רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
פרופסור רפי קרסו

אל תלחצו מלחץ הדם

פרופסור קרסו מבקש: נא להישאר רגועים כאשר אתם בודקים לחץ דם • וכן, החשש (המוצדק) בזמן הבדיקה בהחלט יכול לשבש את תוצאות האמת


תסמונת החלוק הלבן מהי? כאשר הולכים לרופא ונלחצים מעצם העובדה שרופא בודק אותנו - רמת לחץ הדם עולה בהתאם; אם כן, מהי הדרך הטובה ביותר לבדוק לחץ דם? האם מדובר בעניין גנטי? ולמה שילוב של מספר כדורים הוא הטיפול הטוב ביותר לבעיה? 

המאזינה שרה (70) סובלת מלחץ דם כל הזמן. "לא מצליחים לאזן אותי למרות שבעבר לקחתי כל מיני כדורים", סיפרה לפרופסור רפי קרסו ב־103fm. כבר חודשיים שהיא נוטלת 50 מ"ג 'לוסרדקס' בערב, ו'לוסרדקס+' בבוקר. "ולמרות זאת, עדיין לא התאזנתי. הייתי בודקת את רמת הלחץ בבית, אבל מרוב פחד כבר הפסקתי". לדבריה, בכל פעם שהיא בודקת לחץ דם, הגוף שלה רועד וקופץ, עד כדי כך שהיא בטוחה שיש לה גם פרקינסון. 

על תסמונת 'החלוק הלבן', שמעתם? "כשבאים לרופא והוא בודק לחץ דם, התוצאה יוצאת הרבה יותר גבוהה", הסביר קרסו, "גם כאשר אדם בודק לעצמו - המספרים יוצאים גבוהים יותר רק בגלל החשש מהתוצאה" אם כן, מחלת הפרקינסון היא אינה הבעיה של שרה. 

בשביל לבדוק לחץ דם מבלי להיות בלחץ, כדאי להיעזר בהולטר - מכשיר שמחברים ליד והוא בודק את רמת לחץ הדם במשך 24 שעות באופן אוטומטי. "אופציה אחרת שתוכלי לנסות באופן חד פעמי היא לקחת כדור הרגעה ולבדוק לחץ דם כמה פעמים במהלך אותו יום". 

"הרופאה הציעה לי לקחת 10 מ"ג 'וזודיפ' בצהריים", הוסיפה שרה, והודתה: "כל הכדורים האלה מרתיעים אותי ממש". 

"הרתיעה שלך לא מוצדקת", הרגיע הפרופסור. לטענתו, כאשר מדובר בלחץ דם יש נטייה לשלב כמה וכמה כדורים - זאת בניגוד למקרים בהם מגבירים את המינון של אותו כדור. "אם למישהו יש כאבים אגיד לו לקחת שני אופטלגין, למשל, אבל בלחץ דם עדיף להוסיף סוגים שונים של תרופות כאשר כל תרופה משפיעה על מנגון אחר והשילוב משפיע".

   

בעיה גנטית?

עוד הוסיפה המאזינה וטענה כי בכלל לא בדקו אותה לפני שקבעו שיש לה לחץ דם גבוה. הייתכן? "לא רופא המשפחה ולא המומחה שהלכתי אליו בדקו אותי. לא עשו לי אולטרסאונד של הכליות, ואני תוהה אולי בכלל יש סיבה מסויימת לרמת לחץ הדם? לאבי היה לחץ דם גבוה, ומגיל 40 גם לי". 

מסתבר שב־80% מהמקרים לא ידועה הסיבה ללחץ דם. "אני לא אומר שזה בסדר או לא בסדר מה שהיה לך עם הרופאים, אבל ברוב הפעמים לא יודעים מה הסיבה לכך", הסביר קרסו, והרגיע: "הסיכוי שיימצאו משהו בעורקי הכליה שלך שואף לאפס". והרי גם בדיקות דם רגילות לא יכולות להעיד אם אכן קיימת היצרות של עורקי הכליה.

"גשי לבדיקת אולטרסאונד של הכליות ובדקי הורמוני דם שיכולים להיות קשורים ללחץ דם גבוה". עם זאת, עצם העובדה שכבר 30 שנה סובלת שרה מלחץ דם גבוה מלמדת כנראה שלא באמת יימצאו משהו בבדיקה הזאת. "יכול להיות שאחרי שלושה שבועות שתיקחי 'וזודיפ' תגיעי לרמה סבירה, אבל אם לא - תצטרכי להוריד כדור אחד ולנסות אחר".

 

עריכה: מיכל דאבי  

12/04/2019
הישארו מעודכנים

Stay cool
Stay cool  |  צילום: Inrgam Image