיו. דודי פטימר הוא עיתונאי וחוקר מוזיקה, יוזם פרויקט תיעוד המוזיקה הישראלית דודיפדיה.

לכל הפרקים של הפודקאסט לחצו כאן

17/03/2020
הישארו מעודכנים

דודי פטימר
דודי פטימר  |  צילום: מיכל קליינברג