103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
מיכל דליות

שלום לגננת, לגן

דילמה: האם להעלות את הילד לכיתה א' או להשאיר אותו שנה נוספת בגן? • מיכל דליות: "אין ספק שיש ילדים שלא מוכנים עדיין לבית הספר. מסכנים"


בעוד פחות משלושה חודשים תחל שנת הלימודים החדשה, ויש מי שעדיין לא בטוח אם בכלל יפתח את השנה יחד עם שאר הילדים. לא מעט הורים מתלבטים האם להעלות את ילדיהם לכיתה א', או דווקא להשאיר אותם שנה נוספת בגן ולתת להם עוד שנה של משחקים בארגז החול; מיכל דליות עם המדריך המלא להורה המתלבט. 

"אני לא יודעת האם להעלות את בני בן ה־5.5 לכיתה א'", כך אמרה המאזינה מעיין בשיחה עם מיכל דליות ב־103fm. "הילד הוא ילד עם ביטחון שיודע לדבר וגם מתמצא בעברית ובחשבון, אבל לפעמים הוא מתנהג באופן ילדותי ומתעצבן בקלות". לדבריה, גם אם נוגעים בו בטעות הוא "לוקח את זה קשה מדי.

"עד לפני כמה ימים לא הייתה לי דילמה והייתי בטוחה שאשאיר אותו בגן, אבל לאחרונה נודע לי שבבית הספר נפתחות כיתות קטנות של 20 ילדים בכל כיתה - מה שבהחלט יעזור לו לקבל יחס אישי יותר", הוסיפה מעיין, "מה גם, המחנכת תהיה מי שחינכה את בתי הגדולה במשך שנתיים. כל הקלפים נטרפו".

והרי מדובר בדילמה רצינית שיכולה להשפיע על הילד לשנים רבות. האם עדיף לזרוק אותו למים ולקוות שהמצב יסתדר מעצמו, או שאולי להמתין בסבלנות, לאפשר לילד להתבגר עוד שנה בעולם המוגן של גן הילדים ובמהלך השנה לעזור לו לווסת את חושיו - כי אולי בכלל התפרצויות הזעם נובעות ממזג קצר ולאו דווקא מילדותיות. "אם היית משאירה אותו עוד שנה בגן, הייתה לך שנה נוספת לרדת לעומק העניין ולהבין ממה זה מגיע", הסבירה דליות. 

חוץ מזה, אם מחליטים להשאיר את הילד בגן - לכשיתחיל את הלימודים הוא תמיד יהיה בין הגדולים בכיתה, ובגלל שמדובר בבן זכר זהו עניין חיובי למדי. מיכל: "בנות מתפתחות הרבה יותר מהר מאשר בנים, ולכן כשבת מגיעה לגיל 12 ורוב הילדים בכיתה יותר קטנים ממנה - זה ניכר. בנים, לעומת זאת, מתפתחים הרבה יותר מאוחר כך שההבדל בגילים עובר הרבה בצורה חלקה. 

"פעם לא הייתה דילמה. כל מי שנולד באותו שנתון מהיום הראשון בינואר עד היום האחרון בדצמבר עלה לכיתה א'. לא היה איפה להשאיר את מי שלא היה מוכן. אין ספק שלא כולם היו מוכנים לכיתה א' וזה בא לידי ביטוי בהמשך השנים בבית הספר. מסכנים.

"דברי עם המורה", הציעה דליות, "ודאי שבנך יהיה בכיתה שלה, וחשוב מאוד שיהיה לה ברור שלעולם לא תשווה בינו לבין אחותו". לדברי מיכל, השוואה בין אחים היא אחד מהדברים הכי קשים שעושים לילדים ולכן אסור, פשוט אסור, להשוות בין ההצלחה של כל אחד מהם. מורים והורים - לתשומת לבכם.

שלושה חודשים נותרו עד לתחילת שנת הלימודים הבאה. בזמן הזה המאזינה חייבת לפנות להדרכת הורים ולעבוד על ההתפרצויות של בנה. "בהדרכה יכירו אותך ואת הילד טוב יותר ויחליטו איזה טיפול לתת לו", אמרה מיכל, "ורק בהדרכה יבינו טוב יותר מה קורה בבית". לטענתה, התנהגויות של ילדים יושבות על מערכות יחסים, ולכן יש להבין את מערכת היחסים שלו בבית מול הוריו ומול אחותו.

"מתי הוא רגוע? מתי נשרף לו הפיוז? איך הוא מייחד את עצמו? התפקיד שלכם זה לחקור את המצבים האלה ולעזור לו לווסת אותם". וכן, בהחלט יכול להיות שהילד מתעצבן כי זה האופי שלו או שבכלל קיבל את המזג החם בגנים, אבל קל יותר לבדוק את מערכות היחסים בבית, כך שבתור התחלה צריכים להתחיל מהנקודה הזאת. "ההורים יכולים לייצר שינוי", סיכמה דליות. "יש לך כמה חודשים לעזור לילד לטפל בעצמו ולחזק את הדברים שצריכים חיזוק. יאללה, גשי לעבוד". 

  

עריכה: מיכל דאבי 

31/05/2019
הישארו מעודכנים

צילום: הדס פרוש/פלאש90