רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
פרופסור רפי קרסו

גם הרגל צריכה מנוחה

מאזינה: "למה הרגליים והידיים שלי נרדמות כל הזמן?" • קרסו: "יכול להיות שהסיבה היא אנמיה"


לילה טוב: מאזינה סיפרה כי הידיים והרגליים שלה נרדמות בתדירות גבוהה. האם זה קשור לישיבה ממושכת כחלק משירותה הצבאי? פרופסור קרסו עם כל הפתרונות.

המאזינה רז, חיילת בת 19 אשר משרתת באילת, שוחחה עם פרופסור קרסו בתכניתו ב־103fm וסיפרה: "עוד לפני שהתגייסתי הידיים והרגליים שלי היו נרדמות לעיתים קרובות. אם אני לא מזיזה את הרגל במשך דקה - היא נרדמת ואני מרגישה עקצוצים ונמלולים.

"עכשיו בצבא המצב החמיר. אני יושבת ישיבה ממושכת וההירדמויות נהיו גרועות יותר. לאחרונה אף התחילו לי כאבי ברכיים, וחולשה בידיים וברגליים. כואב לי גם כשאני יושבת וגם כשאני שוכבת. מבחינת פעילות גופנית, לפני הגיוס רקדתי במשך שנים רבות, ועכשיו אני מתאמנת בחדר כושר פעמיים בשבוע".

"את בחורה צעירה ולא חולה", אמר קרסו, "יכול להיות שבגלל חוסר תנועתיות או בגלל שיש לך שינויים בעמוד השדרה, את חווה את ההירדמויות. את צריכה לבדוק את הכיסא שעליו את יושבת רוב היום בצבא. אולי תצטרכי להשקיע בכרית אורטופדית שתיקחי לתורנויות בצבא או כל דבר אחר שייתן לך תמיכה טובה. אם את יושבת בצורה שלא טובה לגב - הרגליים והידיים נרדמות, והכתפיים שמוטות, כך שלדעתי מדובר בסביבת העבודה שלך".

המאזינה הוסיפה וסיפרה: "הבעיה היא שההירדמויות קורות גם בבית ולא רק בצבא, שאגב הכיסא שם די נוח. שלחו אותי לבדיקת נוירולוג והוא לא מצא כלום. יכול להיות שיש קשר לכלי הדם שלי?"

"יכול להיות, אבל אז היית צריכה להיות בת 60 ולא בת 19", השיב קרסו. "לדעתי זו בכל זאת בעיה תנוחתית או של פעילות גופנית. אני ממליץ לך להיבדק אצל אורתופד שייראה מה קורה בעמוד השדרה שלך. הבעיה עם אורתופד בצבא זה שהוא בדרך כלל רואה דברים רציניים יותר, כך שאם מישהו מגיע אליו עם בעיה של הירדמויות ברגליים, הוא עונה 'אוקיי זה יתעורר', כלומר ההירדמויות זה לא דבר שמדליק נורה אדומה. זאת בעיה שפוגעת באיכות החיים אבל היא לא מסוכנת.

"יש אנשים רזים שהמגע של הישבן על הכיסא גורם ללחץ על העצבים. ומתי באמת מרגישים שהרגליים נרדמות? כאשר יש לחץ על העצבים, חוסר תנועה או שיש בעיה בזרימת הרגליים לדם. כשאת מרגישה נמלולים ועקצוצים, קומי וזוזי מעט".

   

"בחורות צעירות מפסידות דם במהלך המחזור"

בעברה ביקשה המאזינה לתרום דם, אך סורבה כיוון שהיה חסר לה המוגלובין.

"יכול להיות שבאמת חסר לך ברזל", הסביר קרסו, "אם יש לך אנימיה, זה יכול להוות גורם לכל התלונות שלך. אני מציע לך לערוך בדיקות דם ולבדוק ברזל, ויטמינים, חומצה פולית ולראות האם יש לך אנמיה. 

"בחורות צעירות מפסידות דם במחזור, ואם מפסידים דם ולא אוכלים הרבה בשר, אז חסר ברזל. אם לא משלימים את הברזל, זה בהחלט יכול לגרום לנמלולים ולהירדמויות עליהן סיפרת".

  

עריכה: מיכל דאבי

08/06/2018
הישארו מעודכנים

"אם אני לא מזיזה אותן במשך דקה - הן נרדמות"
"אם אני לא מזיזה אותן במשך דקה - הן נרדמות"  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image