רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
מיכל דליות

הרטבות לילה: למה זה קורה?

מיכל דליות הקריאה מסרון של אם מודאגת שבנה בן ה־5 עדיין מרטיב במיטה: 'האם עלינו לשחרר ולא להעיר לו יותר?'


הילד מרטיב בלילה? אל תתביישו; מסתבר כי הרטבת לילה היא תופעה נפוצה למדי שפשוט לא מדברים עליה, וסביר להניח שבבניין שבו אתם גרים יש לפחות עוד ילד אחד שסובל מכך. 

במכתב שנשלח למיכל דליות נכתב כך: 'יש לי ילד בן 5 שעדיין עושה פיפי במיטה. ניסנו הכל - אפילו להעיר אותו באמצע הלילה, אבל כלום לא עוזר. האם לשחרר?'

"אני שמחה שהנושא עלה, ותודה למי ששלח את המכתב", השיבה מיכל והסבירה כי הרטבת לילה זה משהו שקורה, אך מוכחש. מסתבר שלפחות עשרה אחוזים מהילדים מרטיבים בלילה. "עשרה אחוזים זה המון. בכל בניין רב קומות יש לפחות שני ילדים כאלה", אמרה. "זה לא עונש, לא קללה ולא צרה צרורה. זה כמעט בנורמה וזה קורה מהרבה מאוד סיבות. 

"צריך לעשות בדיקה. עדיף שהילד לא ידע אפילו למה בודקים אותו, אבל חייבים לראות שהכל תקין מבחינה רפואית בצנרת ובשלפוחית השתן", הציעה דליות. אם הבדיקות יוצאות תקינות, נראה שההרטבה מגיעה ממקום אחר, או בעצם - פסיכולוגי. "אני מכירה ילדים שעשו פיפי במיטה גם בגיל 11. כשמספרים לי על העניין הזה, אני תמיד שואלת אם יש מישהו במשפחה שגם כן סבל מהרטבת לילה", כי זה - ובכן, ככל הנראה בעיה שעוברת בגנים. 

לדברי מיכל, יש ילדים שישנים כל כך חזק ששום דבר לא מעיר אותם - גם לא העובדה שהם עושים פיפי על עצמם. במרפאה של ד"ר ברוך קושניר מנסים לטפל בהרטבה בעזרת פעמון שמעיר את הילד בכל פעם שהוא מתחיל טיפה להרטיב, ועדיין "יש ילדים שהפעמון לא מעיר אותם אלא רק את ההורים שלהם", סיפרה מיכל.

אז האם במקרים כאלה - אחרי שכבר ניסו הכל, ההורים צריכים לשחרר מהילד? אם תשאלו את מיכל, חד משמעית כן. "לא הולך לילד, לא מצליח לו. יכול להיות שהרפלקס שאמור להעיר אותו בלילה עדיין לא מספיק בשל. אני מציעה לשחרר - גם מבחינה רגשית, ולהסביר לו שהרבה ילדים מרטיבים, רק שאף אחד לא מדבר על זה כי זה מאוד אישי. 

"בבוקר כשהוא מתעורר רטוב, שיוריד את הפיג'מה ואת המצעים ויזרוק אותם למכונת כביסה. נכון, זה המון כביסה, אבל מה יותר חשוב - הכביסה או הבריאות הנפשית של הילד?", שאלה והיטיבה לסכם: "הוא צריך לקבל את זה כמשהו טבעי. כמו שלאחד יש נזלת - לשני בורח פיפי". לא יכולנו לנסח את זה יותר טוב. 

   

28/12/2018
הישארו מעודכנים

זה לא בושה.
זה לא בושה.  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image