רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
פרופסור רפי קרסו

"אין לי תיאבון, והתרופה שקיבלתי מסרטנת"

האם ייתכן שתרופה שנועדה להסדרת מערכת העיכול עלולה לגרום לסרטן? • אל תאמינו לכל מה שאתם קוראים בגוגל


קיבלתם תרופה מהרופא ולפני שנטלתם אותה בדקתם בגוגל מהן תופעות הלוואי שלה במקום פשוט לקרוא את העלון המצורף? עשיתם טעות; דעו שלא כל מה שכתוב באינטרנט הוא בהכרח נכון. לפעמים מדובר אפילו ב"שטויות במיץ עגבניות".  

"שנים שאני סובל מחוסר תיאבון", כך אמר המאזין חיים בן ה־78 לפרופסור רפי קרסו ב־103fm. ולא, הוא לא יורד במשקל בעקבות כך. "אני מרגיש חולשה מאוד גדולה וכאבים בחזה, וזאת למרות שבדיקות הדם שלי תקינות". לפני כמה שנים ביקר אצל הרופא וזה המליץ לו ליטול 'מוטיליום' על מנת שהאוכל יירד והתחושה תשתפר. "אני אוכל ממש מעט ובכל זאת יש לי גזים ויציאות לא סדירות", סיפר. אז מה הבעיה בעצם? דוקטור גוגל, כמובן. "קראתי באינטרנט ש־30 מ"ג מהכדור הזה יכול לגרום לסרטן".

קודם כל ולפני הכל הבהיר קרסו כי מדובר בפייק ניוז, או בעצם "שטויות במיץ עגבניות. אם זה היה נכון, כל מי שסובל מבעיות גסטרו היה כבר חולה בסרטן. מה גם, משרד הבריאות לא היה מאשר את התרופה אלא אם היה מעוניין להיפטר מכל האוכלוסייה בארץ.

"'מוטיליום' זו תרופה מאוד טובה שגורמת למעיים לעבוד יותר מהר, אבל לא מביאה לתיאבון". אם כן, וללא קשר למה שכתוב בגוגל, כדאי למאזין לנסות שיטה אחרת על מנת להרגיע מעט את מערכת העיכול. "אני מציע לך לקחת זריקות של ויטמין בי12, או לקחת אזנימי עיכול שגורמים לכך שהאוכל יתפרק וייספג יותר טוב", אמר קרסו, ולא יכול היה להתעלם מעניין הגיל: "והרי עם הגיל אנחנו מעכלים פחות טוב את האוכל", הזכיר.

המאזין לא מצליח לעכל את האוכל בצורה תקינה וזה מה שמוביל לעצירות ולגזים. "החיידקים חוגגים, ולכן אתה צריך לקבל את האנזימים עליהם דיברתי וגם להוסיף חיידקים פרוביוטיים שיעזרו לפעילות", סיכם הפרופסור. 

05/04/2019
הישארו מעודכנים

שטויות במיץ תפוחים
שטויות במיץ תפוחים  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image