רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ד"ר מאיה רוזמן

הביצה וה(ת)עלומה

עד כמה החלבון של הביצה איכותי, וכמה ביצים מותר לאכול בשבוע? • ד"ר מאיה רוזמן מציגה: חמש עובדות שלא ידעתם על הביצים


אמנם זו לא הפינה הזאת, אבל בכל זאת: דוקטור מאיה רוזמן ניפצה את המיתוס, וטענה: "בחלמון של הביצה יש יותר ויטמינים מאשר בחלבון"; וגם: הביצה שהתחפשה לפנקייק? דוקטור מאיה רוזמן מסבירה כיצד תגרמו לילדים שלכם לאכול ביצים, גם אם הם ממש לא אוהבים. 

הידעתם? החלבונים שבאוכל מקבלים ציון על הערך הביולוגי שבהם ועל כמה הם מתאימים לבניית שרירי גוף האדם, בניית השיער, בניית מערכת החיסון ועוד. מי שקיבלה את הציון 100 - הציון הכי גבוה היא הביצה, כמובן. "הביצה קיבלה 100 על איכות החלבון שבה, האיכות הכי גבוהה מכל המזונות", סיפרה ד"ר מאיה רוזמן, "בשר, חלב ודגים קיבלו בין 80 ל־90 נקודות וקיטניות קיבלו בין 70 ל־80. אם כן, כדאי לשלב ביצה בתפריט היומי בכל יום. 

"החלבון מכיל בעיקר מים ויש בו 17 קלוריות. אין בו ויטמינים ואין בו מינרלים, אלא רק 10% חלבון. לעומת זאת, בחלמון יש ויטמין בי 12, ברזל, אבץ, שומן וכולסטרול. בחלמון יש אחוז גבוה יותר של חלבונים מאשר בחלבון - 16%, אבל גם יותר קלוריות-  60 במספר. 

"מחקרים הראו שהכולסטרול שיש בביצים, בגבינות ובבשר כמעט שלא משפיע על רמות הכולסטרול בדם שלנו". אז מה כן משפיע? ד"ר רוזמן הסבירה שכל שומני הטרנס למיניהם, כמו שיש בבצקים קפואים ובעוגיות קנויות - הם אלה שמשפיעים על הכולסטרול. "המשמעות היא שלאכול חביתה משתי ביצים בכל יום זה לא בהכרח מזיק לבריאות". תתפלאו, אבל מסתבר שגם גבינה צהובה 28% לא מזיקה לבריאות. מה גם, בפרוסה דקה של גבינה צהובה 28% יש את אותו מספר קלוריות כמו שיש בפרוסה רגילה של גבינה צהובה 9%.

לבסוף עמדה רוזמן על ההבדלים שבאופן ההכנה של הביצים: "לא משנה אם מדובר בביצה קשה, חביתה או עין או אפילו בביצה שבתוך עוגה או בפנקיינק - הערך התזונתי של החלבונים, הוויטמינים והמינרלים נשמרים. ההבדל הוא בקלוריות. בביצה קשה יש כ־80 קלוריות, אבל חביתה יכולה להכפיל בקלות את המספר בגלל השמן שבמחבת. שקשוקה בבית קפה יכולה להגיע ל־1,000 קלוריות, אבל בבית אנחנו יכולים לשלוט מעט על כמות הקלוריות ולהגיע ל־300 מקסימום".

אז כן, חשוב מאוד לאכול לפחות ביצה אחת ביום, אבל מה עושים אם הילדים לא אוהבים לאכול ביצים - בדיוק כמו הילדים של הדוקטור? ובכן, תוכלו להחביא להם את הביצה בפנקייק - את זה הם בטוח יאהבו: "מערבבים ביצה עם 3 כפות קמח תופח וכפית סוכר. הטיגון של הפנקייק הוא כמעט בלי שמן וזה גם יוצא טעים מאוד", ומין הסתם - בריא לא פחות. 

  

עריכה: מיכל דאבי

07/12/2018
הישארו מעודכנים

כל הביצים בסל אחד
כל הביצים בסל אחד  |  צילום: שרה שכומן/פלאש90