103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אלון גל

"אבא שלי חולם שאחזור להיות איתו בקשר"

כואב: המאזינה ואביה נמצאים בנתק של שנתיים • "הוא פגע באמא, ולכן אני נוקמת בו" • איך תמצא את המקום לסלוח? • אלון: "שחררי. את ילדה גדולה"


לא משנה כמה אתם כועסים על ההורים שלכם, אל תשכחו שהם אלה שהביאו אתכם לעולם ולא יישארו פה לנצח. אם כבר תקופה ארוכה שלא דיברתם עם אבא, או אם אתם מתעלמים מהשיחות של אמא - נסו לשחרר; אלון גל: "יש מקומות שבהם ההורים נכים רגשית, אבל הם אוהבים אותנו בדרך הכי טובה שהם יכולים". 

"אני מאיה, רווקה בת 40, מצהירה שלא הסתדרתי בחיים", כך פתחה המאזינה מאיה את שיחתה עם אלון גל ב־103fm. "אבא שלי ואני בנתק של שנתיים", סיפרה, "הוא טוען שאני מתערבת לו בעניינים כספיים ועל הרקע הזה אנחנו לא בקשר". לתחושותיה, אבא זה "לא משהו שפג תוקף, כך שלעד הוא צריך לדאוג לי. 

"לי ולו יש המון משקעים מהילדות. הקשר בין ההורים שלי - שכבר הספיקו להתגרש, היה מאוד נפיץ. הייתה לי ילדות לא טובה". הקשר  הקלוקל בין ההורים משפיע גם על מערכות היחסים של מאיה בעצמה, שלא מצליחה לתחזק קשרים ארוכים. "אני עושה דרמות כי בעיניי, הדרמה מחייה את הקשר", אמרה. "אבא מאוד פגע באמא שלי, שהיא אישה חלשה מאוד, ובנתק אני כמו מעין 'תובעת את עלבונה' - למרות שאני מבינה שזה לא התפקיד שלי. אני מרגישה שהנתק זה הנקמה שלי באמא". הנתק ביניהם מצער מאוד את המאזינה, שהודתה: "אבא מאוד חסר לי בחיים וקשה לי להתמודד עם זה". 

תחילה הבהיר אלון עד כמה הופתע לשמוע את הדרך שבה סופר הסיפור מפיה של מאיה, וטען שהיא "מומחית בלהבין ולדברר את כל התהליך - שזה הכי גרוע". לספר את הסיפור פעם אחר פעם, כך לדבריו, מטמיע באופן לא מודע את הפרטים בנשמה ומשפיע על דרך הפעולה. "את מדברת בצורה קרה, מחושבת וחכמה כאילו שמדובר על החיים של מישהו אחר. את יודעת לנתח את הנושא בצורה מדוייקת וזה פחד אלוקים. את מנותקת רגשית ומדברת בשוויון נפש לוגי וקר רוח. זה גרוע". 

  

סיפור על אהבה וחושך

ואחרי המילים הקשות, אלון התייחס לכך שהכל מתחיל ונגמר במערכת היחסים הסבוכה שהייתה בין הוריה של מאיה. "אמא שלך באה לעולם הזה כדי לעבור וללמוד את מה שהיא הייתה צריכה" - הווה אומר: הבחירה של אמה באביה היא בחירה לכל דבר - גם אם היא לא מודעת. "אמך הייתה צריכה את אביך בכל רגע נתון בשביל לעבור את מה שהיא נועדה לעבור בעולם הזה. היא השתמשה בו בצורה נלוזה - בין אם במודע ובין אם לא, רק בשביל הרווח שלה. כשאת מסתכלת על מערכת היחסים ביניהם ומשווה אותה ליחסים של אור וחושך - מי החושך ומי האור בסיפור?", שאל.

"אמא שלי היא האור", השיבה המאזינה. 

"והנה - זה הרווח עליו דיברתי", טען אלון, "מערכת היחסים שאמך בחרה היא כזו שבכל רגע נתון הציגה אותה בתור הצד המואר. את לא יכולה להבין את הרווח העצום של זה. אמא שלך קיבלה את הזכות לקום בכל בוקר בתור הצד הטוב של הזוגיות - זוגיות שהיה בה מישהו רע ומישהו טוב, והרי כולם אוהבים את הקורבנות". 

כאמור, מאיה תיארה את אמה כאדם חלש, קורבן, וזו בדיוק התזה של אלון. "הקורבנות הקלאסית זה להיות במערכת יחסים שבה את האור מול החושך, וזה מה שאמא שלך באה להרוויח". ושוב, אין הכוונה שאמה של המאזינה לא סבלה בזוגיות הזאת, אבל הגורל, הייקום או מה שלא תרצו - זימן לה לעבור דרך המקום הזה וללמוד את השיעור שלה בחיים. "את תובעת את עלבונה למרות שהוא בכלל לא קיים", הוסיף גל. "כל עוד תעשי זאת, תגלגלי את מערכת היחסים בין ההורים שלך לתוך חייך".

 

מכתב לאבי

בשביל להשתחרר מההרגשה המעיקה, מוטב לו המאזינה תפרוק את רגשותיה על שני מכתבים שלעולם לא יישלחו - אחד לאביה ואחד לאמה. אלון: "'אבא, אני משחררת אותך', כתבי שם, 'אני מבינה שאתה זה אתה, ואתה ואמא נועדתם. נכון, החומרים שלכם הזינו בצורה שלילית האחד את השני אבל אני מבינה שזה לא ענייני ולא מקומי לשפוט. אוהבת אותך'. סגרי את המכתב ושימי במגירה.

"במכתב השני, אשר יהיה מיועד לאמך, כתבי 'אמא, אני מפסיקה להגדיר אותך כחלשה. את אישה עצמאית ונכנסת למערכת הייחסים הזאת כי נועדת לעבור אותה. אני אוהבת אותך ומשחררת אותי מהעול של להחזיר לאבא את הנקמה. חיים טובים', ושימי אותו במגירה נפרדת ממנה שמת את המכתב לאביך". 

רגע אחרי שתכתוב את המכתבים, עליה להשאיר את הסיפור מאחוריה ולהמשיך הלאה. ככה פשוט. "אבא הוא אבא והוא אוהב אותך בדרך הכי טובה שהוא יכול", הסביר אלון, "אבל יש מקומות שבהם הוא נכה. אם לא היו לו ידיים, פיזית, והוא לא יכול היה לחבק אותך את לא היית כועסת עליו כי היית מבינה את זה. כאן, אביך הוא נכה רגשית בחלק מהמקומות ואלה החיים. את ילדה גדולה. שחררי.

"מערכת היחסים ביניכם צריכה להתפתח לאט לאט. הזמיני אותו לקפה ולשיחה קטנה של חצי שעה, שאלי 'מה נשמע', וביום שישי שלחי לו הודעת 'שבת שלום'. תני לו הזדמנות, וכן - לפעמים הוא ידבר שטויות ולפעמים ירגיז אותך, אבל דעי שאת קיימת בזכותו כי הוא נתן לך את מתנת החיים. את לא יכולה לחסום בפניו את הדלת ולהתלונן שהוא לא פורץ אותה. 

"הסיפור שלי הוא בדיוק הסיפור שלך", שיתף אלון, "וגם אני כתבתי מכתבים ופתרתי את המצב בדיוק כך. זה היה הסיפור הגורדי של חיי". 

  

עריכה: מיכל דאבי 

12/07/2019
הישארו מעודכנים

צילום אילוסטרציה: Ingram Image