רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ד"ר מאיה רוזמן

חצי סוכר, חצי נחמה

תחליפי סוכר צצים פה חדשות לבקרים, ואנחנו כבר ממש מבולבלים • דוקטור מאיה רוזמן עושה סדר בבלאגן • תודה, מתוקה


מכירים את המוצר 'חצי סוכר' שמכיל רק ממתיקים טבעיים? אם לא - נעים להכיר; אז מה חושבת עליו דוקטור מאיה רוזמן? מה הוא באמת מכיל? והאם שימוש בו יעזור לכם להוריד במשקל? 

אחרי שבעבר שוחחה עם הדוקטור על הממתיקים המלאכותיים למיניהם, ביקשה המאזינה ממאיה שתסביר לה מהו בדיוק המוצר הטבעי 'חצי סוכר' - "שמכיל חומרים שלא נשמעים מאוד טבעיים כמו 'פרוקטוז'", כדבריה. 

"פרוקטוז זה סוכר פירות", הרגיעה רוזמן, "אין לי את המוצר לידי ואני לא ממש בטוחה, אבל אם זכרוני אינו מטעה אותי, במוצר הזה - מעבר לפרוקטוז שהוא, כאמור, סוכר פירות טבעי כמו סוכר ענבים, למשל, יש גם ממתיק כוהלי. החומרים האלה הם טבעיים, לא מסרטנים, לא מעלים את האינסולין ולא גורמים לסוכרת". ובכל זאת - מכיוון שהם לא נספגים בגוף בצורה טובה, "הם נשארים במעיים ויכולים לגרום לכאבי בטן ולשלשולים. פרט לזה אני לא חושבת שיש תופעות לוואי שליליות".

   

אם חשבתם לקחת את המוצר כתחליף לסוכר אמיתי בשביל לחסוך בקלוריות - דעו שאתם טועים. "אומנם לסוכרלוז ולכל מיני תחליפי סוכר אחרים יש קלוריות, אבל בגלל שהם הרבה יותר מתוקים אפשר להשתמש רק בכמות קטנה וזה מה שחוסך את הקלוריות", הסבירה רוזמן. "אולי כמות הקלוריות ב'חצי סוכר' היא פחותה, אבל רמת המתיקות מופחתת גם כן, ואז בשביל להגיע לרמת המתיקות הרצויה שמים יותר סוכר ומגיעים לאותה כמות קלוריות כמו בסוכר רגיל".

ואכן, המאזינה סיפרה כי בקבוצת שומרי המשקל בה היא חברה, הציעו לבנות שמכינות עוגת גבינה להחליף כף סוכר ב־3/4 כוס של המוצר 'חצי סוכר' - וזה הרי הבדל משמעותי. "רואה? בכלל לא בטוח שחסכת בקלוריות", אמרה רוזמן, ותהתה: "באיזה מתכון שמים רק כף סוכר אחת בעוגת גבינה? זה לא מעט מידי?"

"כן, אבל זה עדיין יוצא טעים", השיבה המאזינה.

"אז תכיני את העוגה עם כף סוכר. זה כבר בטל בשישים", הציעה לה רוזמן.

אנחנו נשמח לטעום ולהחליט בעצמנו.

    

עריכה: מיכל דאבי

01/02/2019
הישארו מעודכנים

מתוקים
מתוקים  |  צילום אילוסטרציה: Inrgam Image