103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אלון גל

"אנחנו בחוב של 3 מיליון שקלים"

מאזינה: "לקחנו משכנתה של שני מיליון שקלים ואנחנו חייבים עוד מיליון למשפחה ולחברים. הכל בשביל דירה" • האם השניים קפצו מעל הפופיק? בהחלט כן


החלום על הדירה עם הכלב בגינה עלול להתנפץ בפנים אם לא מתנהלים נכון מבחינה כלכלית; כך בדיוק קרה למאזינה שהתקשתה לעצור את הדמעות בשידור: "לא ידעתי שזה כל כך מורכב. אין לי את מי להאשים חוץ מאת עצמי. עם מי התחתנתי?"

המאזינה ליאת (שם בדוי) עלתה לשידור בתוכניתו של אלון גל ב־103fm, וסיפרה על הבעיה הכלכלית אליה היא ובן זוגה נקלעו: "אנחנו נשואים עם שלושה ילדים קטנים וגרים במרכז. בעלי הוא עולה חדש יחסית טרי שלא יודע לקרוא ולכתוב בעברית.

"לפני שלוש שנים קנינו דירה בצורה מסובכת ביותר". תחילה היו השניים אמורים לקבל כסף מקרוב משפחתו של הבעל, אבל בפועל זה לא קרה והזוכ כבר חתם על חוזה לקניית הדירה. "לא היה לנו מושג על מה חתמנו. במעמד החתימה הייתה עורכת דין שייצגה את הצד השני, ואילו אנחנו ייצגנו את עצמנו. לא ידענו עד כמה זה מורכב, והאמת היא שבא לי לבכות. הסתבכנו כהוגן והכל נפל עלי כי אני זו שדוברת את השפה". 

קודם כל אף פעם - אבל אף פעם, אל תחתמו על חוזים מסובכים בלי עורך דין שייצג אתכם. "במכירות קלות זה בסדר לעיתים לחתום במעמד עורך דין אחד שמייצג את שני הצדדים, אבל במכירות מורכבות אין דבר כזה", הזהיר אלון. 

המאזינה המשיכה וסיפרה: "לקחנו משכנתה שאנחנו לא יכולים לעמוד בה. קנינו דירה בשווי 4 מיליון שקלים עם משכנתה של 2 מיליון ו־320 אלף שקלים. עכשיו אנחנו מחזירים לבנק בכל חודש כ־9,400 שקלים". לדבריה, בעלה אינו עובד באופן מסודר, כך שלא תמיד יש להם סכום כסף עצום שכזה להחזיר, אבל זה - מן הסתם, ממש לא מעניין את הבנק. 

"לא קלטתי שזה מה שקרה לנו. ניסיתי לחפש אשמים ואז הבנתי שאני אשמה כי אני חתמתי על החוזה. אני לא יכולה לברוח מזה", אמרה בכאב ואף הודתה שלא פעם עולה במוחה השאלה 'עם מי התחתנתי?'. לדבריה, "נשארתי עם בעלי למרות כל מה שקרה". 

   

"תורידו את התיק ותזיזו את האקדח מהראש" 

האם קיימת אופציה להקטין - לכל הפחות, את המשכנתה, ולהקל במקצת על הזוג? "אין לי אפילו יכולת לקחת עורך דין בשביל שיעזור לי עם הסיפור הזה", אמרה המאזינה. "אני תקועה ומרגישה בורה כי אני לא מבינה בזה ולא יודעת מה אפשר לעשות". 

"בשביל להקטין את המשכנתה תצטרכו להביא כסף מזומן לבנק - והרי אמרת שאין לכם", השיב אלון. "גם אם תשנו את מסלול ההחזר, ברמה העקרונית ההבדלים לא יהיו כאלה גדולים כך שמשם לא תגיע הישועה. נסו לראות אם אתם יכולים למכור את הבית", הציע. אם ימכרו את הנכס, יוכלו להחזיר את המשכנתה. 

מילא זה, אבל מסתבר שהזוג קנה את הבית גם בעזרת הלוואות מחברים ומשפחה, שהצטברו לכדי מיליון שקלים. "כשקנינו את הבית הוא עלה 3 מיליון ו־400 אלף שקלים. 2 מיליון וקצת קיבלנו מהבנק, ואת השאר מהלוואות. המזל הוא שהחברים והמשפחה לא עומדים עם סטופר כמו הבנק בכל חודש בשביל שנחזיר להם את ההלוואה".

אם כן, על אחת כמה וכמה צריכים הזוג למכור את הדירה שבה הם גרים ולהיפטר, דבר ראשון, מהחובות. "אם קיבלתם משכנתה סימן שיש לכם זכויות על הבית", אמר אלון, והסביר: "אם לא היו לכם זכויות עליו, הבנק לא היה נותן לכם אגורה. אבל הוא נתן, ולכן זה אומר שאתם יכולים וצריכים למכור את הזכויות האלה. 

"אם הבית שווה 4 מיליון או אפילו קצת פחות, תוכלו לסגור את המשכנתה, להחזיר את ההלוואות למשפחה והחברים ולקבל את הכסף שיישאר. גם אם לא יישאר כלום זה עדיין מצב עדיף מאשר אתם נמצאים בו היום. אחרי שתחזירו את כל החובות תורידו את התיק הזה מעליכם ותזיזו את האקדח מהראש".

במקום דירת היוקרה בה השניים גרים כיום, יצטרכו לשכור דירה קטנה יותר, ואם יוכלו כדאי להם לרכוש דירה להשקעה ולקבל עליה את כספי השכירות. "עורך דין שמבין בדברים האלה יוכל לעזור לכם. שוב, אתם חייבים לבדוק מהן הזכויות שיש לכם על הבית - והרי בטוח שיש לכם, אחרת הבנק לא היה נותן לכם אגורה". 

  

כמחווה של רצון טוב, הבטיח אלון שאם יש מאזין שמעוניין לעזור לזוג המתוסכל - "ניתן לו קרדיט יפה בתוכנית". אז אם אתם עורכי דין או חברים של עורכי דין בתחום, וברצונכם לסייע לשניים, חייגו ל־1900-722-103, ונקשר ביניכם. 

    

עריכה: מיכל דאבי

01/02/2019
הישארו מעודכנים

החלום האמריקאי
החלום האמריקאי  |  צילום אילוסטרציה: Inrgam Image