רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
מיכל דליות

"אני מחליפה מצעים פעמיים בלילה אחד"

הילדה לא מוכנה לישון עם טיטול אבל ממשיכה להרטיב במיטה? • מה הבעיה, פשוט שימו לה אחד • מיכל: "לפעמים אין ברירה"


האם גיל שלוש האיום הוא אכן כל כך נורא? אם ב'איום' הכוונה לכך שצריך לכבס את המצעים בכל יום מחדש בגלל שהילדה מסרבת לשים טיטול בלילה ועדיין מרטיבה במיטה - אז כנראה שכן; מיכל דליות ממליצה: למדו את ילדכם איך פועלת שלפוחית השתן. 

במכתב שנשלח לתוכנית של מיכל דליות ב־103fm נכתב כך: 'כבר שנה שבתי בת ה־3 גמולה מטיטולים במהלך היום. לפני שבועיים היא פתאום החליטה להוריד את הטיטול גם בלילה, ולא מוכנה בשום אופן לשים אותו. לטענתה, היא לא תינוקת יותר אלא ילדה גדולה, ולכן לא צריכה טיטול בזמן השינה. הבעיה היא שהילדה עדיין מרטיבה בכל לילה. אנחנו מחליפים לה את המצעים - ולפעמים אפילו פעמיים בלילה אחד. 

'מצד אחד אני לא רוצה לגרום לה לתחושת כישלון, אבל מצד שני אנחנו רוצים לחזור לישון שינה רציפה. מה גם, אני לא עומדת בקצב של הכביסה. בכל ערב היא נכנסת למיטה בשעה 7:30, וכמה שעות אחרי זה מתעוררת בבכי כי היא רטובה. מה נוכל לעשות?'

דבר ראשון שצריך להסביר לילדה, לפי מיכל, זה שטיטולים לא נועדו אך ורק לתינוקות אלא אפילו לילדים יותר גדולים בני חמש. בנוסף, יש להמחיש לה כיצד פועלת שלפוחית השתן - מה שיעזור לה להבין מה קורה לה בלילה. "קחי אותה למטבח, העמידי אותה על שרפרף, שימי כוס בכיור ומלאי במים", אמרה מיכל, והסבירה בדיוק למה: "תאמרי לילדה שהכוס בכיור היא כמו השלפוחית שלה. כשהיא שותה מים ואוכלת מרק היא ממלאת את השלפוחית - בדיוק כמו שקרה לכוס, וברגע מסויים הכוס עולה על גדותיה ונשפכת - וכך גם השלפוחית. 

"'בבוקר את מרגישה דגדוג בבטן ורצה לשירותים', אמרי לה, 'אבל בלילה השלפוחית שלך מלאה ואת לא מרגישה את זה כי הגוף שלך ישן. ולא, זה לא בגלל שאת תינוקת אלא פשוט בגלל שאת ישנה חזק וחולמת חלומות נעימים וטובים'". ולמרות ההתעקשות של הילדה - אין ברירה אלא להחליט עבורה במקרה זה. "אנחנו הרי רוצים שהיא תעשה פיפי ולא רוצים שהיא תעיר אתכם בלילה. אם כן, פשוט שימו לה טיטול".

אבל עוד לפני כן כדאי ליידע את הילדה על הפעולה הזאת. "'לפני שתלכי לישון, בשקט בשקט ומבלי שתרגישי, אלביש לך טיטול. חשוב לנו שתשני כל הלילה"'. ומה אם הילדה תתנגד בתוקף? במקרה הזה, תסביר לה אמה כי "'אין ברירה. אני מחליטה. אי אפשר לכבס מצעים כל לילה מחדש, וזה גם לא בריא שאת מתעוררת כל הזמן. בבוקר ישר תורידי את הטיטול כמו גדולה, וזהו'. 

"מדבריך נשמע שהילדה היא מאוד עצמאית", המשיכה מיכל, "כך שאת יכולה לנסות אופציה אחרת ובה היא לא תעיר אתכם, ואם היא תתעורר היא תחליף בגדים בעצמה, תפרוס מגבת על הסדין הרטוב ותחזור לישון. כך לא תצטרכי לקום ולהחליף לה מצעים, וגם אולי היא תסכים בדרך הזאת, הרי אם היא גדולה - אז שלא תעיר אתכם". 

   

עריכה: מיכל דאבי

08/03/2019
הישארו מעודכנים

בתקווה ללילות שקטים ויבשים
בתקווה ללילות שקטים ויבשים  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image