רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
פרופסור רפי קרסו

מתקשה לעכל את המצב

המאזין מודאג ממצבה של זוגתו: "בכל ערב היא סובלת מבחילות והקאות" • וגם: האם סיגריה אלקטרונית מזיקה פחות מסיגריה רגילה? רמז: ממש לא


המלצה: אל תלכו לישון אחרי שאתם אוכלים ארוחה כבדה; סיפורו של המאזין כמשל; בהמשך: סיגריות אלקטרוניות: לא מה שחשבתם. 

מאזין עלה לשידור בתכניתו של פרופסור רפי קרסו ב־103fm, וביקש לדעת למה מזה כחודשיים אשתו בת ה30 סובלת מגרפסים ללא הפסקה: "בשעה שלוש היא אוכלת מנת בשר או עוף והולכת לישון צהריים. כשהיא קמה בשמונה בערב - מתחילים הגרפסים ולפעמים אפילו בחילות והקאות. הרופא אמר שאין מה לעבור בדיקות מקיפות כי כנראה שמדובר בקיבה רגיזה - אבל בינתיים היא ממשיכה לסבול".  

"היא לא מעכלת", הסביר קרסו את הבעיה. "לבשר לוקח כמה שעות להתעכל, כך שאם היא הולכת לישון על קיבה מלאה - הקיבה לא מתרוקנת, האוכל מתחיל לתסוס, הגרפסים עולים ויש הרגשה לא טובה. 

"כנראה שיש לה 'גסטרופרזיס', כלומר התרוקנות איטית של הקיבה. האוכל נשאר בקיבה, לא מתעכל ועובר למעי הדק, ולכן אני מציע לפנות לגסטרואנטרולוג או לקנות אנזימי עיכול כמו 'קראון', למשל, ותיקח אותם עם האוכל. לפני שהיא אוכלת צהריים, כדאי שהיא תטחן את הכל בבלנדר כמו שמכינים אוכל לילד קטן, או שתלעס את האוכל ממש טוב ותראה אם זה יקל עליה. אולי היא אוכלת מהר מידי ולא לועסת מספיק. מה גם - אם יש לה עודף משקל  זה בהחלט תורם לעניין העיכול האיטי".

עוד הוסיף קרסו וטען כי יכול להיות שיש סוגי מזונות שלא מתאימים לאישה. "כדאי לבדוק אם יש אוכל שהיא רגישה אליו - וזו בדיקה שמתבצעת באופן פרטי. בנוסף, הייתי מציע לה לאכול קציצות עם פירה או אורז, וגם אז - לא לאכול הרבה. אולי זה מה שיעזור לה להרגיש יותר טוב".

  

אותה גברת בשינוי אדרת

שאלה נוספת ששאל המאזין היא: "האם סיגריה אלקטרונית מזיקה יותר מסיגריה רגילה?"

ובכן, בניגוד למה שמספרים לכם - מדובר על 'אותה גברת בשינוי אדרת' כפי שטען קרסו. "אומנם יש סוגים שונים של סיגריות אלקטרוניות, אבל אני יודע שרובן מכילות ניקוטין והנזק הוא אותו נזק. אומנם באלקטרונית יש חומרים אחרים מאשר בסיגריה רגילה, אבל זה להחליף רעה באחרת, ולכן גם רשויות הבריאות בהרבה מדינות מתנגדות לזה".

ומה עם מדינות שדווקא מעודדות שימוש בסיגריות אלקטרוניות? מכאן עולה חשש לאינטרס כלכלי ו"די לחכימא ברמיזא", כפי שהיטיב לסכם זאת הפרופסור.

  

עריכה: מיכל דאבי

16/11/2018
הישארו מעודכנים

גסטרופרזיס?
גסטרופרזיס?  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image