רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
פרופסור רפי קרסו

כואב? תתחילו ללכת.

האם ייתכן שכאבי הרגליים גוברים כשהרגליים במנוחה, ומתמתנים רק כאשר הן עובדות ונמצאות בפעולה? חד משמעית כן • ימי מחלה למנוחה? לא במקרה הזה


חולים בדלקת עצבים סוכרתית - שימו לב: אם כואבות לכם הרגליים ואתם חווים הפרעה בתחושות, כדאי שתתחילו להפעיל את הרגליים ולא - למשל, לשבת ולחכות שהכאב יעבור מעצמו, והרי "כשהרגליים נחות, הכאבים מתחילים", אמר קרסו. 

בעלה בן ה־80 של המאזינה זהבה הוא חולה סוכרת שמקבל אינסולין. ב־103fm סיפרה זהבה לפרופסור רפי קרסו כי לא מזמן קיבל בעלה כדור ניסיוני חדש שגורם לסוכר להיפלט בשתן והשפיע עליו מאוד לטובה. למרות הצלחת הכדור, בכל פעם שבעלה עולה במדרגות הביתה זה הופך ל"סיוט עבורו", לדבריה. 

"הרפלקסים שלו טובים - מה גם שלפני שלושה שבועות הוא עבר בדיקות כלליות והרופא אמר שהכל בסדר", אמרה. הבעיה היא שהכאבים ברגליים שהוא חש חזקים במיוחד ומפריעים לו מאוד. "זה נורא. כשהוא שם את הרגליים על השולחן אז המצב קצת יותר טוב, אבל לרוב הוא ממש סובל". 

האם הסוכרת היא-היא הגורם לכאבי הרגליים? בהחלט כן. "אני מניח שיש לו דלקת עצבים סוכרתית", אמר קרסו, "והדלקת יכולה לגרום לכאבים והפרעות בתחושה ברגליים ובעוד כל מיני דברים". עוד אופייני לדלקת זה כאשר הרגליים בפעולה - התחושה היא טובה, אבל ברגע שהרגליים נחות או שמניחים עליהן משקל כמו כשעולים במדרגות, למשל, מתחילים הכאבים. "אם התחושה ממש קשה צריך לפנות לנוירולוג ולראות אם זו אכן האבחנה".

בהמשך סיפרה המאזינה שכשבן זוגה יושב וצופה בטלוויזיה הרגליים שלו קופאות, אבל אם הוא מניח אותן על השולחן במרחק מה אחת מהשנייה הוא מרגיש הקלה. מה גם, לפעמים הוא חש סחרחורות קלות. "אם כן, יכול להיות שיש לו גם בעיה של ניקוז ורידי", אבחן הפרופסור. "בכל פעם שהרגליים פועלות הוא נוהג ומזיז אותן על הגז והברקס במכונית אז הוא מרגיש טוב, וגם כשהרגליים למעלה על השולחן הזרימה הוורידית שלו יותר טובה. לעומת זאת, ברגע שהן יציבות - זרימת הדם פחות טובה. 

"לכו לנוירולוג שיעשה לו בדיקת עצבים ברגליים וגם ללא כל קשר פנו לרופא כלי דם. בנוגע לסחרחורות - זה מגיע מעמוד השדרה הצווארי וזה קיים אצל הרבה אנשים - גם כאלה שהרבה יותר צעירים ממנו", הרגיע קרסו.

 

עריכה: מיכל דאבי  

15/03/2019
הישארו מעודכנים

"הכאבים עזים. זה סיוט"
"הכאבים עזים. זה סיוט"  |  צילום אילוסטרציה: Inrgam Image