רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

טיפות הפלא

האם קיימות טיפות רפואיות שיכולות לעצור את הריסתם של תאי מוח כתוצאה מהזדקנות? • ספויילר: לא


אל  תשכחו, לא כל מה שמוכרים לכם הוא בהכרח נכון: פרופסור קרסו הסביר על טיפות הפלא שמבטיחות למנוע אלצהיימר ושכחה; וגם: היישבו רימונים וסטטינים גם יחד? 

המאזין משה בן ה־72 עלה לשידור בתכניתו של פרופסור רפי קרסו ב־103fm וביקש לדעת האם יש אמת בכמוסות שמבטיחות למנוע אלצהיימר מתפתח. "ראית שמוכרים כדורים שמופקים מזרעים של פרי מסוים. הסבירו לי שהכדורים עוצרים את ההריסה של תאי המוח שמתרחשת בעקבות הגיל". 

"אני לא מכיר שום תרופה שיכולה לעצור הריסה של תאי מוח בעקבות גיל", הודה קרסו. "יש חומרים טבעיים שמכילים אנטיאוקסידנטים, נוגדי חמצון שיכולים לשפר את תפקוד המוח או לעכב התפרקות של תאים". מפחיד, אבל החל מגיל 60 אנחנו מאבדים בכל יום לא פחות מעשרות אלפי תאי מוח. אם כן, יכול להיות שהכמוסות מפחיתות את איבוד התאים מעשרת אלפים ביום, למשל, לחצי מהכמות.

ועדיין, קרסו המליץ שלא לסמוך על הכדורים האלה שימנעו את התפתחות האלצהיימר או מחלות אחרות. "זה לא יכול להזיק, אלא לכיס בלבד". כתחליף, הציע הפרופסור לקחת חומרים טבעיים כמו אומגה 3 או רכז רימונים שאולי הם אלו שיוכלו לעזור."לא ראיתי - ואני מניח שאם היה הייתי רואה, מחקר בבני אדם שמראה על השפעה דרמטית לפני ואחרי או הוכחה לכך שזה עוצר או מונע הפרעות קשות בזיכרון".

המאזין המשיך ושאל: "באופן כללי, הכמוסות לא יכולות למנוע התקדמות לקראת דמנציה כלשהי?"

"לא, דמנציה זו מחלה כללית שבאה מסיבות שונות", השיב קרסו והסביר מהם הגורמים להיווצרותה של הדמנציה: "חוסר בויטמין איי, גיל, תרופות, דיכאון או אלצהיימר הם הגורמים העיקריים לדמנציה - שזה בעצם שם כללי לירידה בתפקודי המוח הגבוהים. 

"אין תרופה אחת שיכולה לפתור את כל סוגי הדמנציות. יש דבר שנקרא 'זיכרון תלוי גיל', ואצל כולנו בלי יוצא מהכלל, עם הגיל הזיכרון יורד. עם הגיל רואים, שומעים ומעכלים פחות טוב וגם המערכת החיסונית יורדת. לחלק מהדברים אפשר לעזור ולחלקם אי אפשר". לדברי קרסו, אם תאכלו בריא ותעשו פעילות גופנית - שכבר הוכח שמשפרת את הזיכרון, זה יכול לעזור, ועדיין - "אין שום מחקר שנעשה על בני אדם שהראה שיפור משמעותי או עצירה של האלצהיימר".

  

שילוב קטלני

המאזין סיפר כי הוא לוקח סטטינים, והשמועה אומרת שהשילוב בין הרימונים לסטטינים הוא שלילי ואף "יכול לפגוע בכליות", לדבריו. האמנם? וגם: "האם רימונים גורמים לקיבה קשה? אני עושה הכל כדי שזה לא יקרה וזה בכל זאת קורה". 

"לא שאני יודע", ענה קרסו והסביר כי אשכוליות - שגם לגביהן יש שמועות על כך שהן מזיקות לכליות, לא יכולות לפגוע. "האשכוליות גורמות לשינוי בספיגת הסטטינים. לרימונים יש תכונה אנטי ויראלית והם מכילים הרבה דברים טובים, אבל הם לא יכולים להזיק למיטב ידיעתי.

"בנוגע לרימונים והקיבה הקשה - זה מאוד משתנה מאחד לאחד. רימונים מכילים ברזל, וברזל יכול לגרום לעצירות ודרך זה יכולה להיווצר קיבה קשה. ערבב את הרימונים עם סיבים טבעיים ותאכל אותם יחד", הציע. 

  

עריכה: מיכל דאבי

09/11/2018
הישארו מעודכנים

הפתרון להריסתם של תאי המוח?
הפתרון להריסתם של תאי המוח?  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image