רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
פרופסור רפי קרסו

"כאילו חותכים לי את הקיבה עם סכין"

הכאבים שחווה המאזינה פשוט לא נותנים לה מנוח, תרתי משמע. "אני מתעוררת מזה" • וגם: סובלים מבקע סרעפתי? כנראה שאתם יהודים (או שעברתם את גיל 70)


המאזינה אסתר (70) שוחחה עם פרופסור רפי קרסו ב־103fm, וגילתה: "אני נורא סובלת מהקיבה". בדיקת אמ.אר.איי. שעברה יצאה תקינה, אם כי נמצא שיש לה כמה ציסטות בכבד. "האם זה בסדר לעבור בדיקת גסטרו כל שנתיים וחצי?", שאלה, "אני חוששת שזה מסוכן". 

תחילה הרגיע הפרופסור ואמר כי "ציסטות בכבד זה לא משמעותי, אבל צריך לעקוב אחריהן", והוסיף: "אפשר לעבור בדיקת גסטרו גם כל שנה. הבדיקה הזו, לצד קולונוסקופיה, אינן בדיקות מסוכנות. כשצריך לעשות את הבדיקות האלה - פשוט עושים. יש אנשים עם מחלות מסויימות שמוכרחים לעבור אותן בכל כמה חודשים". 

"אני שמחה שאתה אומר לי את זה", אמרה המאזינה. "בכל לילה אני מתעוררת עם כאבי תופת ואני כבר לא יודעת מה לעשות". את הבוקר שלה פותחת אסתר בנטילת 40 מ"ג 'נקסיום', אבל זה לא בדיוק עוזר לכאבים בקיבה. "אני מרגישה כאילו מישהו חותך לי את האזור עם סכין. באופן תמוה, הכאבים מופיעים תמיד בשעה שתיים בלילה".

אולי הבעיה טמונה בארוחת הערב שהיא אוכלת שלא עושה טוב למערכת העיכול שלה? "אני בקושי אוכלת", הוסיפה אסתר. "בכל פעם אני מנסה לבדוק אם מה שאני אוכלת גורם לכאבים. גיליתי למשל שסלט עושה לי רע, כך שעברתי לאכול לחמניה עם גבינה צהובה".

"אני מציע לך לנסות שלא לאכול חלב ולחם בערב", הציע קרסו. כתחליף, מוטב לו תאכל פריכיות אורז, תפוח אדמה אפוי או ירק מבושל. בנוסף, כוסית אחת קטנה של 'מאלוקס' - חומר נגד חומציות יתר, יכולה אף היא להועיל. "כאבים בקיבה נובעים לרוב מחומציות", הסביר. "אם את קמה בלילה, שתי 'מאלוקס' וראי אם הכאב נעלם. 

"אם מישהו סובל מצרבות והוא צורך מוצרי חלב, הם מיד מדכאים את הצרבת, אבל לאחר מכן נדרשת עד חומציות כדי לעכל את מוצרי החלב ואז הצרבת נהיית יותר קשה. מה גם, כדאי להימנע מלאכול חריף, אוכל מטוגן ומשתיית קפה", סיכם.

   

גם אנחנו רוצים שנ"צ

עוד סיפרה המאזינה כי בבדיקות נמצא גם שיש לה בקע סרעפתי. "זה מפריע לי מאוד", טענה. 

"בקע סרעפתי יש לכל יהודי וגם למי שלא יהודי שהוא בן 70 ומעלה", השיב קרסו. "אין מה לעשות עם זה". 

ומה בנוגע לעובדה שבכל שעה בלילה היא "מתעוררת בשביל לעשות גרעפס?", כדבריה. "אני לא ישנה טוב ובמהלך היום אני עייפה". 

ובכן, מזל שאין לה ילדים קטנים שהיא צריכה ללוות בבוקר לגנים. "את יכולה לישון צהריים", הציע הפרופסור, "ושוב, נסי את מה שאמרתי לך ושני את התזונה שלך. אין לך מה להפסיד". 

 

עריכה: מיכל דאבי  

21/06/2019
הישארו מעודכנים

צילום אילוסטרציה: Inrgam Image