רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

בדיקת מניעה

למאזינה יש רקע משפחתי מרובה של מחלת הסרטן והיא חוששת: "שלושה כבר נפטרו ושניים חולים עכשיו" • גילוי מקדים מציל חיים


כולנו, לצערנו, מכירים מישהו שחולה או חלה בסרטן ואף נפטר מהמחלה. מה קורה כאשר המחלה פוגעת לא פחות מ־5 פעמים במשפחה אחת? המאזינה ביקשה להיות עם היד על הדופק ולהיבדק כמה שרק אפשר, אך הרופאים מונעים ממנה זאת. האם עליה לדאוג? 

המאזינה אתי בת ה־58 שוחחה עם פרופסור רפי קרסו ב־103fm, וסיפרה כי המחלה הנוראית והמצערת פוגעת בבני משפחתה פעם אחר פעם: "כבר שלושה אנשים מבני משפחתי נפטרו ממחלת הסרטן, וממש עכשיו שניים נוספים חולים בה. אחי נפטר מסרטן הלבלב, אח אחר נפטר מסרטן הריאות למרות שלא היה מעשן, אחותי עברה כריתת שד ועכשיו אחרת חולה בסרטן צוואר הרחם.

"אני עוברת בדיקות באופן קבוע", הוסיפה, "אבל אומרים לי שאת בדיקת הפאפ אני צריכה לעבור רק אחת לשלוש שנים, ואני חוששת שאולי זה המון זמן. הלכתי לעשות ממוגרפיה אחרי שמונה חודשים במקום שנה וחצי, ומכיוון שמדובר בבדיקה עם קרינה, ביקשו שאחתום על טפסים אחרת לא יבצעו לי את הבדיקה".

כפיתרון הציע קרסו למאזינה לעבור בדיקת אולטרסאונד או אמ.אר.איי, והסביר: "בגילך, כבר אין לך שד סמיך כמו אצל נשים צעירות - שאז הממוגרפיה לא תמיד טובה להן. את יכולה לדרוש בדיקת אמ.אר.איי שבה אין קרינה, או אולטרסאונד של השד. חוץ מזה, אין בעיה לעבור בדיקת פאפ אחת לשנה. 

"סרטן צוואר הרחם הוא סרטן שמתפתח לאט, ובדיקה אחת לשנה וחצי או שנתיים זה סביר", הרגיע הפרופסור, אך הוסיף כי הוא אינו מכיר במדויק את הפרוטוקולים של הגניקולוגים, ולכן לא רוצה להגיד דברים לא נכונים, ובכל זאת: "את יכולה לדרוש את הבדיקות".

לבסוף שאלה המאזינה מה אם תעבור את הבדיקות האלה באופן פרטי? קרסו: "בבית החולים 'איכילוב' יש מכון לבדיקות תקופתיות לסרטן. גשי לשם, הירשמי, הפרופסור ייתן לך את רשימת הבדיקות המלאה וגם יבדוק אותך. לאור הסיפור המשפחתי שלך - זה הכי טוב. כך תהיי שקטה", סיכם.

  

עריכה: מיכל דאבי

09/11/2018
הישארו מעודכנים

נלחמים בסרטן
נלחמים בסרטן  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image