רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
פרופסור רפי קרסו

הנזקים של המים המותפלים

מפחיד: מסתבר שבמים שאנו שותים כמעט ואין מגנזיום - והוא, כידוע - הו כה חיוני לגוף • מה אפשר לקחת במקום? • שאלות מאזינים


כמדי שבוע פרופסור רפי קרסו השיב לשאלות ששלחו לו המאזינים, והפעם: איזה תרופה הכי יעילה לטיפול בחרדות? האם מולטי ויטמין יכול להזיק למי שנוטל אותו? וממה נובעים כאבי פרקים?

'אני בן 39, בריא, לא עושה ספורט והתזונה שלי ממוצעת - לא גרועה אבל גם לא אידיאלית. אני לוקח כל יום מולטי ויטמין להשלמת פערים. האם אפשר להמשיך עם זה או שזה יכול להזיק בטווח הרחוק? שמעתי שיש מחקרים סותרים בנושא ואשמח לעצתך. בנוסף, בכל יום אני לוקח 400 מ"ג מגנזיום. זה בסדר?'

לדברי קרסו, מולטי ויטמין לא יכול להזיק, ובכל זאת: "אני מציע לך לקחת בכל פעם ויטמינים מחברה אחרת. כל חברה שמה בוויטמינים שלה תרכובות אחרות, הרכבים אחרים של ויטמינים, יסודות וחומרים שהגוף צריך בכמויות מזעריות. אם כן, עדיף לגוון.

"לגבי המגנזיום, לצערי - חלק גדול מהמים במדינת ישראל הם מים מותפלים, ובמים כאלה חסר מגנזיום. 400 מ"ג ליום זה בסדר". 

*****

'מכל משפחת התרופות של ה-SSRI, איזה תרופה הכי יעילה לחרדות ומחשבות טורדניות?'

"כל התרופות מהמשפחה הזו הן תרופות טובות לחרדות ולמחשבות טורדניות", השיב קרסו. "לטיפול בחרדות צריך לקחת מינונים יותר קטנים - עד 30 מ"ג, תלוי איזה כדור. למחשבות טורדניות והתנהגות כפייתית צריך לקחת כמויות כפולות או משולשות. הפסיכיאטר יודע בדיוק כמה ואיך לתת". 

*****

'האם כאבי פרקים ממושכים מגיעים כתוצאה מדלקת או ממחלה אוטואימונית?'

תחילה הסביר הפרופסור כי מחלה אוטואימונית היא מחלת פרקים קשה, אשר פוגעת בכל אדם באופן אחר - תלוי בגיל. "יש הרבה אנשים שסובלים מכאבי פרקים שהמקור לכך הוא אוסטאוארטריטיס - דלקת פרקים ניוונית שהסיכויים לחלות בה עולה עם הגיל. לאנשים בני 30 יש 50% סיכוי לחלות בה, ואילו לאנשים בני 90 יש 100% סיכוי לחלות בה. אצל כולנו בשלב כזה או אחר, עם ההזדקנות, הפרקים מתנוונים, נשחקים וגורמים לכאבים".

*****

'האם אפשר לקחת ויטמין בי 12 - ללא מרשם, אם מרגישים חולשה? ואם כן, כמה כדאי לקחת?'

"אפשר לקחת את הוויטמין הזה, אבל אולי זה בכלל לא מה שחסר לך", השיב קרסו והסביר כי יכול להיות שהחולשה נובעת כתוצאה מחוסר בחלבון, למשל. "אם מרגישים חולשה צריך ללכת לרופא, לעשות בדיקות כלליות ולבדוק שלא חסר דם ויש אנמיה, חלילה, או לבדוק אם חסר ברזל. במקרה שבו באמת חסר ויטמין בי 12, צריך לקחת אותו והוא יכול לעזור.

"עקרונית, לא צריך מרשם בשביל הוויטמין הזה. יש כדורי מציצה ואפשר לקחת אחד ביום, אבל שוב - אם זה לא מה שחסר לך, זה מיותר. אני מציע לך ללכת לרופא, להגיד לו שאתה מרגיש חולשה ולבדוק את כל מה שאמרתי".

  

עריכה: מיכל דאבי

28/12/2018
הישארו מעודכנים

פרופ' רפי קרסו
פרופ' רפי קרסו  |  צילום: רמי זרנגר