רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
פרופסור רפי קרסו

הסוף לבדיקות התקופתיות?

מאזין מבולבל: "הרופא אסר עלי לעשות בדיקות תקופתיות" • פרופסור קרסו נדהם: "מה?! בחיים לא שמעתי דבר כזה"


בכל פעם אנחנו שומעים כמה חשוב להיות במעקב על הבריאות שלנו וללכת לבדיקות שיכולות להוביל לגילוי מוקדם ואף להציל חיים; מה קורה אם וכאשר הרופא עצמו אוסר על המטופל לעבור בדיקות? נשמע מוזר ואף תלוש מהמציאות? ובכן, כך קרה למטופל המבולבל שהתקשר לפרופסור רפי קרסו על מנת לפתור את הסוגייה. 

המאזין איתן בן ה־69 נוהג באופן אחראי ובכל שנתיים עובר בדיקות תקופתיות. אז זהו - שלא עוד - או זה לפחות מה שאמר לו הרופא: "סגרו את המקום בו עברתי את הבדיקות, כך שהלכתי לרופא המשפחה שלי, והוא בתגובה אמר לי שאסור לי יותר לעבור אותן כי כל הנתונים עלי כבר כתובים בתיק הרפואי שלי", סיפר לפרופסור רפי קרסו ב־103fm. 

"מה?!", התפלא קרסו, "אסור לך? זאת הפעם הראשונה שאני שומע דבר כזה. ועדיין - אם אנסה לפרש את מה שהוא אמר, כנראה שהתכוון לכך שאם אתה רוצה לעשות את הבדיקות באופן פרטי, לך לבית החולים איכילוב, למשל, שלם את המחיר ועשה את הבדיקות על חשבונך - כלומר אל תבקש את המימון מקופת החולים. 

"הרופא מצידו יעשה לך פעם בשנה בדיקות שייראה לנכון לעשות לך. אבל אסור? זה בפירוש לא נכון", טען בתוקף. ייתכן בכלל שמדובר בחוסר הבנה בין הצדדים או שבכלל "הרופא היה עצבני. בכל מקרה, אין שום סיבה שייאסור עליך. הרופא עצמו הרי לא מממן את זה".

      

מה שכן - מסתבר כי לרופא משפחה אסור להפנות מיוזמתו מטופל לבדיקות במקום פרטי שבו עושים את הבדיקות באופן קיבוצי, מתוכנן ומאורגן כי יש את כל הבדיקות בקופת חולים. "אם הרופא ימליץ ללכת לבדיקות כאלה, יבוא המטופל וידרוש את הכסף מהקופה. מזה הם מפחדים ולכן ההוראה הזאת. כך שיכול להיות שלא הבנת אותו נכון". 

אם כן, לא רק שמותר לעבור בדיקות תקופתיות, אלא רצוי. פרופסור קרסו הסביר כי מדובר בחיסכון בזמן שמשלמים עבורו כסף. "בפעם אחת בודקים את העיניים, השמיעה, הלב, הדם, הבטן ועוד. בכמה שעות מסיימים את הכל ולא צריכים לרוץ מרופא לרופא. אם אתה בפנסיה, אתה יכול לעשות את הבדיקות דרך הקופה.  

"שכח מהמילה 'אסור'", סיכם קרסו, "באחריות שלי - למרות שאני לא הרופא שלך, מותר לך". 

  

עריכה: מיכל דאבי

11/01/2019
הישארו מעודכנים

מותר ואף רצוי.
מותר ואף רצוי.  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image