רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

זהירות - ריטלין?

האם ריטלין יכול לגרום לתופעות לוואי עתידיות? • וגם: הגנב השקט של הראייה, או גלאוקומה אם תרצו


לא מעט ילדים נוטלים ריטלין שעוזר להם להתרכז בלימודים מעט יותר ולשפר את ההישגים; אחת הבעיות היא שהכדור גורם לחוסר תיאבון ולחוסר בשינה, כך שעולה חשש מהשפעתם של הכדורים בעתיד; קרסו: "אין סיבה לדאגה". 

המאזינה סיפרה על בנה בן ה־30 שלומד רפואה, ועל מנת להתרכז בלימודים ולהצליח בבחינות הוא נעזר בריטלין. "יש לו עוד שנתיים להמשיך ללמוד, אבל הוא חושש שאולי הכדור הזה יעשה לו נזקים בעתיד. כרגע תופעות הלוואי הן שהוא סובל מחוסר שינה ומחוסר תיאבון, אבל הוא מסתדר עם זה. נכון לעכשיו, הוא מוטרד לגבי העתיד".

"אין שום סיבה שיהיו לבנך תופעות לוואי בעתיד", הרגיע קרסו, אך ביקש להדגיש כי הוא לא באמת יוכל להפסיק ליטול את הכדור בעוד שנתיים. "בתור רופא, אחרי הלימודים, הוא ייצטרך לעבוד בבוקר בבית החולים ובלילה ללמוד לבחינות שלב א', אחר כך לבחינות שלב ב', להכין סמינריונים למחלקה, להכין ביקורים וללמוד על החולים שלו - כך שאני ממליץ שלא יפנטז לעצמו שעוד שנתיים יסיים עם הריטלין. 

"אם בנך לוקח את הכדורים לפי המינון שנתנו לו זה לא מזיק - בניגוד לסטודנטים אחרים שהריטלין בהחלט יכולים להזיק להם כי למרות שלא קיבלו אישור ליטול אותו - הם קונים אותו מהשוק השחור".

  

זהירות: עיוורון

עוד הוסיפה המאזינה ושיתפה כי כאחת שמזה שנים סובלת מלחץ תוך עיני, היא חוששת מאוד מהמחלה הזאת. 

לחץ תוך עיני - גלאוקומה, זו מחלה שנקראת גם 'הגנב השקט של הראייה'. פרופסור קרסו הסביר כי אם לא מטפלים בבעיה - אפשר חלילה להתעוור. "צריך ללכת למעקב אצל רופא עיניים לפחות אחת לכמה חודשים ולבדוק אם הלחץ בסדר. מידי פעם כדאי לעבור בדיקה של הרשתית ובדיקת שדה ראייה ולראות אם הוא מצטמצם או לא.

"אם הכל בסדר - את יכולה להיות שקטה", הרגיע הפרופסור והמליץ למאזינה לשמור על רמת לחץ תוך עיני של פחות מ־18. במידה ויעלה, הרופא ימליץ אולי להוסיף טיפות או לנסות לבדוק את הלחץ פעמיים ביום, למשל. 

  

עריכה: מיכל דאבי

23/11/2018
הישארו מעודכנים

אין גבול לריטלין?
אין גבול לריטלין?  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image