103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
מיכל דליות

"בתי השחיינית צורחת בזמן ההתעמלות הביתית"

האם: בתי מתאמנת מול הטלוויזיה וצועקת לכיווני - אמרתי לה שזו הבחירה שלה • דליות: "מה שאת עושה מעליב - לו הייתי בתך הייתי נושכת לך את האצבע"


מגפת הקורונה העולמית, אשר עצרה את שגרת חיינו, פגעה לא מעט גם בילדים ובצעירים. אחת מהן, ספורטאית מקצועית רק בכיתה ה', נאלצה לנטוש את הבריכה שאותה פקדה לפחות 4 פעמים בשבוע ואת המדריכה שאותה היא אוהבת, לטובת אימונים ביתיים, מול הטלוויזיה. ולכך, כפי ששמעה מיכל דליות בתוכניתה, יש גם השלכות.

המאזינה שעלתה לשידור בתוכניתה של דליות סיפרה כיצד המצב השפיע על בתה, בת 11 וחצי­­: "היא עצמאית, חכמה ומוכשרת", סיפרה בגאווה, והוסיפה כי "בחודשים האחרונים, בזמן ההתעמלות, היא צורחת ש'לא מקשיבים לה בבית', וש'אף אחד לא מבין אותה'". על פי המאזינה, בעת שהיא מתאמנת היא צועקת, בין השאר, "אף אחד לא אוהב אותי", "קשה לי", "נמאס לי" ועוד - כאשר ה'מיצג' מתקיים רק כאשר האם נמצאת בסביבתה. " היא אפילו מסתכלת לי בעיניים ונושכת את עצמה", אמרה.

המאזינה המיואשת הוסיפה כי בתה דורשת שהיא תהיה לצדה בזמן הפעילות הספורטיבית - גם כשהיא לא נמצאת בבית. "כשאני יוצאת מהבית היא צורחת ומבקשת שמישהו מהבית יתקשר. אני מסבירה שאני עסוקה ולא יכולה להגיע לבית, ושכך היא בחרה להתנהג", אמרה. עוד סיפרה כי שמחת החיים של בתה פחתה בתקופה האחרונה, אם כי בפן הלימודי היא נשארה תלמידה "מצטיינת ושאפתנית". היא הוסיפה: "כל היום היא ילדה נורמטיבית לגמרי, פחות או יותר".

בניסיון להקל על מצבי הרוח הקיצוניים של בתה, המאזינה הציעה לרשום אותה לבריכת שחייה חדשה, מאחר וזו הקודמת שבה התאמנה טרם נפתחה. בתה של המאזינה, עם זאת, הודיעה כי תחזור לאימוני השחייה אך ורק בבריכה שבה התאמנה קודם לכן. "היא פשוט קשורה למאמנת שלה", הסבירה, ושאלה: "איך אנחנו אמורים להגיב?"

מיכל דליות האזינה לדברי המאזינה בקשב רב ובאמפתיה: "מסכנונת, מסכנונת. לא סתם אומרים 'נפש בריאה בגוף בריא'". היא הצביעה על הקשיים שמהם בתה סבלה, כנראה, בתקופת הקורונה: "להתאמן 4 פעמים בשבוע, להיות מוצפת בהורמונים של הישגיות, של תחרותיות, של הנאה, ובתוך הקורונה גם להתאמן וגם לשמור על תפריט - זה ללא ספק יוצא דופן". דליות הוסיפה כי התנהגותה של הילדה נובעת מרצון לתשומת לב. "זו לא ילדה שהיית אומרת עליה שהיא בדיכאון", אמרה, והסבירה: "היא עושה הכול לכבודך ולמענך. היא נושכת את עצמה רק כשאת מסתכלת עליה. היא אומרת 'תסתכלי. שימי לב אליי. אני עושה דברים שיפעילו אותך', שיגרמו לך לראות אותה".

דליות המליצה למאזינה להציב לבתה שתי ברירות, ולאפשר לה לבחור ביניהן: להפסיק את האימונים הביתיים, או לאפשר לה להמשיך עם האימונים, ולציין בפנייה כי הערותיה פוגעות בה, מעליבות ומדאיגות אותה. "את יושבת ליד המיטה שלה, נוגעת לה ברגל ואומרת לה 'בת אהובה שלי, בזמן האחרון, מאז שאת לא בבריכה, את מתאמנת וצורחת. יכולים לקרות פה שני דברים - שלא אסכים לאימונים האלה, או שתמשיכי ושתדעי שאת יכולה להמשיך לצעוק אבל אני לא מגיבה לזה יותר'", אמרה, "תגידי לה: 'אין לי מה לעשות עם המשפטים האלה שלך'".

לסיכום, אמרה למאזינה כי עליה לשבת יחד עם בעלה ולחשוב על הדרך שבה הם נוהגים כלפי התנהגות זו. "גם אם אחר כך זה יקרה 15 פעם - 15 לפחות - יכול להיות שהיא תפסיק לצעוק", חתמה.

בשולי השיחה, הוסיפה מיכל דליות מסר חשוב למאזינה ודרכה לכלל ההורים: "בבקשה תפסיקי להגיד לילדים 'אתה בוחר לעשות את זה'. אני ממש מבקשת ממך. זה הכי מעצבן בעולם שיכול להיות. ילד קטן לא מודע לזה שזו הבחירה שלו, וגם מבוגרים. זה לא מודע, זה פנימי, זה לא במזיד". דליות ציינה כי "הייתה לה שנה קשה, רע לה, היא מוציאה את זה. להגיד לה 'את בוחרת לצעוק' - אני הייתי נושכת לך את האצבע אם הייתי הבת שלך. זה נורא מעצבן! זה נורא מעליב!"

האמור באייטם זה מבטא את הדעה האישית של השדר/ת והוא אינו מובא כתחליף לקבלת ייעוץ פרטני מבעל מקצוע המתמחה בתחום, ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה ושימוש שנעשים על בסיס התכנים המופיעים באייטם הינה באחריות המשתמש/ת בלבד.
04/06/2021
הישארו מעודכנים

מיכל דליות
מיכל דליות  |  צילום: 103fm